בעקבות היעדרות נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, בטקס הממלכתי שהתקיים אמש לציון 50 שנות התיישבות, התייחס השר לשעבר מהליכוד, דן מרידור, לאי הגעתם של נציגים מהרשות השופטת לאירוע. "בית המשפט נמצא במצב לא פשוט. הוא צריך לשמור על נטרליות בוויכוחים מרכזיים של הציבור הישראלי. אין ספק שהנושא ההתיישבות עומד במחלוקת בעם, זהו נושא שמפלג את החברה הישראלית", טען."עד היום ממשלת ישראל לא הכילה את החוק הישראלי אפילו על גוש עציון. האם בית המשפט יופיע בכנס של 'שלום עכשיו' ו'שוברים שתיקה' וגם בכנס של ההתיישבות? אני חושב שזו טעות, אני חושב שיש לשמור על נטרליות ולכן הנשיאה החליטה שלא נכון שבית המשפט יופיע ויכבד בנוכחותו באירוע בנושא שנמצא במחלוקת ציבורית גדולה. יש בחוק את ההגדרה אם הטקס היה ממלכתי או לא", אמר מרידור.איילת שקד ומרים נאור. צילום: דוברות השרה שקדהשר לשעבר ציין כי בית המשפט לא צריך לקחת צד בנושאים השנויים במחלוקת בציבור הישראלי. "זוהי מחלוקת לגיטימית כמובן ואי אמירה של בית המשפט היא נכונה בנושא. דוגמה לכם היא שישראל הכילה את החוק שלה על ירושלים משנת 67 ובית המשפט המחוזי יושב שמזרח העיר שפעם היה שייך לשטח ירדני, אין ויכוח על כך שירושלים הוא חלק מישראל וזה בסדר גמור שבית המשפט יושב במזרח העיר כי אך הנושא הוא על כל ההתיישבות שנמצא במחלוקת אמיתית והאם ראוי שנציגו של בית המשפט ייראה כאילו הוא נוטה לצד אחד בנושא", הדגיש.
"בסופו של דבר הממשלה יכולה לקבוע מה שהיא רוצה השאלה היא מה בית המשפט צריך לעשות. הממשלה יכולה לקרוא לטקס ממלכתי גם על טקס לציון היהדות הרפורמית בכותל אך מכיוון שהנושא נמצא במחלוקת לא מן הראוי שבית המשפט יתייצב בטקס ויביע עמדה. להערכתי זה מה שעמד לנגד עיניה של הנשיאה לפני שהחליטה להיעדר מהטקס", אמר.

נתניהו אתמול בטקס. צילום: מרק ישראל סלם


עוד הוסיף מרידור: "אני גאה מאד שכשהייתי שר המשפטים מטעם 'הליכוד' העברנו חוקי זכויות האדם והגענו לבית המשפט, לא היה מגן זכויות האדם יותר ממנחם בגין. פעם כיבדו אותו ואני נגד ההתפרעות הזו לתקוף את המערכת. אני לא רוצה לדבר בשם האנשים שאינם עוד איתנו אך מנחם בגין אמר ותמיד דיבר על עליונות המשפט. בית המשפט עליון על הכנסת בעיניו. הוא תמיד כיבד את פסק הדין של בית המשפט לא משנה מהי עמדתו. גם אני לא תמיד מסכים עם כל פסיקה של בית המשפט העליון אך יש לי כבוד אליו. בחברה כה שסועה אנחנו צרכים לכבד את הערכים היסודיים. אותם אנשים שתוקפים את בית המשפט הם אלו שרוצים לצמצם את סמכויותיו. זו מערכה על המהות וזהות המדינה שלנו ויש לנהל אותה בתקיפות ולשמור על מה שהליכוד הגן עליו בעבר".

עריכה: איתמר זיגלמן