לפני שנה המנהלים של ארוסתי הציעו לה להתקדם לתפקיד ניהולי, אך במקום להסכים להצעה היא פשוט התפטרה מהחברה שבה עבדה מסיבות שלפי דעתי הן שטותיות. ניסיתי להסביר לה שהמצב בשוק גרוע ושהעבודה שלה מעולה, אך היא עמדה על דעתה. חלפה שנה מאז שהיא עזבה את העבודה, והיא עדיין לא הצליחה למצוא מקום חדש. כואב לי שהיא לא הקשיבה לי, ולמרות שאנחנו עומדים להתחתן בעוד כמה חודשים, אין יום שעובר בלי שאחשוב על הטעות שעשתה. מה אני יכול לעשות? 

ברגע שקיבלנו החלטה בחיים אף פעם לא נדע אם צדקנו ואם זוהי הבחירה הנכונה, וחמור מכך, ברגע שקיבלנו החלטה היא משפיעה ומשתנה בעצם את כל ההחלטות המשניות הקשורות אליה. אף פעם לא תוכל לדעת מה היה יכול לקרות. יכול להיות שאם ארוסתך הייתה ממשיכה לעבוד באותו מקום לא הייתם יחדהיום, הכל מלמעלה, יכול להיות שהיא לא לקחה את התפקיד הזה ומנעה בעיות אחרות. הבעיה בתפיסה שלך היא שאתה חושב שמשהו בעולם הזה נמצא בשליטתך, אבל אתה לא יודע כלום ולא תדע גם שנים קדימה. 

לכן קח אוויר ותשחרר, אתם הולכים להתחתן אז תתעסק בזה. הבעיה האמיתית של ארוסתך היא שהיא מתקשה למצוא עבודה והיא לא יודעת לכוון את עצמה או לייצג את עצמה נכון. היא צריכה למצוא עבודה עכשיו. אני מציע שארוסתך תפנה לעזרה מקצועית, שתיפגש עם איש מקצוע או עם מישהו חכם שאתם יכולים לסמוך עליו שמבין את שוק העבודה בישראל, ויחד הם יבנו תוכנית פעולה.


לא מוצאים עבודה? תתייעצו. צילום: רויטרס

מאז שבני בן ה-25 השתחרר מהצבא הוא עובד בעבודה מסודרת ומרוויח משכורת די נאה. במשך שנתיים הוא חסך ולבסוף הצליח לצבור סכום של 100,000שקל. לצערי, בעקבות עצה של חבר, הוא בחר להשקיע את הכסף בשוק האפור כי הוא היה בטוח שיקבל תשואה גבוהה ומהירה מהכסף.

מיותר לציין שהוא לא קיבל שום תשואה, ואת הסכום הנכבד שהשקיע הוא כבר לא ראה. חלפו כמה שנים מאז אותו הפסד, ובני הצליח לצבור סכום כסף זהה, אך למרות שהוא הפסיד את כל כספו בעבר, הוא עדיין מחפש דרכים מהירות וקלות לעשות רווח, וכעת הוא התחיל להתעניין בבורסה ובעסקאות נדל"ן. אני מפחדת שהוא שוב יסתכן ויעשה טעויות. איך אפשר לתת לו כלים שיעזרו לו להתנהל בצורה נבונה?

בעיניי, בנך קיבל שיעור טוב לחיים אפילו שהשיעור הזה עלה לו 100,0000 שקל. גם אני הפסדתי בתחילת דרכי המון כספים בגלל השקעות לא בטוחות, והיום בראי הזמן אני יכול להגיד שההפסד הזה היה אחד השיעורים החשובים שלי בחיים. הלקח שבנך צריך ללמוד הוא לא לעשות השקעות שהן ספקולציה מסוכנת מדי ולא מספיק אחראית בלי להבין מה הוא עושה. בגדול, התפיסה של בנך היא נכונה: כסף צריך להביא כסף, וגם להשאיר כסף בפק"מ זו טעות חמורה, לפחות כמו הקיצוניות של בנך. 

כלומר, הרצון שלו להרוויח תשואות על כסף שהצליח לחסוך הוא נכון, אבל הדרך שבה הוא בוחר לעשות זאת היא שגויה. כדי לגרום לו להתאזן, אך יחד עם זאת לא לדכא את התפיסה המאוד נכונה שלו, אני מציע שתגיעי איתו לכנס לעצמאות כלכלית שאנחנו עורכים, שם הוא יוכל ללמוד על השקעות לגיטימיות ולקבל את כל הידע הרלוונטי - איך לעשות, מה לעשות, ומהם הסיכויים והסיכונים. תבקשי ממנו שבינתיים, עד שתלכו לכנס, הוא לא יקבל שום החלטה, וכשתגיעו לכנס ניתן לכם את כל השירות כדי שתוכלו לקבל החלטה נבונה.


השקעה ספקולטיבית היא מסוכנת. צילום: רויטרס

אני נשואה ואם לשלושה ילדים. לא מזמן בעלי ואני קיבלנו ירושה. אנחנו שוקלים לשבור חסכונות ויחד עם סכום הכסף שקיבלנו לסגור את המשכנתה. האם זהנכון לפעול בצורה כזאת? 

ברמה העובדתית לא יקרה כלום אם תסגרו את המשכנתה. בסך הכל יתפנו לכם עוד 4,000 שקל, ואני מתחייב בפנייך שמאחר שפתאום תהיה לכם טיפה רווחה כלכלית, בתוך זמן מועט אתם תשתמשו בכסף שהפך להיות זמין עבורכם. סביר להניח שבעוד כמה שנים תרצו לעבור לבית חדש ושוב תיקחו משכנתה, וכך כל החיים תחיו באותה צורה. זוהי דרך הפעולה הרגילה שרוב בני האדם נוקטים, והיא זאת שמונעת מאותם אנשים להגיע לרווחה ולעצמאות כלכלית. זוהי מחשבה שגויה.

את צריכה לגרום למינוף ראשוני וליצור נכסים אמיתיים כי נכס הוא דבר שמניב תשואה. על מנת ליצור מינוף פיננסי בחיים את צריכה לשנות את מאזן האימה בין המינוס לפלוס כי אותו מאזן מגדיר את מי שאתם. צורת החשיבה שלכם חייבת להשתנות. תשנו את התפיסה לכיוון של תשואה, התפתחות ויצירת נכסים.

מתוך תוכניתו של אלון גל, כל יום שישי ב-8:00 ב"רדיו ללא הפסקה". הביאה לדפוס: ליאת מלכא בלכטובסקי.