נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכיר אתמול, בהחלטה היסטורית ויוצאת דופן בירושלים כבירת ישראל. הסערה בעקבות ההכרזה לא איחרה לבוא. ערד ניר מחברת 'החדשות' התייחס הבוקר (חמישי) בתוכנית של אילה חסון-103FM להכרזה וטען: "הייתי רוצה לשמוח מהכרזתו של הנשיא אך יש לזכור שנשיא ארצות הברית הוא אותו דונלד טראמפ שאיים להשמיד את קוריאה הצפונית מעל במת האו"ם, מחאו לו כפיים כששיגר טילים לסוריה ועוד". 

חסון התייחסה לדבריו: "אי אפשר להתווכח עם העובדה שהוא נשיא ארצות הברית, גם אם אנחנו אוהבים זאת וגם אם לא". ענה לה ניר :"אני מסתכל על מכלול הפעולות שלו כנשיא ובהקשר בו הוא פועל, הלוואי וישנה תוכנית שלמה מאחוריה הוא עומד, לעת עתה זו נראית לי פעולה נקודתית בלוח השנה שלו".

נשיא ארה"ב טראמפ. צילום: AFP

דרור אידר מ'ישראל היום', התייחס גם הוא להכרזה וטען: "ערד ניר הסביר כעת למה הוא וחבריו לאולפן 'החדשות' כבר אינם רלוונטיים. אני יכול לתאר לעצמי מה היה אומר אותו פרשן 'החדשות' גם בנוגע להצהרת בלפור לפני מאה שנים. באותה תקופה היו אנשים שאמרו שההצהרה אינה שווה שום דבר אך מפרספקטיבה היסטורית אנחנו יודעים כמה משמעותית היא הייתה כשהפכה את הישובים הציונים למדינה. שום נשיא בארצות הברית לא יוכל עוד לסוג אחורה מההכרזה של טראמפ אמש, דונלד טראמפ הוא מנהיג העולם החופשי, גם אם אנחנו לא אוהבים אותו כמנהיג. רומא של תקופתנו מכירה בשיבת ציון, זוהי ההצהרה אדירה".

"לא צריך את ההכרה של הנשיא" ענה לו ערד ניר: "עיתונו של דרור אידר הפך את ישראל לפרובינציה אמריקאית, ניתן להבחין זאת בשער העיתון שלהם הבוקר. מי שממן את העיתון של דרור אידר כעס מאוד על טראמפ כשחתם על הדחייה של ההכרזה. דונלד טראמפ אכן נשיא ארצות הברית ונבחר לתפקיד כחוק אך הוא אינו מנהיג העולם החופשי. העולם החופשי מחפש מנהיג ונמצא בבעיה, בעידן הפופוליזם המנהיגים יודעים להגיד את הפסקה הראשונה אך לא יודעים להגיד מה יבוא אחריה".

אילה חסון הוסיפה: "כשהנשיא בוש ב-2004 שלח מכתב לאריאל שרון שינסה להחליק את הגלולה המרה של ההתנתקות עבור הישראלים ואמר שהוא בעד התיישבות ציונית, זה היה נחשב לרגע המדהים אך לא היה לו תוקף". השיב לה ערד ניר: "גם אז אני לא התלהבתי מהמכתב, המכתב של בוש לשרון היה בהקשר של התפתחויות בשטח, היו מהלכים ששרון תכננן לבצע בשטח ולכן קיבל מכתב להכרה בישובים היהודים. טראמפ הבטיח בקמפיין הבחירות להכריז על ירושלים כבירת ישראל ולכן עשה זאת. בפרספקטיבה שלי כישראלי ירושלים היא בירת ישראל וממשלת ישראל יושבת גם היא בירושלים. כל נשיאי העולם מגיעים לבקר את הממשלה בירושלים ואני לא צריך שנשיא אמריקאי יכיר בזאת, אנחנו לא זקוקים לזה. אני מקווה שלא יישפך דם בעקבות ההכרזה".

אידר הגיב לדברים: "הגישה המזלזלת בהכרה של טראמפ אינה מובנת לי. ערד ניר מזלזל בנשיא ארצות הברית כשהוא עצמו לא היה צריך להתמודד ולהיבחר לדבר. שמונה שנים אובמה חיסל את המזרח התיכון כמשיח של השמאל אך היה נחשב למנהיג העולם החופשי. הצהרת בלפור הייתה הצהרה חלבית, אותם אנשים כמו ערד ניר לא האמינו בהצהרה וגם אז היו גבירים כמו שלדון אדלסון שפעלו לקידום המדינה הציונית. ההכרה היא דבר חשוב מאוד, מדובר על עיר הבירה שלנו, על עם ששב לארצו. לזלזל בזה זו ליצנות ולא פרשנות של המציאות. זהו יום שמח למדינת ישראל ולעם ישראל".

עריכה: איתמר זיגלמן