כשבגד הים תופס (שוב) מקום של כבוד בארון, כשחופי הים מלאים, והבריכות הן אחד ממקומות הבילוי המרכזיים, בהחלט יש מקום להיזכר גם במה שמעסיק מאוד רבים מאיתנו כל השנה, ובמיוחד בימי הקיץ.

דיאטה, כן, כן, אותו תהליך (הרבה פעמים לא קל ואפילו מייגע) שבסיומו נהיה רזים יותר, יפים יותר, נרגיש טוב יותר עם עצמנו, והעיקר ניראה מצוין בבגד הים החדש שקנינו, או אפילו נרשה לעצמנו סוף־סוף להלך במכנסיים קצרים ובגופייה מבלי שכל מיני "עודפים" יצוצו
מכל עבר.

ההשמנה, זה ידוע, הגיעה לממדים של מגיפה כלל עולמית, וגם רבים מתושבי ישראל סובלים מעודף משקל. לפי פרסומי משרד הבריאות, על פי סקר לאומי משנת 2010, 49% מהמבוגרים בני 20 ומעלה בישראל הם בעלי משקל יתר, וחלק מהם אף במשקל גבוה יותר, המוגדר כהשמנת יתר.

לנוכח נתוני ההשמנה בארץ אין זה פלא ששוק הדיאטות בישראל, כמו בכל העולם, הוא שוק פורח, ואפילו פורח מאוד. בחיפוש קצרצר ברשת ניתן למצוא דיאטות שונות ומגוונות (ולפעמים גם משונות), תפריטים ומתכונים שאמורים לחסוך מכם לא מעט קלוריות, קבוצות תמיכה שונות, פורומים למיניהם, וכמובן אין ספור בעלי מקצוע בתחום שמבטיחים שהדיאטה שלהם אכן תצליח ולבסוף תביא אתכם למשקל המיוחל ואל חוף מבטחים מבחינת התחושה האישית.


לגברים קל יותר. מיתוסים שנופצו. איור: אליאב צברי

אז לכבוד הקיץ, ובהצדעה לכל הדיאטות הקיימות ולכל המרזים (שפעמים רבות מרגישים מבולבלים ומתוסכלים משלל העצות השונות), החלטנו בעזרת מריאנה אורבך, דיאטנית בכירה בשירותי בריאות כללית, והדיאטנית טל פלג, בעלת מותג ההרזי MustDiet , להפריך כמה מיתוסים מוכרים הקשורים בדיאטה וגם לאשש כמה אחרים.

לגברים קל יותר לרזות מאשר לנשים

"לגברים מסת שריר גבוהה יותר ולכן תקציב קלורי גבוה יותר, כך שהם יכולים לאכול די הרבה יחסית ועדיין לרזות. כמו כן, אצל גברים קיימת יותר השמנה בטנית, שאומנם יותר מסוכנת, אבל מהירה יותר לפירוק מאשר שומן ירכיים, שמאפיין יותר נשים.

יתרון נוסף הוא שאין להם מחזור/ביוץ/הריון/הנקה ושלל מצבים הורמונליים המשפיעים על התיאבון והמשקל. כמובן שיש גברים רבים שהתהליך קשה להם ונשים רבות שמרזות נהדר ובקלות, כי ישנם גורמים נוספים הקשורים לנושא.

אבל אם ניקח גבר ואישה באותו גיל, באותו משקל, עם אותה רמת פעילות גופנית ובאותה רמת מוטיבציה, יש סיכוי שהגבר ירזה מהר יותר".

החל מגיל 40 קשה יותר לרדת במשקל

"לרוב אין סיבה פיזיולוגית לכך שהחל מגיל 40 זה יהיה קשה יותר. אך חשוב לציין שבגיל זה אנשים רבים נוטים לעשות פחות פעילות, פחות לרוץ אחרי הילדים, נוטים יותר לקחת עזרה בעבודות משק הבית, כך שיוצא שרמת הפעילות שלהם יורדת.

לעומת זאת, הם נוטים יותר לצאת לחופשות מפנקות בחו"ל, לפנק עצמם במסעדות, ובגיל 40 יש גם פחות כוח רצון מאשר כשהיינו צעירים יותר".

אי אפשר לרזות ללא פעילות ספורטיבית

"בהחלט אפשר לרזות נהדר ללא פעילות ספורטיבית. חשוב להבין שהרזיה נובעת מהפרש
שלילי בין כמות הקלוריות שאנחנו מכניסים לגופנו (באמצעות האוכל כמובן) לבין כמות הקלוריות שגופנו שורף (זה נקרא מאזן קלורי שלילי).

בעצם, כדי לרדת במשקל אנחנו רוצים ליצור 'אוברדראפט', כך שנוציא יותר ונכניס פחות ביחס לכמות הקלוריות שגופנו זקוק לו. כדי שנראה התקדמות משמעותית בהרזיה, צריך
להיות קיזוז של כמה מאות קלוריות ליום ביחס למה שדרוש לנו (ולא ביחס לכמות
שאנחנו אוכלים, שבפועל יכולה להיות הרבה מעבר לדרוש).

לספורט יש תועלות רבות והוא כן עוזר לרזות מהר יותר ובריא יותר, אבל לא נכון לומר שאי אפשר לרזות ללא ספורט. בהחלט ניתן בתכנון נכון של האכילה לרדת בצורה נהדרת במצבורי שומן גם ללא ספורט".

סקס מרזה

"אם ספורט לא מרזה, אז איך סקס מרזה? גם מי שיכול לעסוק בכך זמן רב, אם יפצה עצמו אחר כך באכילה משוחררת, לא ירזה. ייתכן שהכוונה היא לקשר אחר, שרבים רוצים להרגיש נוח יותר בסקס וזה נותן להם מוטיבציה לרזות, אבל האקט עצמו לא מוביל לכך".

שתיית תה ירוק מסייעת לירידה במשקל

"מספר מחקרים הראו ששתיית תה ירוק ש 1.5 גרם כפול חמש פעמים ליום תרמה לירידה של כ-1.6 ק"ג בממוצע במשקל בתקופה של שלושה חודשים אצל אנשים, אשר לא שינו את יתר
רכיבי התזונה שלהם בתקופת המחקר והיו במשקל יציב עד תחילת הניסוי.

טיפ: מי שמתקשה לשתות חמש כוסות ביום, יכול לצרף שתי שקיות תה ירוק לכוס אחת,
ובכך להקטין את מספר הכוסות. תה ירוק הוא פשוט קסם, וכל מדינות המפרץ הפרסי
שותות אותו, אפילו הרבה יותר מהסינים והיפנים".


אפשר לשכוח ליום אחד בשבוע מהדיאטה. צילום: אינג' אימג'

יום אחד בשבוע ניתן לשכוח מהדיאטה ולמלא את החסר במה שאוהבים

"בהחלט אפשר לעשות ארוחה חופשית או יום חופשי בשבוע ועדיין להתקדם בהרזיה. זה אומנם יוריד את קצב הירידה במשקל, אבל בהחלט לא יהרוס שבוע שלם. האתגר הוא
להבין שמיד אחר כך יש לחזור לתוכנית המקורית ולא להפוך את ה'שכחה' הזאת
לתדירה יותר.

כמו כן, אפשר לשלב מראש בתוכנית האכילה המתאימה לאותו אדם לירידה במשקל מספיק מאכלים שהוא אוהב, כך שלא ירגיש חסר ולא יהיה לו צורך ביום שכזה. יום חופשי אחד בשבוע לא יהרוס שבוע, אולם כאמור ניתן גם למנוע את תחושת החסר ולאכול מה
שאוהבים גם כשיורדים במשקל. זה עניין של תדירות וכמות אישית".

האזור שהכי קשה לרזות בו הוא הבטן
"שומן בטני מסוכן יותר, אבל הוא לא קשה יותר לפירוק לעומת שומן אחר בגוף. התחושה של חלק מהאנשים שלפיה גם אחרי שרזו כמה ק"ג עדיין מפריע להם השומן בבטן, פירושה שיש לעבוד גם על שרירי הבטן הנמצאים מתחת לשומן. דווקא שומן בטני מגיב יפה ומהר לדיאטה מאוזנת שיש בה הפחתה קלורית מתאימה, וזו אחת הסיבות לכך שגברים (אצלם ההשמנה היא בטנית יותר) רואים תוצאות הרזיה מהר יותר מנשים (אצלן האזור המועד יותר להשמנה הוא פלג הגוף התחתון).

חשוב להבין שאין דרך בדיאטה לגרום לגוף לפרק שומן במקום זה או אחר, אבל מה שבטוח הוא שגופנו מספיק חכם לפרק שומן באזורים שיש בהם מצבורי שומן. כמובן בתנאי שתוכנית
האכילה שהותאמה מאוזנת ומאפשרת הרזיה משומן, ולא תוכנית חריפה מדי שתגרום
לפירוק שריר".

אכילה אחרי השעה 19:00 בערב גורמת להשמנה
"קיימים אומנם מחקרים שהראו זאת, אך מניסיון קליני, מה שחשוב הוא סך הקלוריות
היומי. אם אוכלים בערב, אבל סך הקלוריות באותו יום נשאר כמו שהוא צריך להיות, אז אין בעיה.

הבעיה היא שאנשים שלא מחלקים את מזונם במהלך היום, נוטים לפצוח בערב בארוחות גדולות וגם מנשנשים בערב כמויות בלתי סבירות של נשנושים, ואז יוצא שבסך הכל ביום הם אוכלים יותר לעומת אנשים המחלקים את מזונם במהלך כל היום".

מעבר לתזונה טבעונית מסייע לירידה במשקל
להפך, מעבר לתזונה טבעונית עשוי לגרום לעלייה במשקל. רבים העוברים לטבעונות פשוט
מוציאים פריטים רבים מהתפריט בלי מציאת אלטרנטיבה מתאימה גם מבחינה קלורית ומשלימים את החסר במזונות הכוללים הרבה יותר קלוריות (טחינה, אגוזים, שקדים ועוד).

התוצאה תהיה עלייה בצריכת מקורות שומן, אומנם שומן בריא אבל עדיין צפוף בקלוריות. מאחר שהמשקל שלנו תלוי בכמות הקלוריות שהכנסנו לעומת הכמות שהוצאנו, יכולה להיות עלייה בלתי רצויה בצריכת הקלוריות ועלייה במשקל.

לכן תזונה טבעונית אומנם יכולה להיות בריאה יותר במקרים מסוימים, אבל לא תסייע לירידה במשקל, אלא אף תגרום לעלייה.

אם החלטתם להיות טבעונים, כדאי להתייעץ עם דיאטן מוסמך שיאזן את התפריט החדש
לפי אילוציכם וסדר יומכם ובהתאם למטרתכם (הרזיה/שמירה על המשקל)".


לא האיזור הכי בעייתי. צילום: רויטרס

בזמן דיאטה יש לשתות רק מים
"תמיד מומלץ לשתות מים או תה ללא סוכר, וניתן גם לשלב שתיית קפה לסוגיו. קפה לא משפיע בצורה דרמטית על עלייה במשקל, אלא אם כן שותים אותו עם הרבה חלב או עם עוגיות בצד".

בזמן דיאטה חייבים לספור במדויק קלוריות
"אומנם ירידה במשקל נובעת מההפרש בין כמות הקלוריות שהכנסנו לזו שהוצאנו, אבל לא
חייבים לספור קלוריות כלל כדי להצליח לעשות זאת. במקום לספור קלוריות, אפשר לתכנן נכון מה אוכלים לפי סדר היום, להתארגן בצורה נכונה כדי שיהיה לנו מה שתכננו לאכול בכל ארוחה, ולא פחות חשוב למנוע מצבי רעב שבהם אנחנו אוכלים יותר ועם פחות שליטה ובכך מכניסים תמיד יותר מהנחוץ.

שמירה על שלושת הכללים הללו יוצרת במקרים רבים הפחתה בכמות הקלוריות בלי שצריך לספור אותן במדויק. יחד עם זאת, יש צורך בעבודה מנטלית שתחדד את המוטיבציה
ותיתן כלים התנהגותיים נכונים, כדי שההתנהלות תהיה כזו שתגרום להפחתה בכמות הקלוריות גם בלי לספור אותן באדיקות".

כדי לרדת במשקל חייבים לפחות חמש ארוחות ביום
"כדי לרדת במשקל חשוב שתוכנית האכילה שאותה מבצעים תתאים מכל הבחינות (שילוב של אוכל מועדף, הבאה בחשבון סדר יום, אילוצים), ולא לנסות להתאים את עצמך לדיאטה (אחרת זה יחזיק שבוע או חודש וזהו). היתרון באכילה של ארוחות קטנות ומרובות הוא שמירה על שובע לאורך זמן והעלאת קצב חילוף החומרים.

יחד עם זאת, זה לא מתאים לכולם ואפשר לארגן את תוכנית האכילה כך שיהיו בה פחות
ארוחות ועדיין תהיה הצלחה גדולה בירידה במשקל. זו הסיבה לכך שהתאמה אישית חשובה במיוחד במצב כזה. כלומר, אפשר לאכול פחות ארוחות ולרזות, תלוי מה אוכלים וכמה".

בזמן דיאטה לא מומלץ להישקל כל יום
"שינויים אינם מתרחשים על בסיס יומי, וכדאי להסתפק בשקילה פעם בשבוע. המשקל לא באמת משתנה יום יום, והתנודות שאנחנו לפעמים רואים כל יום לא תלויות דווקא בתזונה עצמה (למשל, לפני המחזור החודשי הנשים יכולות להעלות מספר ק"ג), ועלולות להביא אותנו לתסכולים שיכולים להביא שוב לאכילה מוגזמת ולשבירת הדיאטה".

בזמן דיאטה אסור לצרוך
מוצרי חלב מעל 5% שומן "למשל, פרוסת גבינה צהובה במשקל 10 גרם עם כ 23% שומן מכילה רק כ־2.3 גרם שומן, ואילו 2 כפות קוטג' 5% מכילות 5 גרם שומן! לכן הכל עניין של
כמות. מה שחשוב בסוף הוא הכמות הנאכלת ולא אחוזי השומן המקוריים במוצר".

לחם מחיטה מלאה פחות משמין מלחם לבן
"הכל תלוי במשקל הפרוסה ובתכולתה, אבל לחם מלא כן בריא יותר ומשביע יותר! היום למשל אופים לחמים מחיטה מלאה עם חמאה, שמן זית, עם כל מיני תוספות מיוחדות המוסיפות להם הרבה קלוריות. לרוב, פרוסת לחם מקמח לבן שוקלת פחות מפרוסת לחם מחיטה מלאה".

בזמן דיאטה יש להעדיף ממתיקים מלאכותיים על פני סוכר
"בכל זמן עדיף לוותר על סוכר, ובעיקר בדיאטה שכמות המזון בה היא ממילא מוגבלת. סוכר
גם מהווה תוספת של קלוריות ללא ערכים תזונתיים, מעודד אכילה ובמקביל את הירידה במשקל.

כמו כן, בתהליך של הרזיה ממש לא כדאי לצרוך מוצרים מתוקים מסוגים שונים המכילים כמויות רבות של סוכר והרבה פעמים גם שומן, ובכך גם מוסיפים קלוריות מיותרות לגוף
וגם לא תורמים במרכיבי מזון בריאים".

בזמן דיאטה מומלץ להעדיף מוצרים "מופחתי שומן"/"נטולי שומן"

"הכל תלוי בגודל המנה ובכמויות. כמו כן, בדרך כלל אוכל שיש בו שומן הוא משביע ולכן
הכמות שאוכלים ממנו היא קטנה יותר ביחס למאכלים נטולי שומן. למשל, רוטב מיונז 'לייט' לעומת מיונז רגיל.

ברוטב 'לייט' אין טעם של הדבר האמיתי. בדיאטה מאוד חשוב שהאוכל יהיה טעים. ההבדל הקלורי בין כף כזאת לכף כזאת בטל בשישים, אבל הטעם כן מאוד קובע. בסופו של דבר, מרוב שאתה מתוסכל מכך ששמת רוטב שהוא לא 'הדבר האמיתי', אתה עלול למצוא עצמך או אוכל יותר מהמנה או מנסה לחפש ניחומים במוצרים אחרים. אז עדיף כבר לשים רוטב אמיתי בכמות קטנה יותר, וכך נשארת עם הטעם האהוב והמוכר ולא יצרת לעצמך תסכול כפול".

ירידה של 1/2 עד 1 ק"ג בשבוע היא הקצב האופטימלי לדיאטה
"אי אפשר לפרק מעל 1 ק"ג שומן בשבוע. כל מה שמעבר הוא נוזלים ושרירים. לכן, אם הדיאטה נכונה, מותאמת אישית לאדם על ידי איש מקצוע, מאוזנת ובנויה נכון לירידה במשקל, היא תגרום להרזיה ברקמת השומן.

קצב הרזיה של מאות גרם שומן בשבוע הוא קצב מצוין אשר יכול להימשך זמן רב ולא מכניס את גופנו למצוקה, ויחד עם זאת מתבטא במקומות שבהם יש מצבורי שומן.

הרזיה בקצב כזה מרקמת שומן נותנת די מהר תחושה של צמצום היקפים מכיוון ששומן יושב בהיקפים, והרזיה בקצב נכון גם לא תתבטא בהרזיה חולנית בפנים. 1/2 עד 1 ק"ג בשבוע זהו אכן קצב אידיאלי לדיאטת הרזיה, המאפשר ירידה במקומות הנכונים, וצמצום ההיקפים מורגש כבר אחרי כמה קילו בודדים.


לרדת בצורה מדודה. צילום: אינג' אימג'

אנשים שיורדים במשקל מהר שומרים פחות על הישגיהם מאנשים שמרזים בצורה איטית

"'מהיר' ו'איטי' הם הרבה פעמים פרשנות אישית של האדם המרזה, ו'מהיר' של אחד זה 'איטי'
של אחר. אומנם ירידה מתונה מאפשרת יותר הטמעה של השינוי וביסוס הרגלים, אבל למרות זאת, גם בירידה איטית (כמו במהירה) יש רבים שבסופו של דבר לא מצליחים לשמור על ההישג לאורך זמן, ויש כאלו שכן. הסיבות הן מגוונות ולא בהכרח קשורות לקצב ההרזיה".

אסור לעשות דיאטה בזמן הנקה "אפשר לעשות דיאטה בזמן הנקה,
אבל הדיאטה חייבת להתאים להנקה, כמו לכל מצב מיוחד אחר, וזה אומר להיות מתונה ומאוזנת ומותאמת באופן אישי לנתונים שלך על ידי איש מקצוע. דיאטה מתונה המתאימה לך תוך כדי הנקה תעזור לך לרזות, ואפילו באזורים שקשה לרזות בהם ללא הנקה, כמו אזור הירכיים.

השומן המצטבר שם נועד לשמש מאגר אנרגיה להנקה, ולכן דיאטה מתאימה ומתונה תוך כדי הנקה עוזרת לפרק דווקא שומן עמיד זה".

המלחמה בקלוריות - אילו אמצעים יכולים לעזור?

לאכול פחות, לעשות כושר, להישקל. זו בערך השגרה של מי שמנסה לרדת במשקל. הנה כמה מוצרים שמנסים לעשות את החיים לקלים יותר

לא זוכרים כמה שקלתם בשקילה הקודמת? בעזרת משקל אלקטרוני של "לייף" (119.9 שקל), המשווה את נתוני השקילה הנוכחית והקודמת, תוכלו לבדוק בקלות את קצב ההתקדמות שלכם.

הבטן רופסת ויש קצת "צמיגים"? נסו מכשיר לעיצוב וחיטוב מדגם "Total Core", המיועד במיוחד לאזור זה ומאפשר עבודה על שרירי הבטן הישרים והאלכסוניים (ורטהיימר ספורט, 299 שקל).

מכורות לפחמימות? כמוסות "Diet Lady 2" של אלטמן (160 שקל ל-90 כמוסות) הותאמו במיוחד לנשים, ומטרתן העיקרית היא דיאטה המעכבת ספיגת פחמימות.

צריכים תזכורת לכך שאתם בדיאטה? אפליקציית החינם בפיתוח חלי ממן - קבוצות תמיכה לאורח חיים בריא, תזכיר לכם בכל שלוש שעות איך לאכול מסודר, מה ומתי.


משקל שזוכר כמה שקלנו בפעם הקודמת. לייף סטייל

לא יכולים בלי קפה על הבוקר? " BALANCE " של שטראוס - אבקה להכנת משקה קפה המכילה סיבים תזונתיים וחלבונים (30-27 שקל), אמורה לתרום לתחושת שובע.

רוצים להתחיל להיכנס לכושר? ערכת "Pear Training Intelligence" תייעץ לכם אם להאיץ או להאט, תספק טיפים לשיפור הכושר האישי, תסביר על מטרת האימון ויתרונותיו, והכי חשוב - תעודד אתכם להגיע ליעד (רשת iDigital ב-489 שקל).

החלטתם להחרים את השמן? מחבת נירוסטה מסדרת 3PLY מבית נעמן גרופ (459- 389 שקל), המבוססת על טכנולוגיה חדשנית לפיזור חום אחיד בכל דופנות המחבת, לבישול מהיר ולביטול נקודות חמות למניעת חריכת מזון, מתאימה גם לבישול ללא שמן.

מחפשים תחליף לסוכר? בסוכרלוז של סוגת בשיתוף קרין גורן (21 שקל) ניתן
להשתמש בבישול, באפייה ובהקצפה.

לא מסוגלים להיפרד מהסמארטפון? רצועת זרוע לנשיאת סמארטפון במהלך אימון הכושר, בעלת אופציית כיוונון לפי גודל הזרוע, תפתור לכם את הבעיה ("דיאדורה פרו", להשיג בחנויות מגה ספורט, 49.90 שקל).

אין זמן לארוחת בוקר? אבקת משקה חלבונים בטעם קרם עוגיות של הרבלייף (195 שקל ל-21 מנות משקה) מבטיחה בפחות משתי דקות הכנת ארוחת בוקר - מאוזנת, עשירה בחלבונים, ויטמינים ומינרלים, האמורה לספק תחושת שובע למשך מספר שעות.