בספטמבר האחרון הכריז שר האוצר משה כחלון על צאתה לדרך של תוכנית "נטו משפחה", שבמסגרתה ייהנו הורים עובדים ממחיר מופחת עבור צהרונים לילדים. המדינה, הבטיח, תסבסד את התשלום בגין הצהרונים באופן דיפרנציאלי שיזכה בסיוע גדול יותר משפחות הגרות ביישובים חלשים. אלא שב"מעריב" נחשף כי החלטת הממשלה מספר 2659, שלפיה יוקצו 300 מיליון שקלים לסבסוד הצהרונים ולהפעלת מסגרות לימודיות נוספות בשעות אחר הצהריים כבר בספטמבר 2017, הסתיימה ללא תוצאות עד כניסת שנת 2018.

בדיון דחוף שנערך אתמול בוועדת הכספים של הכנסת בנוגע להפסקת תקצוב התוכנית, הובטח כי הוועדה, בראשות ח"כ משה גפני (יהדות התורה), תעקוב אחר התנהלות הממשלה בכל הנוגע לתקצוב הצהרונים. בעקבות הודעת נציג אגף התקציבים באוצר בדיון כי בשבוע הבא אמורה הממשלה לאשר החלטה על המשך תקצוב הצהרונים, דרש גפני מהנציג של האוצר ומנציגי משרדי החינוך והרווחה להודיע לוועדה שהחלטת הממשלה אכן תתקבל ושהנושא ימשיך להיות מתוקצב.

אף שבתגובה לשאלת "מעריב" נמסר מהאוצר כי התוכנית תמשיך לפעול, רפרנט חינוך באגף התקציבים באוצר, שאול קירשנבאום, אמר בדיון: "סבסוד צהרונים ביישובים 4–10 - הממשלה צריכה להקצות לכך מתקציב הרזרבה. בשבוע הבא צפויה להתקבל החלטת הממשלה בנושא. אמורה לעלות לאישור הממשלה ההחלטה והסכום הוא כפי שתואר בתוכנית. הסכום השנתי אמור לעמוד על 900 מיליון שקלים, ובהחלטת הממשלה הקרובה יאושרו עוד 600 מיליון שקלים מעבר ל-300 מיליון שכבר תוקצבו. עד כה הועברו התשלומים לרשויות המקומיות, מה שמכסה את העלויות עד סוף החודש".
חוסר משמעותי במשפחתונים
בדיון התברר שיש חוסר משמעותי בהיקף של מאות משפחתונים לגיל הרך. בתגובה קראו גפני ושאר חברי הוועדה לאוצר ולמשרד הרווחה "לכסות את הפער הקיים בנושא תקצוב המשפחתונים, פער לא גדול, שתקצובו ייטיב עם אלפי משפחות שבהן ההורים מחפשים פתרון לילדיהם שיאפשר להם לצאת לעבוד".

את הדיון יזמו חברי הכנסת מיקי לוי (יש עתיד), אורי מקלב (יהדות התורה) וג'מעה אזברגה (הרשימה המשותפת). מנהל היחידה לתוכניות משלימות למידה במשרד החינוך חיים הלפרין עדכן את הוועדה בנושא המשפחתונים: "מדברים על סדר גודל של 8 מיליון שקלים לכל 100 משפחתונים ובסך הכל קיים חסר תקצוב של 32 מיליון שקלים למשפחתונים".

גפני אמר בסיכום הדיון: "בשבוע הבא נדרוש לקבל הודעה מנציגי האוצר על אישור החלטת הממשלה, שצפויה להתקבל בשבוע הבא, בדבר המשך תקצוב הצהרונים. ועדת הכספים דורשת ממשרדי האוצר והרווחה לתקצב 32 מיליון שקלים החסרים לצורך הפעלת עוד 400 משפחתונים, שיענו על הביקוש הקיים. נוסף על כך, כדי לתת מענה מיידי להורים שמבקשים להכניס את ילדיהם למשפחתונים, אנחנו קוראים למשרד הרווחה לשנות את התמהיל הקיים הקובע שלא מכניסים יותר משני ילדים עד גיל שנה לאותו משפחתון. כל עוד המצב הוא שיותר אנשים נמצאים בחוץ וממתינים בתור למשפחתון, יש לשנות את התמהיל הזה. זה מה שההיגיון אומר. נקיים ישיבה עם אנשי האוצר בנוגע לתוספת התקציב הזאת".