"לצערי, למרות שניסיתי לקדם זאת, לא יהיה גירוש של משפחות מחבלים מיו"ש לעזה", כך אמר היום (חמישי) השר לביטחון הפנים, ח''כ גלעד ארדן, בכנס שכותרתו: "אתגר ההתמודדות עם גל המפגעים הבודדים" של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי בהרצליה.
 
השר ארדן אמר כי ניסה לקדם את ההצעה הזאת כצעד מרתיע, אך נתקל בהתנגדות נחרצת הן מצד היועמ"ש הקודם והן הנוכחי, בטענה כי צעד זה אינו חוקי.  
השר ארדן הדגיש במהלך נאומו כי התעקשותו שלא להחזיר את גופות המחבלים לא מבוססת על חשיבה שזהו צעד מרתיע, אלא במטרה למנוע את אותו מסע הלוויה ממלכתי שמאדיר ומפאר את המחבל. וגם שמייצר רצון לחקיינות וקבלת כבוד דומה אצל מפגעים פוטנציאליים נוספים. השר ארדן דיבר על הקושי והאתגר בהתמודדות עם המפגע הבודד, בשל חוסר שיוכו הארגוני שמקשה על מערכות המודיעין לעצרו. 
 
לדבריו, ניתן ללמוד דרך ניטור של דפי הפייסבוק על אופיו ודמותו של המחבל החדש. כפי שעולה מהפיגוע אתמול, כאשר המחבל, אחמד זכארנה רמז ברשת החברתית כי ינקום את חיסול חברו. 
 

השר ארדן ציין כי "אנו משקיעים מאמץ רב בניטור הרשתות החברתיות, ובשל פוטנציאל המפגעים הגדול יש להרחיב זאת עוד הרבה יותר". לדבריו, "הרשתות החברתיות מהוות היום את אחד מהמחוללים המרכזיים לטרור: "הרשתות החברתיות הופכות לא אחת למאיץ לביצוע פיגועים, אנחנו רואים קשר בין המתחולל ברשת לבין הפיגועים". 

"דברים אלה עולים מחקירות של מחבלים, וכוחות הביטחון כבר לומדים ומאפיינים את הקווים לדמותו של המחבל החדש. נראה כי רובם הוסתו ע"י מסרים ברשתות החברתיות, הן בחסות ארגוני הטרור והן בחסות ההנהגה הפלסטינית", אמר ארדן והוסיף כי לאחרונה הציע לקדם, בשיתוף מדינות נוספות, חקיקה בישראל ובמדינות המערב שתטיל אחריות על רשתות חברתיות כדוגמת פייסבוק להסיר תכנים שיש בהם הסתה ישירה לרצח ואלימות. הנושא כבר עלה במספר מפגשים עם שרים שביקרו בישראל וגילו עניין ברעיון.