שני ילדיי השתחררו לא מזמן מהצבא והם לא יודעים לאן לפנות מבחינה מקצועית. כיצד אוכל לכוון אותם ולעזור להם?

"יש מתאם מוחלט בין הצלחה ושפע בחיים לבין עיסוק שקרוב ללבנו ויש לנו תשוקה אליו. ככל שאדם עוסק במקצוע שקרוב ללבו ויש לו עניין בו כך הסיכויים שהוא יצליח גבוהים יותר. אחד הדברים החשובים שלך כהורה זה להגיד לילדיך ללכת אחרי נהיית לבם ולעודד אותם לבחור בתחום לימודים אותו הם אוהבים".

"אנחנו יודעים שהיום, בניגוד לשנים עברו, חברות מובילות פחות מתעניינות בתארים, ובוחרות עובדים בצורה מאוד שונה - אנשים מעניינים, שיש להם חשיבה אחרת. בעת החדשה, בעולם הרשתות החברתיות, כשהאדם חשוף לכל כך הרבה ידע ומידע ברגע, יש הרבה מאוד אנשים
שלא הולכים בדרכים הנורמטיביות ואותם שווה לגייס. אם הילדים שלך מתעניינים בתחום מסוים אז לא רק שילכו ללמוד אותו, אלא יותר מזה, שיעמיקו בו, שיתמחו בו וימצאו את העניין והחידודים שבתחום, וכך גם יתבלטו מעל כולם. זה הטיפ הכי טוב שאני יכול לתת".

בתי נפרדה מבן זוגה לאחר 4 שנות זוגיות. אני מנסה לתמוך בה אך היא כועסת עלי ומטיחה בי האשמות על הדרך שבה גידלתי אותה. אני רוצה לאפשר לה לפרוק, ולומר לי את כל אשר על לבה כדי לשפר את מערכת היחסים שלנו. איך אפשר לעשות זאת?

"אם את מספיק חזקה, זה תמיד רעיון טוב לפתוח את הדברים ו'לנקות' את מערכת היחסים. בתך עוברת תקופה לא פשוטה, שיחה פתוחה בעיתוי שכזה, זה דבר נהדר. בפרידה יש הרבה מאוד כאב, וממקום כזה האפשרות לשחרר קיטור ולהתנקות יכולה להשליך על היכולת שלה להתמודד יותר טוב עם האבל הפרטי שלה".

"כשאת יוזמת את השיחה עם בתך, חשוב שהמסר יהיה פשוט - תגידי לה שאת מבינה אותה, ושחשוב לך לנקות את המקומות האלה ביניכן. תבהירי לה שהשיחה הזאת תעזור לך להיות אמא יותר טובה ואדם טוב יותר. תהיי רק קשובה, ובסוף השיחה תתני לה חיבוק ותגידי שאת מקבלת את הדברים, בלי להתווכח".

עסקתי בעבר בענף השיפוצים וכיום אני עובד במשרד תיווך. אני רוצה לשלב בין שני העולמות אבל לא בטוח אם זה נכון מבחינה מקצועית. הלב שלי נוטה לענף התיווך אבל אני לא רוצה לוותר על העיסוק בשיפוץ בתים. חשבתי למכור בתים ולהציע לקונים את שירותיי כשיפוצניק, אתה חושב שזה אפשרי?

"ברמה השיווקית והמיתוגית זה לא אפשרי, הרעיון של החיבור בין שני העיסוקים הללו הוא לא ברור, ולהתעסק בשני תחומים מבלי שהצלחת לגבש אותם יחד כמשהו ברור שיש לו התחלה וסוף זה תמיד רעיון רע. המחשבה הראשונית שלך להצליח להפוך את התיווך ועסקי השיפוצים למוצר אחד היא מחשבה נכונה, אך החיבור כמו שאתה רואה אותו נידון בעיניי לכישלון. אם אתה רוצה לשלב בין שתי האהבות שלך, תמצא את הקשר הנכון",

"זה יכול להיות למשל באזור היזמות - אתה יכול לקנות בית, לשפץ אותו ולמכור או להשכיר אותו. לדעתי, אם הלב שלך נוטה יותר לתחום התיווך אז לך תהיה אומן בתיווך. תוכל גם לנצל, כחלק מהיתרונות היחסיים שלך לעומת מתווכים אחרים, את היכולת ואת ההבנה שלך בניתוח המבני של בתים, וזה כלי שייתן לך יתרון וערך מוסף. אני מאמין שאם תקדיש את עצמך רק לנושא הזה אתה מאוד תצליח".


הילכו שיפוצניק ומתווך יחדיו? צילום: ingimage/asap

אני נשוי ואב לשניים, גר כרגע עם משפחתי ביחידת דיור בבית הוריי. יש ברשותי הון עצמי של 200,000 שקלים שיושבים כרגע בעו"ש ואני תוהה אם כדאי לי להמתין עד שמחירי הדירות יוזלו כפי שהבטיח שר האוצר, או לא לבזבז זמן ולרכוש דירה כבר עכשיו. מה דעתך?

"כמו שזה נראה עכשיו, תכניותיו של שר האוצר בנושא של ביטול המע"מ לזוגות צעירים הן תכניות שאמורות להתממש בתקופה הקרובה ועל פניו נראה שהן כן ייצאו לפועל. לדעתי כדאי שבינתיים תחכה ולא תרכוש כרגע דירה כדי שתזכה ליהנות מההטבות שמגיעות לך.

"יחד עם זאת, חשוב שלא תיתן לכסף לשבת סתם בבנק. קח את ההון שצברת ושים אותו בתיק השקעות שירוויח לך בינתיים כמה אחוזים. גש עוד היום לבית השקעות, תקבל הסבר מבעלי מקצוע ותעשה תיק סולידי. מה הרעיון שכסף שוכב בעו"ש בבנק? אל תבזבז זמן, קום ותעשה את זה. תדאג לכסף שלך ותניע, להישאר סטטי זה הכי גרוע. בנוסף, אני מציע שתירשם לכנס ‘עצמאות כלכלית' שם יש סדנאות שיוכלו לסייע לך להחליט כיצד להשקיע את כספך ולנהל אותו בצורה נבונה".