האם הבחירות בפתח? משבר קואליציוני חמור בעקבות חוק הגיוס. סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, המתנגד לחוק ומאיים יחד עם המפלגות החרדיות כי יצביעו נגד התקציב אם לא יאושר חוק הגיוס התראיין הבוקר (ראשון) לתוכניתם של דרור רפאל, ספי עובדיה ולאה גולדין ב-103FM, והבהיר - יהדות התורה מוכנה ללכת לבחירות. "למה כל פעם אנחנו חייבים להתפשר?" פתח ליצמן את דבריו בשאלה. "ישנו הסכם קואליציוני שמופיע באותיות קידוש לבנה. עד לרגע זה לא קיבלנו שום הצעה אחרת מהליכוד, גיבשנו הצעה לחוק הגיוס אך אם הקואליציה לא רוצה אותה שתציע הצעה אחרת. אי אפשר לא לעשות כלום. שאלנו את היועצים המשפטיים וזה מה שיצא".

עוד הוסיף: "יש את מועצת חכמי התורה, פרסמתי את המכתב שקיבלתי מטעמם ובו מופיעה ההחלטה שהתקבלה. אני כחבר כנסת מחויב לבצע את הדברים עד הפסיק האחרון. אין לי ספק שהם גם צודקים. ההתנהגות של הימים האחרונים מעידה על כך שהממשלה לא רוצה להעביר כלום". כשנשאל על הביקורת כלפי המפלגות החרדיות כשקראו לו 'קיצוני' השיב: "אני לא מאמין שמישהו מיהדות התורה יאמר שהדברים של הרב שלי הם קיצוניים. מי שאמר זאת הוא חצוף ומחוצף. כך לא מתייחסים לרבנים, מדובר באנשים החשובים ביותר ביהדות התורה. ישנה החלטה של גדולי התורה והם לא ישנו את החלטתם, בזה נגמר העניין. כפי שכחלון לא מוכן להתפשר גם אנחנו לא. נלך לבחירות גם אם לא נהיה חלק מהממשלה הבאה".

ספי עובדיה התייחס לדבריו: "האיום שלך לא אמין, אתה הרי לא תשב עם יאיר לפיד". סגן השר ליצמן ענה לו: "אולי אשב עם גבאי, אולי עם אחרים. ניתנה לי משימה, להעביר את החוק הזה לפי ההסכם הקואליציוני וזה לא דבר חדש. יצרנו חוק שבג"ץ לא יוכל לפסול, הקואליציה לא אוהבת את החוק הזה. יריב לוין אמר לי בעצמו שאין לו הצעה אחרת. יכול להיות שנתניהו רוצה ללכת לבחירות, על פי הסקרים אנחנו נזכה. אין פשרות על חוק הגיוס מבחינתנו".

לאה גולדין התייחסה לדברים: "אני מאוד מכבדת את המפלגות החרדיות על העמידה האיתנה שלכם ועל האמינות שלכם. האם יש אין כאן ניסיון לשבור את הכלים? האם מנסים להפיל עליכם את האשמה בניסיון לפרק את הממשלה למרות שרבים אחרים מעוניינים בכך?". "אינני יודע שכך הדבר", הסביר ליצמן: "אין לי מושג מה אנשים אחרים חושבים אך אני יודע שביום רביעי בלילה קיימתי דיון עם ראש הממשלה, שר הפנים ואנוכי. כולנו אמרנו שאנחנו לא רוצים בחירות, אני מאמין לכך שאף אחד לא רוצה בחירות. כשיש קשיים אפשר לעבוד יחד עד שנגיע להסכם ולנוסח המתאים, התפקיד של הליכוד להביא לנו הצעה אחרת. אני לא מעוניין להיכנס למשברים אלא לסדר את הדברים על פי החוק. אנחנו מפלגה מסודרת ולא רוצה לעשות בלאגן".

עוד ציין: "חוק הגיוס חייב לעבור לפני דצמבר לפי הבג"ץ שניתן. התקציב יכול לעבור גם אחרי דצמבר. אם כל הכבוד, ניתן לחוקק את התקציב בחודשיים כדי לדון בחוק הגיוס. בקדנציה הזו הסכמנו להמון חוקים של הקואליציה, הפעם התור של הקואליציה להסכים עם חוקים שלנו. אין לי כוונה ללכת לאדמו"ר ולבקש שיחזור בו, זה לא יקרה". כשנשאל האם זה ייגמר בבחירות השיב: "אינני יודע, לא אחזור בי ואין בכך שום סוד. אני וחברי הולכים לבצע את החוק הזה או שנלך לבחירות. אם לאחר הבחירות ירצו אותנו בקואליציה, יאלצו להסכים לחוק הגיוס. לא נשב עם יאיר לפיד גם כשותף בקואליציה, אל תבנו על זה".

 עריכת תוכן 103FM: איתמר זיגלמן