אני בן 31. במשך כל חיי לא הצלחתי לחסוך אגורה, ואני בחובות של מאות אלפי שקלים. הגעתי למצב הזה בגלל שבילדות לא היה לי אף פעם כסף וכשהתחלתילהרוויח כסף הייתי מבזבז אותו כסוג של פורקן. אף פעם לא הצלחתי לעמוד ביעדים שהצבתי לעצמי, אך בשנה האחרונה שמתי לב שכשאני עוזר לאחרים אני חדור מטרה. הדבר הוביל אותי לחשוב שאוכל להיות קואצ'ר. איך אדע אם זה מתאים לי כמקצוע לחיים או שזה משהו זמני?

"ללמוד להיות קואצ'ר זה תהליך מובנה שייקח לך לפחות שנה וחצי וזה לא דבר פשוט. אתה אומר שקשה לך להתחיל ולסיים דברים אבל כדי לעשות את התהליך הזה אתה צריך להציב לעצמך מטרה ולהיות ממוקד. הכיוון שלך נכון - אתה מאוד מחובר רגשית לתהליכים ואוהב את החפירה הזאת, ומאמן טוב צריך להבין איך אנשים פועלים כדי לשנות את הדברים שלא נכונים עבורם".

"אני בהחלט חושב שאתה יכול להיות מאמן אך כדי שתוכל להצליח אתה צריך לעבוד עם עצמך פנימה ולעשות את העבודה החוצה, כי כמאמן אתה חונך אנשים אחרים דרך התהליך העמוק שאתה עובר. אם אתה מסוגל להתחייב לתהליך ארוך ולטפל בעצמך אז זה יכול להיות רעיון לא רע, ובעיני זו דרך שאתה יכול לעשות".

הבת שלי סיימה לימודי קוסמטיקה לפני מספר שנים ועדיין לא מצליחה למצוא עבודה בתחום. בכל פעם שהיא פונה למקום עבודה, שואלים אותה אם יש לה ניסיון, וכשהיא מספרת שהיא עדיין לא עבדה במקצוע מסרבים לקבל אותה. כבר הרבה זמן אין לה עבודה וזה מאוד קשה. מה אפשר לעשות?

"כדי להצליח בחיים צריך הרבה פעמים להתחיל לחשוב אחרת. אם בתך לא מצליחה למצוא עבודה כל כך הרבה זמן בגלל העדר ניסיון אז הגיע הזמן שהיא תצבור ניסיון. בתך צריכה לפנות למכוני קוסמטיקה ולבקש אפילו לעבוד בהתנדבות רק כדי לצבור ניסיון. שתיכנס עם חיוך, תגיד שהיא סיימה לימודי קוסמטיקה ושהיא רוצה להשתלם". 

"שתציע אפילו לשבת בקבלה או לעסוק שם בעבודות אחרות בתנאי שהיא תשב ליד קוסמטיקאית ותוכל ללמוד ולצבור ניסיון במקצוע. בסופו של דבר אנחנוחייבים לחשוב אחרת כדי להשיג תוצאות בחיים".

>> רוצים לקבל ניוזלטר של מעריב השבוע? הירשמו כאן


אלון גל. צילום: מתוך ויקיפדיה

אני אם לשלושה ילדים קטנים. עזבתי את מקום העבודה שלי והתחלתי לעבוד במשק בית כדי שאוכל להיות איתם יותר. אני מרוויחה טוב בעבודה הזאת ומצליחה להתקיים ממנה ולפרנס היטב את ילדיי. לאחרונה סיימתי לימודי הנהלת חשבונות ואני מתלבטת אם לעזוב את העיסוק במשק בית ולהתחיל עבודה בתחום החשבונאות. אני מתלבטת בגלל שאני יודעת שבמשק בית ארוויח יותר מבעבודה משרדית. האם כדאי לי לחכות עד שילדיי יגדלו כדי לפצוח בקריירה עליה אני חולמת?

"אם כרגע העבודה בתחום משק הבית נוחה לך ומשרתת אותך מבחינה כספית אז טוב שתעסקי בה. העניין הוא שאם בטווח הרחוק את כן תרצי להשתלב במקצוע שאותו למדת תהיה לך בעיה שלא צברת שום ניסיון אחרי שסיימת את הלימודים. אני מציע לך שתקדישי יום בשבוע לעבוד בהנהלת חשבונות, יש הרבה משרדים שצריכים קצת תגבור. תתחילי מזה, ואז אחרי מספר שנים, כשתחליטי שאת הופכת את הנהלת החשבונות למקצוע שלך, יהיה לך ברזומה ניסיון ואז גם תוכלי לדרוש שכר של עובדת מנוסה ולא מתחילה. כך לא תאבדי את הלימודים ותוכלי לבנות לטווח רחוק את הקריירה הבאה שלך".

בתי בשנות ה-30 לחייה ואין לה עבודה קבועה ולא דירה. בעלי ואני ניסינו לעזור לה ודחפנו אותה לקחת משכנתה, אבל בגלל שהיא לא עובדת במקום קבוע ורציני אף בנק לא מוכן לתת לה הלוואה. כיצד נוכל לעזור לה?

"נשמע לי שהבת שלך היא קצת מפונקת וחסרת ביטחון עצמי ובמקרה כזה דבר גורר דבר. כלומר, בגלל שהיא חסרת ביטחון וקצת מופנמת אתם עוטפים אותה ומאפשרים לה להיות מפונקת אבל ככל שהיא יותר מפונקת ועטופה היא מרגישה שהיא לא מסוגלת להתקדם ולהתנהל בכוחות עצמה, והיא לא מצליחה לפתחיכולות שיוציאו אותה מהמקומות האלה".

"את חושבת על דברים חיצונים כמו עבודה ומשכנתה אבל עד שבתך לא תפתח כישורים ותוכל לייצג את עצמה באסרטיביות לא יהיה שום שינוי. במקום לחשוב החוצה כדאי שתחשבו פנימה, אני מציע שבתך תשתתף בסדנאות לשיפור הביטחון העצמי או באימון ששם דגש לנושא. צריך להבין מה חוסם את בתך ואיפה היא לא מספיק בטוחה בעצמה, וכשהיא תשפר את הדימוי העצמי שלה כל יתר הדברים יסתדרו".

מתוך תוכניתו של אלון גל, כל יום שישי ב-08:00 ב'רדיו ללא הפסקה'. 

הביאה לדפוס: ליאת מלכא בלכטובסקי