אני בת 40 ויש לי ילדה בת 8. לצערי בתי לא מצלחחה לבטא את עצמה מול המחנכת שלה ולא יודעת להגיב לדבריה כאשר הן משוחחות. אולי זה בגלל פחד מסמכות ואולי זה קשור לעובדה שכשהיא הייתה בת 3 עברנו דירה ויצאתי לעבוד. בכל מקרה נראה שזה דבר שחוזר על עצמו כי גם לי היה קשה בבית הספר. אני מנסה לדבר איתה על הנושא ומחי זקת אותה אבל למרות שהיא מנסה ומשתדלת היא לא מצליחה לבטא את עצמה עד הסוף. אני מרגישה שכבר שיגעתי את הילדה כי בכל פעם שאני מעלה את הנושא היא מבקשת שאפסיק ואומרת שהיא לא צריכה עזרה. מה עלי לעשות?

"למצוא סנכרון של תדרים בין מורים לתלמידים זה עניין של מזל אבל אני חושבת שהבעיה היא אצל בתך ולא אצל המחנכת שלה ולדעתי המחנכת כלל לא מבינה מה בתך רוצה. בדיוק כמוך, בתך צריכה ללמוד לבטא את עצמה. בגלל שאתן כנראה נגזרות אחת של השנייה כדאי שתיפתחו אחת אל השנייה. תבקשי מהמחנכת של בתך שתאפשר לה לכתוב את מה שהיא רוצה כי קשה לה להתבטא, גם פסיכותרפיה באמצעות אמנות, תעזור להבין יותר את העולם הפנימי שלה, דרך מנדלות למשל".

"אמרת שכשבתך הייתה בת 3 את עברת איזשהו קושי, התחלת לעבוד ועברתם דירה, יכול להיות שזאת נקודת המפנה ושם נחסם הביטוי שלה. צריך להחזיר לה את המנה של הנוכחות, לפעמים חסרה לנו איזושהי מנה. את זו שצריכה להעיר לה וללמד אותה להגיד מה שהיא מרגישה כדי שהיא תבין שאם היא לא תלמד לבטא את הרצונות שלה אף אחד לא יוכל לעזור לה. תמשיכי להלחיץ אותה עד שזה יכנס לה לדי.אן.איי".

אני בת 29 ועדיין לא מצאתי את עצמי מבחינה מקצועית. כל חיי עבדתי עם ילדים ויש לי המון מה לתת להם אבל אני מחפשת מקצוע שאני אוכל גם לפרוח בו ולהגשים את עצמי וגם להרוויח בו הרבה כסף. במה לדעתך אני צריכה לעסוק? 

"יש אצלך פערים מאוד גדולים בין היכולת ליצור סיפוק לבין הצלחה כלכלית, כמו הרבה צעירים היום את רוצה לעשות כסף ומהר וזה בא על חשבון הסיפוק האישי. לפני ארבע שנים התנסית ביכולת לעשות כסף מהיר או שנפגשת עם אנשים שבאמת מצליחים לעשות כסף קל ואז הבנת שאת רוצה לקחת בזה חלק ולעשות את אותו דבר, אבל בכל פעם שהתקרבת לזה הרגשת ריקנות ובעיקר בדידות, ורק כשהתחלת לעבוד או ללמוד הרגשת איזשהו סיפוק.


הצלחה היא חיבור בין סיפוק לכסף. צילום אילוסטרציה: ingimage/asap

יש פער מאד עצום בין תחושת הסיפוק שחשת לבין הכסף הקל שאת כל כך חושקת בו ועד שלא תסנכרני את הפערים האלה מבחינת ההבנה שלך זה לא יוכל לקרות. יכול להיות שבעשור הזה את תתעסקי בעיקר בלמידה ובסיפוק אישי ואחר כך את תעשי שינוי של 180 מעלות. ייקח לך זמן להצליח מבחינה כלכלית, את עדיין לא הגעת למקום הזה.

הצלחה היא מין נקודה שמגיעים אליה והיא מסונכרנת בין הסיפוק לכסף, זאת אומרת - אני מרוויח אחרי שאני עושה יחסים מדויקים בכל תחומי החיים שלי. את עדיין לא הגעת לזה, יש עוד עבודה לעשות בגלל המון פערים של חלקים שאת לקחת ואנשים שפגשת. כשאת תביני יותר מה מתאים ונכון עבורך זה יקרה מהר. יש לך הרבה אשליות ואת צריכה לנקות אותן כי את עדיין לא יודעת מה לא מתאים לך. יש הרבה אנשים שאת צריכה לנקות כי הם לא הדוגמאות המתאימות לך, ויש הרבה דברים שאת צריכה להתקלף מהם, כל זה לוקח הרבה שנים". 

בת זוגי ואני גרים בדירה שלי כבר כמה שנים. אני רוצה לעבור דירה ולקנות לעצמי בית חדש אבל כבר כמעט שנתיים אני מנסה למכור את הדירה שלי ולא מצליח. מתי זה יקרה וסוף סוף אצי ליח למכור את הדירה?
"אתה תצליח למכור את הבית שלך מתי שבאמת תסכים להיפרד ממנו. בבית שאתה חי יש איזשהו עניין לא פתור. כנראה משהו גבוה מלמעלה רוצה להגן עליך ומונע ממך למכור את הבית הזה בגלל שאתה ובת זוגך עדיין לא תמימי דעים לגבי קניית בית משותף. לא הכל מוסכם ביניכם ב-100% וכדאי לך לשבת איתה ולבדוק לעומק את הדברים, לפעמים הרצון הכי משמעותי שלי הוא זה שממית אותי. לפני הכל אני ממליצה שאתה ובת זוגך תעשו חוזה לגבי הרצונות המשותפים שלכם, רק אחרי שתגשרו על הרצונות שלכם ותסכמו ביניכם דברים הבית הזה יימכר". 

מתוך תוכניתה של שלומית תמיר, כל יום שני ב-20:00 ב"רדיו ללא הפסקה". הביאה לדפוס: ליאת מלכא בלכטובסקי