אני בן 67 ובמהלך חיי עברתי הרבה עליות ומורדות. היה לי מפעל אופנה גדול שנאלצתי לסגור בגלל שנקלעתי לקשיים כלכליים, הייתי נהג, נכנסתי לעולם ההפקות, המצאתי את עצמי מחדש והייתי שכיר ועסקתי בקבלנות דפוס. בשנה וחצי האחרונות התחלתי לשקוע בהלוואות בנקאיות שעשיתי, והגעתי למסקנה שנמאס לי לחיות במדינה הזאת כי פשוט גומרים אותי. אני עם 76% נכות, ועברתי ניתוח מעקפים וכמה צנתורים אך ביטוח לאומי לא עוזר לי. אני שוקל לחזור לחיות במדינה שנולדתי בה, וכבר מכרתי את האוטו ואת הדירה שלי. האם אני עושה צעד נכון?

"אני מאמין בכל לבי שכאשר אדם מגיע למצב של חוסר אונים וכאשר הוא מלא במירמור ובכאב וכל כך קשה לו בחיים, אז הפיתרון הוא לעשות שינוי ולא להמשיך את מה שהוא עשה עד עכשיו. לפי מה שאתה מתאר הגעת למקום כל כך נמוך עבורך שאסור לך להישאר בו ואתה חייב למצוא פיתרון, וזה לא משנה אם תחליט לחזור לחו"ל או לטוס לירח, טוב שאתה עושה את זה כי הגעת למקום שאתה
צריך ללכת. אין מה לעשות לפעמים צריך לשבור את הכלים וככה אסור לך להמשיך".

אני נשוי כבר 30 שנה, אב לילדים וסב לנכדים. פתאום באמצע החיים הכרתי מישהי, התאהבתי בה ונקשרתי אליה מאוד ואני מתלבט אם לעזוב את הבית וללכת לחיות איתה. אני בדילמה קשה, החיים בבית כפי שהם עכשיו מאוד נוחים לי, והכל טוב ומתנהל על מי מנוחות אבל אני לא מפסיק לחשוב על האהבה החדשה שלי. מה לעשות?

"בכל פעם שאנו ניצבים בפני החלטה ולא מצליחים לבחור בין החלופות זה אומר שאין החלטה נכונה. לכל אחת מהחלופות יש מחירים ולכל אחד מהם יש תמורות ורווחים ומה שנשאר לך זה רק להחליט. הדבר הכי גרוע בשבילך הוא לבחור בחלופה השלישית שהיא להישאר במקום שאתה נמצא בו ולהחזיק בשתי מערכות היחסים, כי המחיר של החלופה הזאת הוא הכי גרוע.

כלומר, בלי ששמת לב אתה כבר היום נמצא במצב שהוא הכי נוראי עבורך ולא משנה לאן תלך, ברמה הרגשית והאנושית מצבך רק יהיה טוב יותר מכפי שהוא עכשיו כי אתה לא יכול להמשיך לרקוד על שתי חתונות. אתה צריך להחליט שאתה בוחר ויהי מה. בשורה התחתונה תעשה עם עצמך חוזה שאומר שתוך 48 שעות אתה מקבל החלטה והולך לבצע אותה גם אם הגיהינום יקפא.

"רק לא להישאר בקשרים מקבילים. צילום: Ingimage / ASAP

אתה מתלבט אם ללכת אחרי הלב ולשלם את המחיר של פירוק הבית, או לשמור על אחדות המשפחה ולאבד את הריגוש. בעיני, אם אתה חי עם אשתך 30 שנה ומערכת היחסים איתה היא טובה ומבוססת על ערכים נכונים ומכנה משותף תגיד לאישה האחרת שכדי להיות רגוע ולדעת שעשית הכל, אתה רוצה בשלב הזה לתת הזדמנות נוספת למערכת היחסים עם אשתך. קח את אשתך למסע, תגיד לה שאתה רוצה להחזיר את היצר שלכם לחיים, ותמציאו את עצמכם מחדש. תאמין לי שטירוף ותשוקה נמצאים רק במוח. יש לכם בסיס טוב אז תפרוץ את הגבולות שלך איתה, זה קיים וזה אפשרי, לך תחיה את הילדות החדשה שלך ותרוויחו אחד את השני מחדש".

אני עובד כנהג הסעות שכיר, ומרוויח כ־8,000 שקלים לחודש. דודתי הציעה להלוות לי כסף לצורך רכישת רכב הסעות כדי שאוכל לעבוד כעצמאי אבל אני מפחד שזה לא ישתלם לי ושאפסיד את הכסף שהיא תיתן לי. היא אמרה שאם לא אשתמש בכסף שלה לרכישת רכב הסעות היא לא תיתן לי אותו, האם כדאי לי בכל זאת לנסות ולהיות עצמאי?

"אתה היום מרוויח משכורת יפה, חי טוב ממנה, נהנה מביטחון כלכלי יחסי ומעבודה שאתה אוהב, אז מדוע אתה רוצה לצאת להרפתקה? לפי הדרך שאתה מתאר את הדברים לא נראה שבוער לך בעצמות להיות יזם. אם דודתך רוצה לתת לך הלוואה רק בתנאי שתקנה רכב ותהפוך להיות עצמאי אז שלא תיתן לך אותה.

אתה יכול להגיד לה שאם היא בכל זאת רוצה לעזור לך לשפר את איכות החיים שלך שלא תלווה לך את הכסף אלא שתפתחו עם אותו סכום תיק השקעות סולידי שיודע להניב רווח של 6%־5% בשנה, ופעם בשנה היא תעביר לך את כל התשואות שנרשמו בתיק הזה על שמה כדי לשפר את איכות חייך. כלומר, הכסף שהיא תכננה להעביר לך יישאר שלה, ואתה תהנה מהפירות שלו ואז כולם הרוויחו. היא תעזור לך ואתה תעזור לעצמך. זה יכול להיות פיתרון נפלא לכל הצדדים.

מתוך תוכניתו של אלון גל, כל יום שישי ב־ 08:00 ב'רדיו ללא הפסקה'. הביאה לדפוס: ליאת מלכא בלכטובסקי.