מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, כתב אמש בעמוד הפייסבוק שלו כי ראש עיריית הבירה האירית דבלין, מישל מאק דונצ'ה, השתתף בכנס ברמאללה בו התנוססה תמונתו של המופתי חאג' אמין אלחוסייני, אשר נפגש עם הצורר הנאצי אדולף היטלר בשנות השלושים. בפוסט שפורסם בערב יום השואה והגבורה, באלמונסק, עמוד הפייסבוק של מתאם פעולות הממשלה בערבית, נכתב: ”ערב יום השואה, ראש העיר דבלין מגיע לכנס ברמאללה בו מככב המופתי שנפגש עם היטלר. מעניין אם מישל מאק דונצ'ה הנכבד בחר את האירוע והעיתוי בכוונה או לא".

"אולי הצפירה מחר בבוקר תזכיר לו, שחאג' אמין אלחוסייני נפגש עם רוצח המיליונים אדולף היטלר, ואז ינסה לחשוב מה להגיד לבני הקהילה היהודית בעיר לה הוא אחראי. מאק דונצ'ה הפגין תמימות אומללה, או אולי זו אינה תמימות. עובדתית הוא מצא עצמו בכנס המפאר פושע מלחמה...#בושה״, כתב האלוף מרדכי על ראש עיריית בירת אירלנד.


מוקדם יותר היום זומנה שגרירת אירלנד למשרד החוץ בעקבות השתתפותו של מאק דונצ'ה בכנס האנטי-ישראלי ברמאללה ועל רקע שתי החלטות נגד ישראל שקיבלה השבוע מועצת העיר של הבירה האירית. סמנכ"ל אירופה במשרד החוץ הביעה בשיחה את "תדהמתה ואכזבתה העמוקה" מכך שראש העיר בחר להשתתף באירוע אנטי-ישראלי. "הדבר צורם במיוחד לאור עיתוי האירוע דווקא בשבוע בו ישראל מציינת את יום השואה של העם היהודי. ממשלת ישראל מצפה לתגובה אירית פומבית ורשמית בנוגע להתנהלותה של מועצת עיר הבירה של אירלנד בכלל, ושל העומד בראשה בפרט, המנהלים מסע של אפליה ושל שטנה כנגד מדינת ישראל", נמסר ממשרד החוץ.


כזכור, שר הפנים אריה דרעי, מינה אתמול את מנכ״ל משרד הפנים, מרדכי כהן, לבדוק את הדרך בה הצליח שלשום מאק דונצ'ה להיכנס לארץ, למרות הצו שהוצא למנוע את כניסתו לארץ בעקבות פעילותו נגד ישראל. השר דרעי אמר כי ״הבדיקה מחויבת כדי למנוע תקלות כאלה בעתיד ולהפיק לקחים ממה שקרה. בכל מקרה, עם יציאתו של ראש עיריית דבלין מהארץ ולאור פעילותו נגד ישראל, הוריתי למסור לו מכתב שבו ייאסר עליו להיכנס בעתיד לשטחי ישראל".

ברשות האוכלוסין הסבירו את הטעות בכך שאכן התקבלה התראה בנוגע להגעתו של דונצ'ה לארץ, אך השם שהועבר אליהם על ידי המשרד לעניינים אסטרטגיים היה משובש, ועל כן כאשר הגיע האירי, התראת הסירוב לא הופעלה. במשרד לנושאים אסטרטגיים טענו כי המשרד העביר לרשות האוכלוסין את שמו המלא והתקין של ראש עיריית דבלין, כפי שמופיע באתר הרשמי של העירייה. 

 מישל מאק דונצ'ה. צילום מסך פייסבוק מישל מאק דונצ'ה. צילום מסך פייסבוק