הדס, 17, התעברה באופן לא מתוכנן. היא פנתה לוועדה להפסקת הריון, ובהיותה רווקה וצעירה - אושרה לה בקשתה והיא עברה הפסקת הריון. זו הייתה אחת מכ-20 אלף הפסקות ההריון המתבצעות מדי שנה בארץ. מרביתן נעשות בגין הריון לא מתוכנן ושאינו רצוי. את מרביתן ניתן היה למנוע לו הנשים היו משתמשות באמצעי מניעה.

הפסקת הריון הינה חוויה לא פשוטה, שיכולה לעתים להותיר צלקות בנפשה, ולעתים גם בגופה של האישה. אי לכך, חשוב לחזור ולדון בנושא. חשוב שנשים תדענה מהן האפשרויות העומדות בפניהן על מנת שתוכלנה לבחור את אמצעי המניעה המתאים להן ביותר, כזה שיהיה יעיל במניעת הריון, נוח לשימוש ושכרוך במינימום תופעות לוואי.

אמצעי המניעה השכיח ביותר בקרב נשים צעירות בישראל הוא הגלולה למניעת הריון. הגלולה קיימת כבר למעלה מ-50 שנה, אומנם קטנה בגודלה אך בהחלט ראויה לכינויה "ה-גלולה". ואכן, הגלולה אפשרה לנשים להימנע מהריון לא רצוי, להחליט בעצמן מתי ברצונן להרות ולתכנן את חייהן בהתאם.

גלולות מונעות הריון ביעילות גבוהה מאוד (קרוב ל-100%) כאשר הן ניטלות כהלכה. מעבר להיותן כה יעילות במניעת הריון, יש להן יתרונות רבים נוספים: הגלולות מפחיתות את כמות ומשך הדימום הווסתי ומסייעות במניעת אנמיה, מונעות כאבי מחזור, מסדירות את מחזור הווסת, מסייעות במניעת ציסטות פיזיולוגיות בשחלות, ואף בשימוש לטווח ארוך מפחיתות את הסיכון לחלות בסרטן שחלות וסרטן רירית הרחם.

עדיין ישנן שאלות רבות שחוזרות על עצמן לגבי השימוש בגלולה. אחת השאלות הנפוצות ביותר "האם הגלולה תגרום לשיעור או לאקנה?". למעשה הגלולות משפרות את מראה עור הפנים ומסייעות לטיפול באקנה ובשיעור יתר. לעתים גלולות ניתנות לבנות צעירות כטיפול באקנה עוד טרם החלו לקיים יחסי מין, כשעדיין אינן זקוקות לאמצעי מניעה. נשים רבות חוששות להשמין בעת נטילת גלולות, אך למעשה גלולות אינן גורמות להשמנה. תיתכן, עם התחלת השימוש, עלייה זמנית של 1-2 ק"ג במשקל בגין אפקט של צבירת נוזלים, תופעה שחולפת עם הזמן.

ישנן נשים שמפסיקות שימוש בגלולות על מנת "לנקות" את גופן. בפועל אין צורך להפסיק ליטול גלולות כל עוד הריון אינו רצוי. הפסקה כזו רק מעלה את הסיכון להריון לא רצוי ומצריכה שוב תקופת הסתגלות לגלולות.

מרבית הגלולות הן גלולות משולבות המכילות את שני הורמוני המין העיקריים: אסטרוגן ופרוגסטרון. מרביתן ניטלות במשך 21 ימים עם שבעה ימים הפסקה, ישנן גם גלולות אשר ניטלות במשך 8 ימים ברצף, וארבע הגלולות האחרונות בחפיסה אינן מכילות הורמונים. ישנן גלולות אשר נלקחות שלושה חודשים ברציפות, כך שהווסת תופיע רק ארבע פעמים בשנה.

>>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן


גלולות למניעת הריון. צילום: רויטרס

כיום ישנם גם אמצעי מניעה הורמונליים המכילים את אותם הורמונים כמו בגלולה עם כל יתרונותיה, אך ללא הצורך בנטילה יומיומית. לדוגמה הטבעת הנרתיקית - טבעת גמישה שהאישה מחדירה לנרתיק למשך שלושה שבועות, ובשבוע הרביעי מוציאה אותה לשבוע הפסקה.

הטבעת משחררת את ההורמונים באופן רציף והם נספגים ישירות מהנרתיק למחזור הדם. ישנה גם מדבקה שבועית שהאישה מדביקה על העור אחת לשבוע במשך שלושה שבועות. ההורמונים המשוחררים מהמדבקה נספגים ישירות דרך העור למחזור הדם. ישנן גם זריקות הניתנות אחת לשלושה חודשים.

כמו בכל תרופה, גם בנטילת גלולות עלולות להופיע תופעות לוואי כגון תחושת גודש בשדיים, ודימומים לא סדירים בעיקר בתחילת השימוש שחולפים עם הזמן. אולם תופעת הלוואי העיקרית שממנה חוששים היא הסיכון המוגבר לקרישיות יתר (נטייה לפתח קרישי דם). מדובר במקרים בודדים בלבד אשר לא מופיעים באופן שגרתי, אלא בקרב נשים בעלות גורמי סיכון. לפיכך, טרם מתן הגלולות הרופא ישלול גורמי סיכון לקרישיות יתר כגון: היסטוריה משפחתית של קרישיות יתר וגורמי סיכון כגון עישון, השמנת יתר ויתר לחץ דם.

נשים שאינן יכולות ליטול גלולות משולבות מסיבה כלשהי (לדוגמה מעשנות מעל גיל 35), יכולות ליטול גלולות המכונות "מיני פיל" ומכילות את ההורמון פרוגסטין בלבד, כמו הגלולות אשר ניתנות לנשים מיניקות.

בנוסף לגלולות, זמין, יעיל ונוח הינו גם ההתקן התוך רחמי (IUD). התקן תוך רחמי הוא אמצעי מניעה שכיח יותר בקרב נשים שכבר ילדו ומחפשות אמצעי מניעה בטוח המצריך מינימום "התעסקות", אולם בהחלט יכול לשמש גם נשים אשר טרם ילדו ומסיבה כלשהי אינן יכולות או אינן מעוניינות להשתמש באמצעי מניעה הורמונלי. מדובר על שם כולל להתקנים קטנים וגמישים אשר מוחדרים על ידי רופא הנשים לחלל הרחם. ההתקנים מאוד יעילים במניעת הריון וטובים לתקופה של עד חמש שנים.

ישנם שני מיני התקנים העשויים מפלסטיק. האחד, הוותיק יותר, מכיל סליל נחושת ופעולתו של זה על רירית הרחם הופכת את הרירית לכזאת שמונעת השרשתו של עובר ברחם. התקן זה אינו מתערב כלל בפעילות רירית הרחם, והנשים תחווינה וסת בצורה סדירה, על פי המבנה ההורמונלי שלהן. לאחרונה צובר התקן מסוג אחר פופולריות רבה: ההתקן המפריש פרוגסטרון. צורתו כצורת האות T. הזרוע הארוכה של ה-T היא מיכל המפריש כמות מדודה של פרוגסטרון במשך חמש שנים.

הורמון זה, הפועל את פעולתו רק על רירית הרחם, גורם לכך כי תהיה בלתי ראויה להשרשת העובר. הרירית הופכת לדקה, אינה מגיבה להורמוני מחזור הווסת, ונותרת כזאת כל עוד ההתקן ברחם. אצל מרבית הנשים הנושאות התקן, תיעלם הווסת כליל זמן קצר לאחר החדר תו. כמובן שהווסת תחזור עם סילוק ההתקן.