אני בת 34 , נשואה ואם לילד. בשנים האחרונות מצאתי את עצמי עובדת במקומות עבודה שבהם היחס אלי הפך להיות משפיל ומגעיל, ואני מוצאת שאני מביאה את זה על עצמי.

אני בן אדם לא אסרטיבי, וקשה לי לעמוד על שלי למרות שאני יודעת שמגיע לי. אני מאוד נחמדה לאנשים, ולפעמים אני אפילו מרגישה שאני טובה מדי, ואני כועסת על עצמי כי אני לא מצליחה להתמודד אפילו עם העימותים הכי מזעריים. האם אני יכולה להשתנות, ויש תקווה שאהיה בן אדם אסרטיבי שעומד על שלו?

"בוודאי שאת יכולה להשתנות. לכל אחד מאיתנו יש כל מיני התנהגויות והרגלים ש'הרווחנו' עם הזמן, והם הפכו להיות חלק מהטבע שלנו. כתוצאה מתהליך ההתפתחות שלך הפכת להיות נייס גיא סדרתית. כנראה חיית בתוך מבנה משפחתי או חברתי שבו אסטרטגית בחרת לרצות כדי לשרוד.

המקום הזה הוא הכי נוח לך, ולמרות שאת מרגישה שהוא פוגע בך, יש לך ממנו גם רווחים עצומים: את תמיד מקבלת אהבה והערכה ואת אף פעם לא לוקחת חלק בעימותים.

הבעיה היא שכדי להימנע מעימותים וכדי לקבל את האהבה הבלתי פוסקת הזאת, את כל היום בולעת וחוסמת עד שיום אחד את מתפוצצת, והלופ הזה הוא רע מאוד.

להיות מרצה או טובה זה לא דבר רע, זה פשוט לא צריך להיות על חשבונך. השינוי שאת צריכה לעבור צריך להיעשות בהדרגה. אני מציע שלא תעשי פעולות קיצוניות אלא תתחילי לעשות הסתכלות. תבדקי את הפעולות היומיומיות שלך ותלמדי מהן איך לנהל עימות בלי להרגיש שאת לא אהובה ולא טובה. יש לך דילמה ואת צריכה לעבוד עליה. תסתכלי על זה כעל אתגר ולא כעל משהו רע".

בעלי הוא תקליטן חתונות כבר 15 שנה, ולאחרונה הוא לא מצליח לסגור אירועים. הסיבה לדשדוש קשורה לשינויים שחלו בתחום - בתקופה האחרונה מרבית אולמות האירועים נותנים רשימת תקליטנים מוגבלת, שממנה הזוגות שמתחתנים יכולים לבחור, וכמו כן יש בעלי אולמות שמחייבים להשתמש בשירותיו של תקליטן ששייך לאולם. יש לבעלי משרד מרשים ויש לו המון הוצאות. איך הוא יכול לפרוץ למרות המחסומים ולהצליח?

"את צודקת, יש בעיה לא פשוטה בענף הזה, ולדעתי לתקליטן שלא ימציא את עצמו מחדש וירחיב מאוד את סל השירותים שהוא נותן - יהיה מאוד קשה לשרוד. בעלך צריך לפרוץ דרך ולחשוב ברמה האסטרטגית. אני מציע שהוא ינצל את המשרד שלו וייצג שם קבוצה של בעלי מקצוע נוספים שקשורים לתחום האירועים.


להמציא את עצמך מחדש. דיג'יי צילום אילוסטרציה: אינג אימג'

שישתמש בבסיס הקיים שלו ויאסוף סביבו חמישה־שישה נותני שירותים בתחום, שייצר עבורם פגישות עם כל אדם שהוא פוגש, ואם הפגישות שלהם יצלחו - שיקבל אחוזים. במקביל שיחשוב איך
הוא להרחיב שירותים ספציפיים שהוא יודע לתת לעוד מקומות ולעוד שירותים שונים ואחרים. צריך לפרוץ פה דרך ולהיות יצירתי כי בעיני הפתרון לא יבוא מאותם כיוונים שהוא כבר צועד בהם".

בעשר השנים האחרונות עליתי במשקל בצורה מאוד דרסטית, וזה משפיע על כל החיים שלי. ניסיתי לעשות דיאטות, ספורט, ואפילו הלכתי למאמנים אישיים, אבל שום דבר לא מצליח

לי. אני יכול להימנע מאוכל לאורך כל היום, אבל כשמגיע הלילה ואשתי והילדים הולכים לישון, אני מתחיל לבלוס. אני חייב לשים לזה קץ, אבל אני לא יודע איך לעשות את זה
כי בכל פעם אני דוחה את השינוי למחר. תוכל לעזור לי להשתנות?

"כדי לשנות הרגלים, בטח כשזה הרגל כל כך חזק, צריך לעשות עבודה. זה לא משהו שאפשר לפתור במשפט אחד. כדי לשנות אורח חיים צריך להבין מה האוכל מספק אצלך, איפה אתה נופל, ואיך מעוררים אצלך את ההישגיות שתגרום לך להתמודד עם העניין.

לפי מה שאתה מתאר, אתה מודע לכך שהאוכל יותר חשוב לך מהכל. אם אתה לא שומר על עצמך ועושה את הדברים הבסיסיים כדי להיות בריא בגופך, אתה לוקח על אחריותך לקצר את זמן נוכחותך בחיי הילדים שלך על פני העולם הזה. נכון שאתה יכול לשמור ובסוף בכל זאת ללכת לעולמך בגיל צעיר, אבל יש דברים שנמצאים בשליטתנו, ובמקרה הזה נראה שיותר חשוב לך ליפול לסיפוק המיידי והרגשי שהאוכל נותן לך.

זה לא דבר קל כי באמצעות האוכל אתה מספק צורך כלשהו. אתה כל היום עסוק בהכל ובכולם, וכשיש לך שקט אתה ממלא את עצמך בחזרה ונוצר אצלך קשר בין למלא את עצמך נפשית ורגשית
לבין למלא את עצמך גופנית פיזית, ואת זה אתה צריך ללמוד לעשות אחרת ולמצוא את הרגע הזה שאתה בוחר אחרת. אתה צריך לעשות עבודה ולמצוא דברים חלופיים שיעזרו לך למלא את עצמך".

מתוך תוכניתו של אלון גל, כל יום שישי ב-8:00 ב"רדיו ללא הפסקה".

הביאה לדפוס: ליאת מלכא בלכטובסקי