אני מעשנת כשמונה שנים. בשנה האחרונה ניסיתי להפסיק לעשן כמה פעמים אבל אני תמיד נשברת אחרי חודש. כשאני מצליחה להפסיק אני עושה כושר, משלבת תזונה נכונה ומרגישה שאני מסוגלת לעשות הכל. למה אני לא מצליחה להחזיק את ההצלחה לאורך זמן?

"בחיים כמו בחיים - האמונות שלנו מכתיבות לנו חלק גדול מהמציאות. אם בתוך תוכך, עמוק בפנים, את מאמינה שלא תצליחי, אז כמובן שזה מה שיקרה, אבל זה שניסית עד היום ולא החזקת מעמד לאורך זמן לא בהכרח אומר שמחר בבוקר לא תצליחי. 

אני עישנתי 17 שנים ולפני 14 שנים עישנתי את הסיגריה האחרונה שלי. לפני שהפסקתי לחלוטין, היו לי עוד המון הפסקות קטנות בדרך. הניסיון מלמד שרוב האנשים מפסיקים מספר פעמים עד שהם מצליחים סופית. ההתמכרות המשמעותית והמסוכנת ביותר היא ההתמכרות לסיגריות ולמרות שאנשים יודעים מהם נזקי העישון, רובם לא מפסיקים.

רוב האנשים מפסיקים מספר פעמים עד שהם מצליחים סופית. צילום: Ingimage / ASAP

מעבר להתמכרות הפיזית קיימת התמכרות מנטאלית. קשיים בחיים, לחצים, שתיית אלכוהול עם חברים ואפילו הפסקה בעבודה, לא יראו שלמים בלי ‘ליווי' הסיגריה. זה הרגל שאנחנו מטפחים והוא משתלט על כל הרגעים הרגשיים, הטובים והרעים שלנו. המנגנון שלנו פועל באופן אוטומטי כי אנחנו לא יודעים איך למלא את הרגעים הפרטיים הרגשיים שלנו בלי הסיגריה.

אני ממליץ לך לחשוב מה לעשות עם הכסף שאת שורפת על הסיגריות. למשל, בחודש הראשון תחליטי שאת הכסף שבזבזת על הסיגריות תשקיעי בריהוט הבית שלך וכך, כמו שאת מסכנת את הריאות שלך תשקיעי את הכסף בסיכונים אחרים כמו במנייה מסוכנת בבורסה. אני מבטיח לך שאחרי חודשיים או שלושה לא תוכלי להחזיק סיגריה ביד כי את תהיי בטירוף מהרעיון - תתמכרי למשהו אחר, ואולי אפילו תשפרי את מצבך הכלכלי".

אחי בן 32 , רווק וגר בתל אביב. ביום בהיר אחד הוא החליט שהוא רוצה להתעסק במוזיקה ולהיות זמר. כל בני המשפחה חושבים שמדובר בתחביב ותו לא אבל הוא משקיע את כל כספו ומרצו למען החלום שלו וההוצאות הולכות ותופחות. מה לדעתך כדאי לעשות?

"כשלאדם יש חלום גדול ועמוק אז לפעמים הוא לא יכול לעצור את עצמו. אם תדבר עם אנשים מבוגרים תגלה שהרבה מהם מצטערים על דברים שלא עשו או ניסו. 100% מהאנשים תמיד יגידו שהפספוס הגדול ביותר שלהם הם החלומות שלא ניסו להגשים. אחוז מסוים מהחולמים כן מצליח להביא את עצמו לידי ביטוי, הרי גם שלמה ארצי וביונסה חלמו והצליחו. אתם לא יכולים לגזול את החלומות שלו בגלל הדאגות שלכם, הוא כבר מספיק בוגר כדי לעשות את הטעויות שלו.

"תהיו חכמים ותגידו לו שאתם תומכים בו, עומדים מאחוריו ואפילו תארגנו מפגשים משותפים ותדונו בהם על הדרכים שלו להתפרנס בדרך לקריירה המיוחלת, כדי שלא יתמוטט כלכלית בדרך.

כנראה שאחיך מרגיש שהוא חייב להגשים את החלום שלו אז במקום להגיד לו שהוא יכשל, תעזרו לו לחשוב איך הוא מצליח לכלכל את עצמו בינתיים. אתה לא יכול לגזול חלומות של אנשים אחרים בגלל שהסטטיסטיקה פועלת נגדם ובגלל שאתה חושב שהרצונות האלה לא אמיתיים ולא יתגשמו".

אני רווק בן 47 , נראה טוב, מוכשר מאוד ובעל יכולות רבות, אבל רואה ברווקות שלי כישלון גדול. אני עוסק בעיצוב תעשייתי ועובד באופן עצמאי כ־16 שנים אבל גם בתחום הזה לא הצלחתי להגיע לשום שיא. יש לי המון מה להציע בתחום הזוגי וגם בתחום העסקי אבל משהו לא עובד. מה אני עושה לא נכון?

"בדרך כלל, כשמדובר במספר תחומים שהתסמינים שלהם דומים, באופן אוטומטי אנחנו מחברים ומוצאים קשר ביניהם אבל במקרה שלך, לא בטוח שזה נכון. אתה מחפש את המרכיב שחסר, זה שיפתור לך את כל הבעיות כמו ‘מטה קסם'.

אני חושב שעניין הזוגיות הוא חלק נפרד מהקריירה שלך. יכול להיות שהדבר הנכון לך בזוגיות הוא לא בהכרח מערך נישואים נורמטיבי. אתה זקוק למערכת יחסים שמתאימה לאופי ולנשמה הייחודית שלך, אישה בוגרת ומנוסה בגילך שמעוניינת להביא ילד ולא חולמת על שמלה לבנה. 

ברמה העסקית אתה חייב לקבל עזרה. הרבה אנשי עסקים עצמאים מתקשים להתפרנס ונאבקים כדי להחזיק את העסק שלהם. חפש אדם שקרוב אליך, תעשה בשבילו משהו נחמד ובתמורה לזה תבקש ממנו להנחות אותך בתחום שאתה חלש בו. פתח דף בפייסבוק, תפיץ אותו וחפש בעל מקצוע שעוסק בתחום שאתה לא מוצלח בו. הבעה עצמית היא העסק שלך אבל אתה לא מצליח להביע את עצמך וזה המעצור הגדול ביותר שלך - זה הזמן לשינוי".

מתוך תוכניתו של אלון גל, כל יום שישי ב־ 08:00 ב"רדיו ללא הפסקה" הביאה לדפוס: אפרת קורמן.