שר החינוך, ויושב ראש מפלגת "הבית היהודי", נפתלי בנט הגיב היום (חמישי) על נאומו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שיצא נגד ההתנחלויות ובעד הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'. בראיון לתכניתם של דרור רפאל וספי עובדיה ב-"103FM" אמר בנט כי "הנאום לא שונה במיוחד מהמדיניות של אובמה וקרי, מנותק לגמרי מהמציאות המזרח תיכונית. זו מדיניות שהשאירה את המזרח התיכון בלהבות. את סוריה ברצח עם. את עיראק מתפרקת. את איראן בדרך לפצצה. ואז לוקחים את בת הברית הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון ודי נוטשים אותה".הוא הוסיף כי "מה שקרה פה זו תכנית שתוכננה בכוונה תחילה ובקפידה מאחורי הגב שלנו וככה לא נוהגים חברים. אבל מה שחשוב זו ההסתכלות קדימה. תם עידן המדינה הפלסטינית. החל מה-20 בינואר ממשלת ישראל תקדם תכנית של החלת החוק על מעלה אדומים".

האם דבריך הם על דעת ראש הממשלה בנימין נתניהו? רק לפני שבוע הוא אמר שהוא תומך בפתרון שתי המדינות וביקש מטראמפ לסייע לו בזה.


"הרעיון המשיחי הזה של עוד מדינת פלסטין, חוץ מעזה, בנוסף על מדינת פלסטין בעזה, עוד מדינת פלסטין על כביש 6, הרעיון הזה סיים את דרכו. לא תהיה להם עוד מדינה, וזו עמדת ממשלת ישראל. לא תקום מדינת פלסטין. חד, פשוט וברור. החל מה-20 בינואר המדיניות של ממשלת ישראל תהיה שאין עוד פלסטין. יש פלסטין אחת, בעזה. היא כישלון טוטלי, מדינת טרור, אבל זה מה שהם בחרו. אנחנו לא הולכים לעשות קופי-פייסט לדבר הזה ללב הארץ שלנו. זה כבר ברור לכולם, ומי שלא שותף לזה, שלא יהיה בממשלה".אבל עמדת ממשלת ישראל היא כן להקים את מדינת פלסטין.


"בסדר, ואני הודעתי שחוק ההסדרה יעבור. אנחנו פועלים בימים אלה להוצאת מכפישי צה"ל ממוסדות חינוך. אחר כך נעבור להחלת החוק. אני עוסק במעשים ואלה מעשים. אנחנו נמצאים בהזדמנות חדשה שהיא תוצאה של שלושה וקטורים. הראשון הוא התפוררות העולם הערבי. השני הוא היחלשות של מערב אירופה והשלישי הוא חילופי השלטון בארצות הברית. אין לי ואין לממשלה הזו כוונה לפספס את ההזדמנות הזו. מי שרוצה להקים את פלסטין חמישה קילומטר מכפר סבא, לא יוכל להישאר בממשלה".יש האומרים שטראמפ עלול לשנות את דעתו בעוד כחצי שנה, ולאמץ את רעיון שתי המדינות.


"אנחנו צריכים לראשונה לקבוע את גורלנו. אחרי חמישים שנה שאנחנו בירושלים, בבקעת הירדן, ביהודה ושומרון, אנחנו צריכים להכריע מה אנחנו רוצים. זה בעצם מה שמסתתר מאחורי הדברים. כבר 23 שנה מדינת ישראל צועקת 'אנחנו רוצים מדינה פלסטינית'. אז ברור שהעולם לא יהיה יותר ימני מאיתנו. זה נגמר. ולראשונה השאלה היא פחות טראמפ ויותר מה אנחנו רוצים".טראמפ עלול לשמוע בקולו של פוטין שיסית אותו נגד ההתנחלויות, ואז כל הבניינים שאתה בונה יקרסו.


"לא הם לא יקרסו. אנחנו כל הזמן צומחים. מאז שהתחילה תנועת ה-BDS לפני 13 שנה הייצוא שלנו הכפיל את עצמו פי שניים. מדינת ישראל מתקדמת קדימה. אנחנו כל הזמן מתחזקים. בעניין הזה (הפלסטיני) אנחנו מגמגמים".האם התזזיתיות המדינית של נתניהו היא תוצר של מצבו הפוליטי והמשפטי, שלדבריו הולך ומסתבך?


"אני לא פרשן של נתניהו. אני מסתכל על מה נכון למדינת ישראל. בשנים האחרונות, המדיניות שאנחנו מציבים בכל פעם, בהתחלה מזלזלים ואחרי זה מאמצים אותה, בכל אחד מהתחומים, כמו בהפסקת שחרור מחבלים וחוק משאל העם".על חקירת נתניהו אמר השר בנט: "אין לי מושג מה הולך שם. נסמוך על הרשויות ונכבד כל דבר שיקבעו".