פרופ' עוזי רבי, ראש מרכז משה דיין לחקר המזרח התיכון ואפריקה באוניברסיטת תל אביב, שוחח עם רון קופמן ואריה אלדד ברדיו 103fm והתייחס להסכם עם סעודיה.

נורמליזציה בערפל הקרב: ארצות הברית נותנת תמריץ לישראל, אך גם מאתגרת אותה
ליברמן על ההסכם עם סעודיה: "זו לא נורמליזציה, מדובר בתכנית גרעין שתכניס את האזור לטרלול"

"מי שחושב שההסכם נולד כתוצאה מאירועי 7 באוקטובר, צריך לזכור שלפני היינו פה על סף חתימה", אמר. "יש מי שיטען, ואני לא בטוח שלא בצדק, שחלק שמה שהניע את הציר ואת חמאס הוא נטרול ההסכם. הוא לא חזות הכול, אך אני קורא לזה שכלול על הסכמי אברהם. לדעתי הקונסטרוקציה הזו של ברית מהסוג הזה זה משהו שישראל צריכה לנוע אליו. למדינות הללו יש מה להרוויח מזה, וזה משרת את האמריקנים במאבק מול הסינים. האמריקנים דוחפים עם זה כדי לכפות על ישראל להביא את המלחמה לידי סיום או להפסיק את הסיפור של רפיח". 

בהמשך הבהיר: "המלך בן סלמאן בנבצרות חלקית. מי שמנהל את ענייני הממלכה בשבע השנים האחרונות זה מוחמד בן סלמאן. מה שעושה יורש העצר - מנתק מגע עם חלק ניכר מעמדות המפתח שאפיינו את הממלכה, עושה מיני מהפכה בתוך סעודיה, והוא יודע היטב, כמו מדינות ערביות אחרות, מי האויב של סעודיה. זו לא ישראל חד וחלק אלא איראן. מה שיושב על הסעודים - מטריית הגנה אמריקנית נוסח ניקסון וקיסינג'ר, כי מול איראן גרעינית הסעודים יודעים שזה סוף העולם מבחינתם". 

באשר לשאלת היום שאחרי ברצועת עזה, אמר פרופ' רבי: "היום שאחרי הוא חזיון תעתועים. סעודיה לא תיגע במקל של מטאטא כל עוד חמאס בעזה. והיה וחמאס מוכרע, ומי שיעשה את זה היא רק ישראל כי אף אחד לא יעזור לה, אז אפשר לדבר על היום שאחרי. אם חושבים שסעודיה תנהל את עזה, תשכחו מזה. הם ייתנו כסף. אני לא נגד היום שאחרי, אלא נגד השיטה למכור חזיון תעתועים. קצת צניעות, לעבוד לאט לאט". 

"צריך להיות מודאגים", הגיב על סערת בית הדין הבין־לאומי בהאג. "אתה רואה את פרצופו של העולם. יש פה בדיחה. ההליך לא משפטי אלא עם אג'נדה פוליטית. אתה צריך את ארה"ב גם בנושא של וטו אפשרי וגם בנושא של איום בהשפעה על מדינות אחרות. אני חושב שמתגנב לכאן גם העניין של להפסיק ברפיח או להפסיק את המלחמה לאלתר, היות שזה עולה בקנה אחד עם הצד האמריקני הדמוקרטי. בהחלט יכול להיות שישראל תצטרך לעשות כאן משהו נגד רצונה". 


סייעה בהכנת הכתבה: מיכל קדוש, 103fm