אני נשוי ואב לארבעה ילדים. בעבר היו לי בעיות כלכליות ונקלעתי לחובות כספיים, הצלחתי להתאושש אך אני עדיין לא מצליח לייצב את עצמי וכיום אני עובד בארבע עבודות. אני איש טכני בעל ידע עשיר, עובד כרגע במפעל ומאוד מוצלח בתחומי, ובנוסף אני עושה עבודות שיפוצים, טבח, ועובד בחברת הפקות. אני רוצה להתקדם בחיים אך אני לא מצליח. מה לעשות?

"הצורה שבה אתה חי ועובד היא לא טובה - קצת מפה, קצת משם והרבה משום דבר. אני חושב שהגיע זמנך לעשות החלטה מושכלת, ולדעתי זה רעיון מאוד טוב שתתמקד ושתעשה עבור עצמך".

"סיפרת שאתה איש טכני טוב ומוצלח בתחומך, אך לפי מה שאתה מתאר נראה שלא נכון לך להיות עצמאי, כי כל המרכיבים שגרמו לך ליפול לא פעם ולהתפזר לכל הכיוונים לא מתאימים שיהיו אצל אדם שפותח עסק".

"אתה צריך להתמקד בתחום הטכני, ואני חושב שהדרך הנכונה לעשות את זה היא להיעזר בבן משפחה או קרוב שקצת מבין בנושא והוא יזם בעצמו. תתעניין בחברות שמתעסקות בניהול פרויקטים בתחום שאתה יכול לקדם, ותציע לנהל עבורם פרויקטים ובמקביל לפתח להם עסקים ולהציג בפניהם תוכנית שאותו קרוב יעזור לך לבנות".

"אתה יכול לשתף פעולה עם בעלי מקצוע בענף שמציעים דברים מקבילים או משלימים לך, כדי שתוכלו יחד להפיק את המקסימום מעצמכם. תנסה לחשוב איך אתה עושה את הדבר הזה בצורה כזו שאתה לא פותח עסק, אלא מנצל את הכישורים שלך ומתמקד אבל עושה את זה בצורה שמשתלבת בתוך מקום קיים".

אני בת 60 פלוס, אלמנה אטרקטיבית ועצמאית עם ביטחון עצמי. אחרי המון שנים בעולם
הפנויים והפנויות זכיתי במערכת היחסים שאליה ייחלתי. יש לי בן זוג כבר קרוב לשנה, הוא אוהב אותי ונותן לי כל מה שאישה יכולה לבקש, והוא האדם שהייתי רוצה להזדקן איתו.

הבעיה היא שאין לי תשוקה אליו. אני יודעת לתת אהבה ואני מאוד פתוחה ויוזמת אבל התשוקה לא מתעוררת. אני בדילמה עצומה, אחרי 20 שנות אלמנות הנסיך שלי הגיע סוף סוף אבל היעדר התשוקה מתסכל אותי. מה דעתך?

"הדילמה שתיארת היא אכן נוראית כי במקום שאין משיכה ותשוקה קשה לנו לנצח את עצמנו. חלק גדול ממשיכה לאחר היא בראש, והרבה ממנה היא מוכנות לשתף את האחר בפנטזיות שלנו, ולהיות מוכנים ללכת לקצוות שלנו. את יכולה לנסות לעורר את התשוקה באמצעות רומנטיקה, ואת יכולה ליצור חוויה מינית טובה לאו דווקא בצורה קונבנציונלית".


"אני מאוד פתוחה ויוזמת אבל התשוקה לא מתעוררת". צילום: אינג' אימג'

תשתפי את בן זוגך בעניין ותנסו להתנסות בדברים לא שגרתיים. אם עשית הכל ולא הצלחת ליצור תשוקה, אז היא כנראה באמת לא קיימת, ואת תצטרכי לעשות בחירה אמיתית ולהחליט אם את מוכנה לחיות חיים של נוחות עם אדם שנעים לך איתו או שעם כל הכאב והצער את ממשיכה הלאה. אם את בוחרת להישאר בתוך מערכת היחסים הזאת את צריכה לעשות בחירות מודעות בעניין הזה כדי לא להיות ממורמרת, ולהחליט שאת מגיעה לסיפוק עם עצמך פעם־פעמיים בשבוע, ולנסות כל פעם למצוא משהו שיעורר אתכם.

את תצליחי להיות מסופקת מהזוגיות הזאת רק אם תהיי שלמה עם עצמך, ותבחרי במודע לחיות עם האיש הזה, ליהנות מהיחסים איתו וכל הזמן לבדוק את האפשרויות ליצור את הניצוצות האלה. אם תרגישי חסרה זה לא יהיה אמיתי".

אני עצמאי. כשאני בונה הצעת מחיר ומגיע למשל לסכומים של 40 אלף שקל, מיד נדמה לי שאני לוקח יותר מדי כסף, ואני מוריד את המחיר ומגיש הצעה נמוכה יותר. לרוב אני מקבל את העבודה אך בסופו של דבר אני יוצא מופסד. איך לשנות את המצב?

"ברוב הפעמים, כשאנחנו עושים עסקים הבעיה שלנו היא לא המשא ומתן שלנו עם האחר, אלא המשא ומתן שלנו עם עצמנו. אם הכנת תוכנית והגעת לתמחור של 40 אלף שקל, ואתה יודע שזה המחיר שאתה צריך לקחת כדי שהפרויקט יהיה רווחי עבורך, במקום ללכת ולהתחיל במשא ומתן עם עצמך ולהוריד במחיר, אתה צריך להתאמן על האופן שבו אתה עומד על דעתך שזה המחיר הנכון כי במקום לעמוד על שלך אתה מוריד במחיר".

"כשלקוח אומר לך שיש בעלי מקצוע זולים ממך אתה חייב לומר לו: ‘אני בטוח שאם תחפש תמצא אנשים שיתנו לך הצעה קצת יותר זולה, אבל אני בעל מקצוע ותיק ואמין שעומד בזמנים, ולא נותן הצעת מחיר ראשונית ודוחף תשלומים נוספים".

"אצלי אתה יכול להיות בטוח, זה המחיר שלי וזה מחיר של מצוינות ועכשיו תבחר'. כשאתה תלמד לייצג את עצמך כראוי ולעמוד מאחורי המילים שלך בצורה אמיתית לא תצטרך להוריד מחירים".