אני ואמי מעולם לא הסתדרנו, אני נאלצת לעזור לה ולשמור איתה על מערכת יחסים תקינה אבל קשה לי לשלב אותה במשפחה שלי. אנחנו כל כך שונות ואני חוששת שלעולם לא נוכל להסתדר, מה לעשות?

את דואגת להדגיש עד כמה את ואמך שונות, טיפ קטן - אתן לא כאלה שונות. אמך משמשת לך כמראה לא פשוטה ומערכת היחסים שלכן מאופיינת בזה. אףפעם לא הצלחת לגרום לאמך להיות בתוך המשבצות שנוח לך להתנהל איתן, היא חזקה לפחות כמוך והיא חיה את חייה כפי שהיא רוצה לנהל אותם. את בחרת לא לקבל אותה באופן גורף אבל זה בעייתי כי מדובר באמא שלך. מצד אחד, את דוחה אותה. מצד שני, את מרגישה אחריות לדאוג לה.

אם את בוחרת להשאיר אותה בחיים שלך תקבלי אותה כמות שהיא וברגעים שאת איתה תיהני מנוכחותה. אם תעשי זאת יכול להיות שתצליחי לקבל גם את המקומות שאת לא אוהבת בעצמך ואז ייתכן שתגיעי לשלוות נפש.

יש לי סכום כסף שיושב בבנק ואני לא יודעת מה לעשות איתו. כדאי להשקיע אותו או שעדיף לא לגעת בו?

ברמה הכלכלית אין עוול יותר גדול מסכום כסף שיושב כמו אבן בלי שיניב לנו שום תפוקה, זה פשע כלכלי. כולנו יודעים כמה קשה לחסוך כסף ולשים אותו בצד, אז עד שאנחנו כבר מצליחים לעשות את זה כדאי שנתנהל בתבונה. כסף אמור להרוויח לנו כסף, זה תפקידו. יש עיקרון מאוד חשוב שנקרא סיכון־סיכוי,כאשר אנשים משאירים כסף בצד הם עושים זאת בגלל שהם לא רוצים להסתכן אבל זה בולשיט, כי אדם שלא נוגע בכסף מונע מעצמו סיכוי. 

כדי לדעת כיצד את צריכה להתנהל צריך להבין מה המצב הספציפי שלך, יש פה תורה שלמה. אני מציע לך להגיע לכנס לעצמאות כלכלית (ההשתתפות היא כמובן בחינם), שם תוכלי להשתתף בסדנאות ולשמוע את כל האפשרויות שעומדות בפנייך.


כסף אמור להרוויח כסף. צילום: ingimage/ASAP

התחלתי לאחרונה עבודה חדשה. מרבית העובדים במקום החדש צעירים ממני ואני מרגיש שהם מנסים לדרוך עלי ולהשפיל אותי מול הממונים, המצב מוריד לי את כל המוטיבציה ואני חוזר הביתה חסר מצב רוח. איך אפשר לשפר את המצב?

בכל רגע ורגע יש אדם אחד או יותר בחיינו שיש לו או את הרצון או את היכולת לדפוק לנו את היום, אלו החיים. ישלך שתי אפשרויות - לברוח לפינה חשוכה שם אף אחד לא ירביץ לך, או לקבל את המצב ולהתמודד. אמביציה ורצון זה אכן דבר רגשי שמושפע ממה שקורה סביבנו אבל בראש ובראשונה זוהי בחירה אנרגטית, וזו אחריות שלך. כשאתה מגיע לעבודה קח נשימה ארוכה ותיכנס ממוקד, אל תראה אף אחד ממטר.

תבחר לעצמך כל יום את הערך המוביל שלך. לדוגמה: היום אני 'תותח' או היום אני מקצוען. תיכנס עם הערך המוביל שלך ותחשוב דרכו. תעשה מזה תרגיל - כיצד אני בתוך סביבה לא תומכת יודע להתמקד בעצמי וביכולות שלי ומפיק את המקסימום, זו אומנות. תתנהל כך חודש ואז תראה איך אתה משנה ומעצב מחדש את סביבת החיים שלך.


צריך להיות ממוקדים בעבודה. צילום: ingimage/ASAP

אני ואשתי נשואים כבר שבע שנים ויש לנו שני ילדים קטנים. בגלל קשיים כלכליים הזוגיות שלנו נקלעה למשבר ועכשיו אנחנו על סף גירושין. אשתי דוחפת להידברות אבל אנחנו לא מסוגלים אפילו להיות באותו חדר בלי לריב. מה לעשות? אני כבר אובד עצות!

גם אם נראה כרגע שהזוגיות שלכם מתפרקת ונשברת, חשוב שתזכרו שיש לכם מעל לכל אחריות על הילדים ואסור לכם לערער את עולמם. אשתך רוצה להידבר והיא צודקת, הידברות צריכה להיעשות בכל מקרה כדי ליישר קו וכדי להחליט איך מנהלים את התקופה הקרובה.

אסור לכם לשבת לבד, אני מציע שתפנו לבעל מקצוע - מגשר, מאמן זוגי או יועץ נישואין, שיאסוף את שניכם לאותו מקום וינהל את התהליך. תפנה לאשתך כרגע רק באמצעות מסרונים ותחליטו על גורם שלישי שייעץ לכם. גירושין לפעמים הם בלתי נמנעים אבל צריך לדעת לנהל אותם.


אסור לערער את עולם הילדים. צילום: ingimage/ASAP