אני ובעלי נקלענו לחוב של כ-80 אלף שקלים ומתקשים לכסות אותו. יש בבעלותנו דירה, וביקשנו מהבנק לקבל הלוואה נוספת על חשבונה. בגלל שיש לבנק אינפורמציה דרך BDI (שירות אספקת מידע לגבי עמידה של לקוחות פרטיים בהתחייבויות כספיות) הם סירבו לתת לנו הלוואה בטענה שיש לי בעיה בבנק אחר. אני במבוי סתום. בגלל חוב קטן יחסית אני צריכה למכור את הבית ולהפסיד גם נכס וגם סכום כסף גבוה יותר מהחוב הנוכחי. איך אני יכולה לצאת מהמצב שנקלעתי אליו?  

"זו אכן בעיה חמורה. יש שני דברים שאת יכולה לעשות - ראשית, פני ליועץ משכנתאות. במקרים מסוימים מאוד, אם מדובר בסכומים קטנים, יועץ משכנתאות שעובד בסדרי גודל גדולים והוא ספק של בנק למשכנתאות יכול לפתור את זה עבורך. תביאי לו את כל הנתונים ותבקשי שיברר עבורך עקרונית מה אפשר לעשות, אם הוא יכול לפתור את הבעיה תעשו עסקה (את משלמת לו רק במקרה שהוא יכול לבצע את העסקה).

דבר נוסף שאת יכולה לעשות זה לפנות למישהו קרוב אליך ולבעלך, הורה או אח שיש לו בית על שמו, ולבקש שייכנס לנעליכם בעניין של המשכנתה. תבקשו מאותו קרוב לקחת על עצמו את המשכנתה. בהוראת קבע אתם תשלמו את הסכום, ובמקביל תתחייבו במסמך אצל עורך דין שכל סכום שלא תשלמו יילקח בהוראה בלתי חוזרת מהמכירה של הדירה שלכם לטובת אותו קרוב. תבהירי לאותו אדם שאין כאן סיכון עבורו. בנתונים שאת מתארת זה יכול להיות פיתרון". 

בעלי ואני עוזרים כלכלית לבתנו ולאחרונה אף רכשנו עבורה דירה ושיפצנו אותה כרצונה. בגלל כל הכספים שנתנו לה נכנסו בעצמנו לחובות, אך למרות הקשיים בתי ממשיכה לבקש עזרה כספית ורוצה כעת שנרכוש עבורה ריהוט. האם אני צריכה להמשיך לממן אותה? 

"לא צריך לעזור לילדים בלי אחריות, ומי שעושה דבר כזה לא צריך להתפלא שילדיו מפונקים. כשעוזרים לילדים צריך לעשות הבהרת ציפיות ולהציב גבולות, את צריכה לנהל את הכספים בעצמך ולא לתת לבתך תקציב בלתי מוגבל. תפיקי לקחים מהמקרה הזה ותלמדי שזו הפעם האחרונה שאת מתנהלת ככה. אל תשקיעי על ריהוט אגורה אחת שחוקה, תיקחי את בתך לשיחה ותגידי לה שעשיתם כל מה שיכולתם אבל נכנסתם למינוס ועכשיו היא צריכה לקחת את עצמה בידיים. תבהירו לה שאתם עומדים מאחוריה ותומכים בה אבל לא נותנים לה יותר כסף.


צילום: ingimage.com

לדעתי תסבירו לה שהיא גם אחראית "לפריצה" שנעשתה, ולכן היא צריכה לשלם שכירות סמלית (לפחות 1000-1500 שקלים בחודש) בשנה הקרובה. ילדים בוגרים צריכים לקבל את דין המשפחה, תדעו לשמור על עצמכם לפני שאתם הולכים לדאוג להם". 

במשך 14 שנים ניהלתי עמותה ולפני כשנה פיטרו אותי. כשדרשתי את הפיצויים שמגיעים לי על פי חוק מנהלי העמותה סירבו לשלם לי, וכשפניתי להליך גישור הם טענו שאין לעמותה כסף והציעו לשלם לי את הפיצויים ב-36 תשלומים. אני רוצה לתבוע אך מתלבטת כי העמותה יקרה לליבי. מה לעשות? 

"יש דברים שאין עליהם עוררין. אם את שכירה ופוטרת את צריכה לקבל פיצויי פיטורין. אם את מוכנה לפיתרון של 36 תשלומים מה טוב, אם לא תתקדמי הלאה, תתבעי אותם בבית דין לענייני עבודה ותדרשי את זכויותייך. שלחי לראשי העמותה מכתב מסודר בו תודיעי להם כי אינך יכולה לעמוד בגישור והוא לא רלבנטי עבורך, תכתבי שאם הם לא יכולים לעמוד מאחורי המחויבויות שלהם את תתבעי אותם בבית דין לענייני עבודה. ארגון שמעסיק אותך צריך לעמוד מאחורי ההתחייבויות שלו. יש במדינת ישראל חוק וברגע שהיית שכירה של הארגון הזה הוא אמור לשלם על פי חוק מה שצריך". 

אני בן 63, תושב עמק יזרעאל. שנים רבות עסקתי במכונאות וב-12 השנים האחרונות הייתי מחסנאי בסביבה לא ממוחשבת. לפני כחצי שנה פוטרתי ומאז אני מחפש עבודה אך לא מצליח לעבור את מחסום הגיל. אנשים מסרבים להעסיק אותי בטענה שאני מבוגר מידי. אני זקוק להכנסה ולא יודע מה לעשות. 

"אני מציע שתפעיל את רשת המכרים שלך ותרחיב את מעגל החיפושים שלך. תכין רשימה מסודרת של כל אדם שאתה מכיר ותכתוב מייל קצר ובו תפרט מי אתה ומה אתה מחפש ותדגיש שאתה לא בוחל בכלום. תנסה ליצור רשימה של 300 אנשים ומתוכם תזקק את חמישים האנשים שיותר קרובים אליך ואליהם תרים טלפונים בלי להתבייש. שים דגש על משקים פרטיים וחברות משפחתיות קטנות. מעבר לזה, אני מבקש מכל אדם שיש לו הצעת עבודה לפנות אלינו לרדיו או להיכנס לפייסבוק של 'אלון גל ללא הפסקה' ולעזור".