יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דוד ביטן (הליכוד), חשוד בעבירת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, כך מתברר היום (ראשון), שעות ספורות לאחר עיכובו לחקירה במסגרת פרשת 1803, העוסקת בחשד לשחיתות מצד בכירים ביותר בעיריית ראשון לציון. מוקדם יותר אמר ביטן כי "העיתוי של החקירה מעורר חשד לניצול לרעה של כוח הסמכות. כשאגיע לחקירה אתייחס לשאלות". בתוך כך, בשעות אלו מובאים עשרה מתוך המעוכבים, בהם שניים מהבכירים ביותר בעיריית ראשון לציון, לבית המשפט.

עוד נודע כי בין הנחקרים בפרשה נמצאת אשתו של ח"כ מכהן בליכוד. במהלך חקירתה היא נשאלה, בין היתר, לגבי שני מיליון שקלים שהופקדו בחשבון הבנק שלה ושל בעלה. המשטרה מנסה להתחקות אחר גורמים שהפקידו את המזומנים בחשבון. פרקליטה, עו"ד צדוק חוגי, אמר בתגובה: "מרשתי מכחישה את הפרטים שהוטחו בפניה ולא מכירה כל כספי שוחד שנכנסו לחשבונה, לא בעשרות, לא במאות, ולא באלפים. לטענתנו מדובר בניסיון להפעיל לחץ על בעלה במסגרת החקירה". 


עיכובו לחקירה של ביטן התרחש לאחר ש-17 מעורבים, ביניהם בכירים ביותר בשלטון המקומי בעיר, עוכבו על ידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלהב 433 במשטרה, בתום חקירה סמויה שהתנהלה במהלך השנה האחרונה.

מאוחר יותר, כאמור, עוכב גם ביטן לחקירה במסגרת הפרשה, שבה נבדקים קשרים בין בעלי תפקידים שונים בשלטון המקומי המוניציפאלי והארצי לבין גורמים פליליים ואנשי עסקים. 

אלדד יניב. "אסור לו להצביע על חוק ההמלצות". צילום: פלאש 90אלדד יניב. "אסור לו להצביע על חוק ההמלצות". צילום: פלאש 90


במקביל לחקירתו של ח"כ ביטן, הגיעו חוקרי יאח"ה אל משרדי עיריית ראשון לציון וערכו חיפושים במשרדי הבכירים, לרבות לשכותיהם של אלו המעורבים בפרשה, תוך נטילת מחשבים ומסמכים בחזרה למשרדי היחידה. גורמים בעיריית ראשל"צ מסרו כי "אכן לפני זמן קצר יצאו מפה חוקרים עם מחשבים. זו חקירה שמעסיקה רבים מאוד בעירייה". חוקרי המשטרה פשטו גם על משרדי החברה העירונית לתרבות וספורט בראשון לציון ותפסו מחשבים ומסמכים. מדובר בחברה שבה היה מעורב בעבר ח"כ ביטן.

ראש אגף החקירות במשטרה מני יצחקי עדכן הבוקר את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לגבי הכוונה לחקור את יו"ר הקואליציה בהקשר לפרשה המדוברת. בתוך כך, עורך הדין אלדד יניב דורש מיו"ר הכנסת להודיע לחבר הכנסת ביטן עוד הבוקר כי אסור לו להצביע על חוק ההמלצות, אחרת יעתור לבג"ץ. לדבריו, "מי שחשוד בקשר עסקי עם משפחת פשע לא יכול להצביע על חוק השחיתות של ביבי, שיעזור גם לו עצמו".

בשבוע שעבר פורסם "במעריב" על כוונת המשטרה לזמן לחקירה את ח"כ ביטן, בעקבות התפתחות שחלה בבדיקה שהיא מנהלת אודות תקופת כהונתו של יו"ר הקואליציה כסגן ראש עיריית ראשון לציון, במהלכה, כך נטען, הוא הסתבך בחובות כבדים שכוסו בסיוע של גורמים שונים.

גורמים בכירים בעיריית ראשון לציון לא הופתעו הבוקר מהפשיטה של המשטרה ומעיכובם לחקירה של אותן דמויות מפתח, והסבירו: "זה ריחף באוויר כבר תקופה ארוכה מאוד. אנחנו מכירים לפחות חלק מהפרשות והתרענו על כך. יש פה פרשה מביכה לצערנו".