אני בן 44, עובד מגיל 16 בתעשיית הבידור. עם השנים הצלחתי להגיע לכל מיני הישגים, חלקם יפים יותר, חלקם פחות. בשנה האחרונה הבאתי לעולם שני ילדים בהליך פונדקאות והפכתי להיות אב חד-הורי. מאז שהפכתי להיות אב לילדים יש לי מחשבות לעזוב הכל ולנסות משהו אחר. אני רואה הישגים של חברים סביבי, שיש להם כסף ומכוניות, ואני חי בתחושה שאני עוסק בתחום שהוא רדיפה אינסופית אחרי משהו לא בטוח. אני מרגיש שאני חייב לשנות כיוון. האם לדעתך אני צריך להחליף מקצוע?

אני מסכים איתך לחלוטין. אם אחרי 28 שנים בעסקי הבידור הגעת למצב שהרדיפה הזאת שוחקת אותך ואתה מרגיש שמנטלית ורגשית כבר אין לך את הכוחות להמשיך באותה דרך, זה אומר שאתה צריך לעשות שינוי. לפני שאתה עושה פנייה חדה אני חושב שאחרי שנים של עשייה בתחום שלך, זה יהיה חכם לבדוק אם אתה יכול להמשיך לעסוק בו, ובה בעת להתרחב לעוד כיוון.

תבדוק קודם איך אתה יכול למנף את כל מה שעשית עד היום, עם דגש על דברים שלא תלויים בך. אולי תפעיל מישהו, או שתשמש כמנטור ותקים חממה עסקית למקצועות הבידור, יכול להיות שזאת הזווית שאתה צריך לחשוב עליה. תשתמש בכל מה שלמדת עד היום כדי ליצור יחידות רווח שאינן תלויות בך באופן ישיר, אלא רק באופן עקיף.


אף פעם לא מאוחר לעשות סיבוב פרסה. צילום: ingimage/ASAP

כל חיי עבדתי כשכיר בתחום המזון. לאחרונה החלטתי שאני רוצה להפוך לעצמאי ולפתוח עסק חדש של יבוא מזון מחו"ל לארץ (בין היתר גם אתעסק במכירת בשר). את הסחורה אמכור ללקוחות פרטיים, מסעדות ואולמות. הבעיה היא שאני לא יודע ממה בדיוק להתחיל. כיצד אני בונה תוכנית עסקית?

כדי להפוך לעצמאי ולפתוח עסק מהסוג הזה אתה חייב לעשות מחקר שוק אמיתי. עליך להתעמק בכל המשמעויות והרבדים שקשורים בנושא ולפרוט אותם, ואת כל הדברים האלה אתה צריך לדעת הרבה לפני שאתה בונה תוכנית עסקית. טיפ לעסקים - תמיד תתחיל מהסוף. כלומר, לך לתוצאה הסופית ותתחיל לפרק את הגורמים אחורה, לדוגמה: אחסון הסחורה, שינוע, קירור, משרד הבריאות, מכס וכו'. 

אם אתה רוצה לייבא בשר תבדוק מה זה דורש, תתייעץ עם ארגוני הכשרות השונים ופנה לכל הגופים הרלוונטיים. אתה יכול גם לעשות מחקר באינטרנט ולבדוק אופציות ועלויות. אחרי שאתה מבין את הנושא לעומקו ולרוחבו, תוציא אישורים ואז תבנה תוכנית עסקית עקרונית. אתה יכול להתייעץ עם יועץ עסקי שיעזור לךלבנות אותה.

אחרי שאתה בונה תוכנית ממוקדת תפנה ללקוחות. אתה יכול לקבוע פגישה עם אולמות ומסעדות, להראות להם את האישורים, להביא דוגמאות של סחורה ולסגור איתם עסקאות סחר עוד לפני שהתחלת לייבא סחורה. בשלב הבא תוכל להתחיל את היבוא והשיווק פנימה לארץ.


תבנו תוכנית ממוקדת. צילום: ingimage/ASAP

אחי בן 30 ועדיין לא מוצא את עצמו מבחינה מקצועית. הוא לא מחזיק מעמד בשום מקום עבודה ומשקר ומתפתל כשאנחנו מדברים איתו על הנושא. גם אשתו מתנהגת בצורה ילדותית ולא אחראית. היא עובדת במשרה חלקית ורוב הזמן היא יושבת איתו בבית ומעשנת נרגילה. אמא שלי נורא מוטרדת מהעניין. היא נותנת לאחי כספים, דוחפת אותו, ודואגת שאקפיד לשוחח איתו בשמה, אך שום דבר לא עוזר. כיצד נוכל לעזור לו להשתנות?

אחיך וגיסתך נמצאים בשנות ה-30 לחייהם. עלייך להגיד לאמך שהם אנשים בוגרים, הם לא פושעים מסוכנים שמאיימים על החיים שסביבם, הם בסך הכל שני פרזיטים עם בעיות התבגרות. אם אמא שלך רוצה לקצר את זמן ה"התיילדות" הלא אחראית של הזוג הזה, היא חייבת להפסיק להתייחס אליהם כאל ילדים כי הבעיה היא לא בהם, הבעיה היא בה. כל עוד אמך ממשיכה להתייחס אל אחיך כמו אל תינוק שבגיל 30 צריך לדאוג לו ולתת לו כסף, זה אומר שהיא מקבלת את היותו ילד ומחזקת את ההתנהגות שלו. 

זה הגיוני שהיא תדאג לו ותהיה מוכנה לעשות עבורו הכל, אבל דאגה אמיתית לילד זה לתת לו להיות מבוגר, וכבוגר הוא זה שאחראי למעשים שלו ולפעולות שלו. אמך חייבת לקבל החלטה חד-משמעית. עליה להבהיר לאחיך שהיא מפסיקה להיות אחראית לחייו. אני ממליץ שתפנו לגורם חיצוני, אפילו מקצועי, שייפגש עם אחיך ויעבוד איתו על הנושא כי את מתארת ילד מפונק שהאחריות היא ממנו והלאה.

אמא שלך צריכה סיוע, והוא לא איך להתמודד עם הילד אלא איך להתמודד עם עצמה, כדי שהיא תוכל לעמוד מולו ולא תקלקל אותו. תפעלו בצורה הזו, ובסופו של דבר אחיך יבין שהוא צריך להתבגר.

מתוך תוכניתו של אלון גל, כל יום שישי ב-8:00 ב"רדיו ללא הפסקה". הביאה לדפוס: ליאת מלכא בלכטובסקי.