על רקע גל הטרור המשתולל, שהשבוע היכה בעוצמה בישראל, התכנס הערב (חמישי) בירושלים הקבינט המדיני בטחוני לדיון חירום, כדי לבחון את אפשרויות התגובה ודרכי הפעולה מול גל הטרור. בין היתר, דנו חברי הקבינט בהצעות לגרש משפחות מחבלים. הקבינט היה אמור להתכנס ביום ראשון השבוע, אך נדחה ליום רביעי ובהמשך נדחה שוב.

היום נחשף כי ישראל החלה ביישום מדיניות הגירוש של משפחות מחבלים. גורמים פלסטינים דיווחו כי משפחתו של המפגע פואד אבו רג'ב, שירה ביום שלישי בשני שוטרים ברחוב סלאח א-דין בירושלים ופצע אותם באורח קשה לפני שנורה למוות על ידי שוטרים, גורשה ממזרח ירושלים לגדה המערבית.  

הבוקר פרסם פרשן מעריב בן כספית כי בדיונים שהתקיימו בצמרת הדרג המדיני בימים האחרונים הוחלט לא לקדם חקיקת "חוק גירוש" שיאפשר גירוש משפחות מחבלים לעזה, לנוכח ההתנגדות העזה של המערכת המשפטית והעובדה שהחוק מנוגד לחוק הבינלאומי ולדיני המלחמה ו"יוציא את ישראל ממשפחת האומות". 
המשטרה תגברה את כוחותיה ברחבי ישראל 

ביום הדמים שלשום, בוצעו שלושה פיגועים ביפו, פ"ת וירושלים. באותו לילה כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו התייעצות ביטחונית בעקבות הפיגועים שאירעו. בדיון השתתפו שר הביטחון משה בוגי יעלון, השר לביטחון פנים גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ונציגים של צה"ל והשב"כ.

בפגישה סוכמו מספר צעדים: התחלה מיידית בסגירת פרצות בגדר בעוטף ירושלים ובניית גדר באזור תרקומיא, קידום חקיקת בזק להענשת מסיעי ומליני שב״חים, סגירת ערוצי תקשורת שעוסקים בהסתה, ושלילת היתרי עבודה ומסחר בהיקפים גדולים יותר. זאת, בנוסף לפעולות המתבצעות באופן קבוע כמו כתרים וסגרים על כפרים מהם יצאו מחבלים.לאחר רצף הפיגועים המשטרה הודיעה כי תתגבר את כוחותיה ברחבי הארץ וביקשה מהציבור להמשיך ולגלות עירנות, לדווח מיד על אירועים חריגים ולהמשיך בשגרת החיים. כל המחבלים שביצעו את הפיגועים הם שב"חים (שוהים בלתי חוקיים). המשטרה מרכזת מאמץ נרחב מול שב"חים בשבועות האחרונים וקראה לכלל הציבור, להקפיד על החוק ולא לאפשר לאף אדם שאינו נושא אישור רשמי, לשהות בישראל. במשטרה מבהירים כי יחמירו מאד עם מעסיקים, מלינים ומסיעים של שב"חים.

ביפו, אדם אחד נרצח שלשום בפיגוע דקירה מתמשך באזור הטיילת ביפו. האירוע החל ליד כיכר השעון ברחוב העלייה השנייה בעיר, שם המחבל דקר שלושה בני אדם בנמל יפו ולאחר מכן המשיך לכיוון אזור מסעדת ה"מנטה ריי". הוא דקר ארבעה אנשים נוספים שם, לאחר מכן הוא רץ לאורך הכביש בפקק תנועה ודקר אנשים נוספים, בהם רוכב אופנוע ונהג מכונית פרטית. בסך הכל נרשמו שבעה פצועים בדרגות פציעה שונות. צוות של מרחב ירקון נטרל את המחבל בסמוך למקום.

מוקדם יותר שלשום, נפצעו שני שוטרים באורח קשה בפיגוע ירי בשער שכם בירושלים. על פי הדיווחים, מחבל ביצע ירי לעבר שוטרים שפעלו ברחוב סלאח א-דין, פצע שוטר אחד ונמלט. כוח משטרה ולוחמי מג"ב ביצעו מרדף אחר המחבל. שבמהלך הימלטותו ביצע שוב ירי ופצע קשה שוטר נוסף. הכוח שהגיב בירי ניטרל את המחבל במהלך חילופי האש, שנמשכו מספר דקות וחיסל אותו, ובזירה נתפס נשקו מסוג קרל גוסטב. 

כמה דקות לפני כן, אירע פיגוע דקירה בשוק פתח תקווה. שם, מחבל דקר חרדי בן 35 בצווארו ופצע אותו באורח בינוני. הפצוע התעשת, הוציא את הסכין מגופו ודקר את המחבל בחזרה, עד שזה מת מפצעיו.