אני נמנעת ממוצרי חלב, ביצים, דגים ובשר כמובן. רציתי לדעת איך זה משפיע על העובר בזמן ההריון.

"המאבק הקיומי של בעלי החיים הוא על חלבון, זה מה שבעלי חיים צריכים. בבשר יש הרבה חלבון. לכן כשאת אוכלת בשר, את צריכה פחות להיאבק עליו, כי את מקבלת אותו מהבשר. כשאת אוכלת ירקות בלבד שהם דלים בחלבון, למעט כמה ירקות שהם יותר עשירים בחלבון, את צריכה כל הזמן לעסוק בלהשיג אותו.

כמובן שתוספי ברזל יעזרו, וויטמינים כאלה ואחרים יעזרו גם, אבל את בהחלט תצטרכי לאכול כמויות גדולות יותר כי אנחנו זקוקים לחלבון". 

במשפחה של בעלי יש בעיה גנטית שמועברת בצורה חזקה דרך נשים. אמא שלו נשאית של הגן, ובבדיקה אצל רופא מומחה לגנטיקה הוא המליץ על אפשרות שנעשה הפריה חוץ־גופית. מכיוון שאני אישה מאוד פורייה, האם הסיכויים שלי להפריה חוץ גופית גבוהים יותר, והאם אפשר לבחור מראש שמין העובר יהיה זכר כדי לצמצם אפשרויות בהעברת הגן?

"הטיפול הזה אפשרי ומקובל לחלוטין. אנחנו קוראים לטיפול הזה PGD - pre implantation genetic diagnosiss ; אבחון גנטי טרום־השרשתי. עושים את זה לנשים שאצלן יש חשש גבוה שהילד שייוולד יישא גן של מחלה. אנחנו יודעים היום לזהות למעלה ממאה הפרעות ומחלות גנטיות. כדי לעשות את זה אנחנו צריכים לעבור תהליך של הפריה חוץ־גופית שדינו כטיפול הפריה חוץ־גופית רגיל שבו אנחנו משרים התפתחותן של ביציות רבות, שואבים אותן בזמן הראוי ומשפרים אותן עם הזרע של בן הזוג".

"בהגיע העוברים לעשרה או יותר תאים, הביולוגיות מצליחות לעשות מיקרו מניפולציה ולסלק תא אחד או שניים מתוך המספר הלא רב של התאים שיש, ועושים את האבחון הגנטי על התא הבודד. כל תא בודד מייצג את העובר כולו. היה ולא מוצאים את הפגם הגנטי בעובר המסוים, זה יהיה העובר שנחזיר לרחמה של האישה. סיכויי ההפריה דומים לסיכויי ההפריה אצל אישה רגילה".

מה עושים עם הבעיה הגנטית? צילום: Ingimage / ASAP

יש לי תאומים בשקים נפרדים, אני בשבוע 15 ויש לי שרירן בגודל 17 ס"מ, ונראה שהוא רק הולך וגדל. הוא נמצא במרכז ונוטה לצד שמאל. התאומים נמצאים בצד ימין ולמעלה. הם שוכבים בסדר. עשיתי שקיפות עורפית והכל בסדר. הבטן שלי נראית כמו בטן של חמישה־שישה חודשים. האם העובדה שהשרירן הולך וגדל מסוכנת ללידה מוקדמת? אם אני אעשה דילול של עובר אחד, האם אני אקטין את הסיכון לבריאות שלי ואגדיל את הסיכוי שאחד מהם ישרוד?

"השרירן הוא גדול מאוד והוא לבטח יגדל. השרירן הזה גדל משום שחומר הדלק שלו הוא האסטרוגן, הורמון ההריון. שרירן בגודל כזה שעולה מתוך הרחם יכול לעוות במידה כזו או אחרת את צורת הרחם. אחד הסיבוכים יכול להיות לעתים לידה מוקדמת. זה מעלה את הסיכון לכך שהמנחים של העוברים הם לא בדיוק מנחים טובים. צריך התערבות של ניתוחים קיסריים".

"האם הפחתה של עובר אחד יכולה לצמצם את הסיכוי ללידה מוקדמת? התשובה היא כן. זה נכון גם בהריון תאומים שמהלכו תקין לחלוטין. התשובה לזה צריכה להיות מעמיקה, פרי בדיקה, ואני הייתי מעלה אותה שוב בפני הרופא שלך. זו שאלה רצינית והגיונית, וגם הפחתה יכולה להעלות את הסיכוי שהנותר ייוולד מאוחר יותר, ובצורה כזאת סכנת הפגות תקטן כי פגות בפני עצמה היא צרה. מאחר שאנחנו לא יודעים לנבא את קצב גדילת השרירן, ואנחנו לא יודעים לנבא מתי תתפתח לידה מוקדמת, הרי זו סוגיה שצריך לתת עליה את הדעת. הפתרון הזה יכול למזער את הסכנה".