המשבר סביב טקס הדלקת המשואות בשנת ה-70 למדינה מחריף. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שיגר הבוקר (חמישי) מכתב לח"כים ואמר כי אם ראש הממשלה ייקח חלק בטקס הוא ועובדי הכנסת לא יגיעו אליו. "בימים האחרונים עלתה מחדש ההצעה של יו"ר הוועדה לסמלים וטקסים, השרה מירי רגב, לבצע שינויים מהותיים בטקס הדלקת המשואות המסורתי המתקיים בהר הרצל. אם אכן הדבר יתממש, תהיה זו לראשונה מאז קום המדינה פגיעה באירוע ממלכתי ביותר על לוח השנה, שבעיני רבים הוא מעין מקדש מעט ישראלי", כתב אדלשטיין.

"במידה והכנסת לא תהיה המייצגת היחידה בטקס, לצערי הכנסת ואנשיה לא יוכלו לקחת בו חלק״, הבהיר יו"ר הכנסת, ״כמי שפועלים יחד עמי בבית הזה כבר תקופה ארוכה, אני מרגיש שעלי להסביר לכם את ההחלטה. גלוי וידוע לפניכם שלא לכבודי אעשה ולא לכבוד בית אבא אעשה, אלא לכבוד הכנסת - כדי שלא ירבו מחלוקות בישראל. בכוונת מכוון מעולם לא היה טקס הדלקת המשואות נחלת שבט זה או אחר בחברה הישראלית".

אדלשטיין הוסיף: "הוא אהוב כל כך דווקא מכיוון שהוא מגלה את מה שלפעמים בלהט היומיום נסתר מעינינו: שהחברה שלנו היא רקמה אנושית אחת, שהישגיה הכבירים נובעים מרוח הלכידות שנושבת בה. לכן דווקא הכנסת, בה מתאספים נציגיהם של כל איש ואישה בישראל, בה מיוצגת החברה הישראלית על כל מגזריה, עדותיה וגווניה, היא זו שבאופן מסורתי הובילה את הטקס המיוחד הזה – באחדות, בכבוד ובממלכתיות".


 

אדלשטיין הבהיר כי "אין ספק בעיני כי אם יימחק אופיו הלאומי, תצא האש מן המשואות ותלבה את המחלוקות בינינו, המשוועות למנוחה. לכך לא נוכל לתת יד".

לפיד: "לא נתניהו שאני מכיר"


יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר בתגובה למכתב יו"ר הכנסת: "אפילו את הטקס הכי ממלכתי ומאחד ראש הממשלה נתניהו ועושי דברו מנסים להפקיע לצרכים פוליטיים. טקס המשואות הוא רגע נדיר של איחוד ישראלי וכל כוחו בכך שאינו פוליטי ואינו שייך לאף מפלגה".
 
לפיד הוסיף: "לנתניהו קרה משהו. נתניהו שאני מכיר לא היה פוגע בטקס ממלכתי בשביל רווח פוליטי או נאום בטלוויזיה. זו לא הבמה שלו, זו הבמה של עם ישראל".

ח״כ איתן כבל (המחנה הציוני) התייחס בדף בפייסבוק שלו לסערה וכתב: "ממתי הפך המספר 70 לכזה קדוש? או ששגעת הבחירות היא מחלה שמקדשת שבירת כל הכללים והמסורות שנתקבעו במשך עשרות שנים ואנחנו איתם סבבה. כן אנחנו מסתפקים רק בנאום של יו״ר הכנסת, אם מישהו עדיין לא הבין זה לא חג הביבי אלא יום ההולדת ה-70 למדינתנו האהובה".