אנחנו גרים באשדוד, ולאחרונה בתי בת החמש וחצי מאוד חרדה מכל רעש של מטוס או רעש שדומה לאזעקה. היא חרדה גם מסיפורים מפחידים ומסרבת שנקריא לה ספרים, גם אם הסוף שלהם טוב. כיצד נוכל לעזור לה להתגבר על הפחדים והחרדות?

"לצערי, חיים בצל רקטות זו מציאות של הרבה אנשים וילדים במדינה הזאת. חרדה היא לא מצב שמונע על ידי היגיון, ואי אפשר לגרום לילדה להפסיק להיות חרדה. בזמנים כאלו חשוב שתכילי אותה ותהיי שם עבורה, התחושה שמלווה את בתך תעבור לאט-לאט עם הזמן.

אם יש אפשרות, אולי תוכלי למצוא ברווחה סוג של טיפול רגשי עבורה - באמצעות חיות, מוזיקה, ספורט, משחקים או כל דבר אחר שהיא מתחברת אליו. מטפל רגשי יוכל לעזור לה להוציא מעצמה מחשבות או פחדים שהיא מדחיקה או נמנעת לבטא באמצעות דרכים עקיפות. לבתך תגידי שהיא הולכת לחוג, לא לטיפול רגשי.

כשאת רואה שהיא מפחדת תגידי לה: ‘אני יודעת שאת פוחדת, אבל אני ואבא שומרים עלייך תמיד ולעולמים', ותמשיכי הלאה. אל תגידי לה שהיא לא צריכה לפחד, כשאת עושה את זה את שמה אותה בסיטואציה קשה - היא מפחדת אבל אומרים לה שהיא לא צריכה ושעליה להתאפק. כשאת מספרת לה סיפורים תבחרי רק סיפורים טובים, ואם היא לא מעוניינת לשמוע סיפור אז תפסיקי.

במקום סיפור אתם יכולים, למשל, לספר לה מה היה בעבודה או לדבר איתה על פרק של ‘דורה' לדוגמה. תהיו יצירתיים. תכילו את הפחד שלה ותאמינו שזה עובר, כל אחד בקצב שלו, לאחד זה עובר אחרי חודשיים ולאחר אחרי שנתיים. תכירו במצב ופשוט תתמכו בה".


תכילו את הפחד שלהם וזה יעבור. ילדים במלחמה. צילום אילוסטרציה: ingimage/asap

בתי בת ה-12 תולשת שיער מהראש, מהריסים ומהגבות זה שנתיים וחצי. לפני כשנה המצב היה בשיאו והיא הייתה עם קרחות בראש, וללא ריסים וגבות. היום שערה ארך, אך לצערי היא עדיין ממשיכה לתלוש שערות מהריסים. מה אוכל לעשות כדי לעזור לה להפסיק עם ההתנהגות הזאת?

"התופעה הזו מוכרת גם אצל ילדים וגם אצל מבוגרים והיא נקראת טריכוטילומניה. תיכנסי לאינטרנט ותקראי על הנושא, יש עליו המון מידע. תלישת שערות נוגעת להפרעות אובססיביות והיא כנראה נובעת מלחץ וחרדה. ההפרעה הזו מתאימה לגיל ההתבגרות. היא אומנם לא קורית לכל אחד והיא די נדירה, אבל זו עדיין תופעה מוכרת.

טיפול בתלישת שערות צריך להיות שילוב של פסיכולוגיה ופסיכיאטריה. כדורים פסיכיאטריים עוזרים לטפל בתופעה ומשפרים את הסימפטומים (שהם תלישת השיער) כי הם עובדים על הכימיה במוח, אבל יחד עם הטיפול התרופתי חשוב לשלב את הטיפול הפסיכולוגי כי יש סיבה שבגללה בתך תולשת שיער. טיפול התנהגותי יעזור להבין את הסיבות שהם הזרז לתופעה ויעזרו לילדה להתגבר על הדחף שגורם לה לתלוש שערות.

איש מקצוע יוכל לעזור לה להתגבר על הבעיה הפנימית שמעיקה עליה. כשהבחנתם לראשונה שבתך תולשת שערות, היה עליכם לפעול ולטפל בתופעה כי לסבול מהפרעה כזו במשך שנתיים וחצי זה המון זמן. חשוב שתפנו את הילדה לטיפול מקצועי במהירות המרבית".

בני בן שנה ושלושה חודשים, והוא כל הזמן נושך את כל הסובבים אותו. הוא עושה את זה לילדים בגן, ואפילו נושך אותי. אני לא יודעת איך להתמודד איתו. כשאני מגיבה בחומרה ומענישה אותו ושולחת אותו לחדר, זה מלהיט אותו לעשות את זה שוב והוא צוחק. כיצד אפשר לטפל בהתנהגות הזאת?

"כשילד בגילו של בנך נושך, אומרים לו שזה אסור והוא מבין. תסבירי לבנך שאסור לנשוך כי זה נורא כואב לילד שהוא נשך, ותבהירי לו שכל פעם שיעשה זאת אתם תרחיקו אותו מהילד השני. כשהוא נושך אותך תורידי אותו מהידיים ותגידי לו בדרמטיות שמאוד כואב לך, תעשי לו ‘רגשי' ותלכי לחדר אחר. חשוב מאוד שתורידי אותו מעלייך כדי שיבין - אם אתה נושך אני מתרחקת. אם הוא יבכה אחרי שאת עושה זאת תגידי לו: ‘כואב לאמא, ואמא קצת עצובה', ואחרי חצי דקה-דקה (דקה זה המון זמן לילד בגילו) לכי אליו ותציעי לו לשחק.

זאת אומרת, תעזבי את הנושא כי הוא כבר המשיך הלאה. כרגע הוא מראה לך שאת לא יכולה עליו ולכן במקום לחכות לשיתוף הפעולה שלו את צריכה לפעול, וכאמור ברגע שזה קורה את מורידה אותו ומתרחקת. לקחת אותו בצורה אסרטיבית למקום אחר זה עונש, אך להוריד אותו מעלייך ולהתרחק ממנו זו תוצאה הגיונית למעשיו.

כשאת פועלת בצורה כזאת את בעצם לא מענישה אותו, אלא פועלת ומגיבה להתנהגות שלו, ובכך את גורמת לו להבין שלמעשים שלו יש השלכות ומלמדת אותו להתנהג בהתאם. הוא צריך להבין את התוצאה של ההתנהגות שלו".