"אנשי החמאס הם לא טרוריסטים", "לנתניהו וליברמן יש דם על הידיים" ו"צרפת צריכה להחרים את האירוויזיון בירושלים", כך הטיחו היום חברים בוועדת החוץ של האסיפה הלאומית בפריז לעבר יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, שהופיע היום בפני הועדה בניסיון להסביר את העמדה הישראלית. משלחת הכנסת לצרפת, בראשות יו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין, השתתפה הבוקר בדיון ועדת החוץ של האסיפה הלאומית, אליו הוזמנה על רקע העימותים ברצועת עזה.

בדיון שהפך סוער, מול אולם מלא מפה לפה בחברי האסיפה, הגן אדלשטיין על עמדתה של ישראל, נוכח עשרות טענות ושאלות של חברי האסיפה, אשר עסקו רובן ככולן באירועים בעזה והניסיון לקשור אותם להעברת השגרירות האמריקאית לירושלים. "אין קשר בין העברת השגרירות האמריקאית לאירועים בעזה. כבר שנים שהחמאס מנסה לפגע ולחבל, לחטוף ולרצוח אזרחים וחיילים. אנחנו כמובן מבכים כל אזרח שנהרג, אך יש אימהות של מחבלים מתאבדים המצהירות שישמחו לשלוח עוד ילדים אל מותם – זה נובע מתפישה, לא מאירועים מדיניים. החמאס עושה שימוש ציני באזרחים", אמר אדלשטיין.

"חשוב שתדעו", הוסיף יו"ר הכנסת. "מדי יום מעבירה ישראל מאות משאיות עם תרופות ומוצרי מחייה לאוכלוסייה בעזה, אך למרבה האבסורד לפני 3 ימים אנשי החמאס הציתו באש את מעבר כרם שלום שמציל את האוכלוסייה שלהם. אפילו ציוד של צה"ל נשלח על מנת לטפל בפצועים, ודווקא המשאיות האלה נפגעו". אלא שכמה חברי פרלמנט הגיבו בקריאות ביניים ותקפו את ישראל בחריפות. חברת תנועת השמאל "צרפת המורדת", קלמנטין אוטן, הטיחה לעברו בתגובה: "המציאות שונה לחלוטין; אי אפשר להשוות בין אזרחים שמפגינים נגד זכות השיבה ובעד שיפור תנאי המחייה שלהם לטרוריסטים של דאע"ש. הם לא מריונטות של חמאס".

"לנתניהו וליברמן יש דם על הידיים"

"הממשלה הימנית הקיצונית בראשות נתניהו היא שנאבקת בשלום ועוברת על חוקים בינלאומיים באופן בלתי מוסרי. לנתניהו וליברמן יש דם על הידיים", אמרה. לדבריה הצטרף ז'אן פול לקוק מהמפלגה הקומוניסטית שאמר: "אתה מספר לנו על משאיות שאתם מעברים לעזה, אבל אני עצמי לא הצלחתי להיכנס לשם. מה שהיה בעזה זה טבח. אני מקווה שצרפת תחליט להחרים את האירוויזיון שאמור להתקיים בישראל, כי אי אפשר לתת יד למדינה שנוהגת כך ומפירה את החוק הבינלאומי".

 דבריו של אדלשטיין נקטעו מספר פעמים על ידי חברי האסיפה, ומי שנחלץ לעזרתו היה חבר הוועדה היהודי, מאיר חביב אשר קרא לעבר אדלשטיין: "הצדק עם ישראל. השכנים שלה הם לא שווייץ". 

יו"ר הכנסת הגיב: "אלה לא הפגנות פציפיסטיות. הצבא לא יורה סתם. נמשיך להגן על גבולותינו כפי שהיתה נוהגת כל מדינה ריבונית. מאשימים אותנו שבגלל ההתנחלויות אין שלום, אבל ישראל עזבה את רצועת עזה, והנה הפלסטינים עדיין בצד הלא נכון של ההיסטוריה. האמינו לי, אני יודע סבל מהו. אך גם כאשר הקג"ב איימו להרוג את אשתי ואותי, וגם כשהם רדפו אחרי הבת שלי, מעולם לא עלה בדעתי לדקור ולהרוג".

 "דיווחי התקשורת הצרפתית מתעלמים מהמציאות"

יו"ר הכנסת התייחס גם לנושא איראן ואמר: "אני מאמין למדינה שמאיימת להשמיד את ישראל, ואיראן אומרת זאת כל הזמן. אני מקווה שאף אחד כאן בחדר לא רוצה שאיראן תחזיק נשק גרעיני. סוכני המוסד הוכיחו לעולם שאיראן משקרת. בשביל מה הם צריכים כל כך הרבה צנטריפוגות? כמות כזאת היא אינה לצורך שימוש אזרחי. מה היתה עמדתכם לו היה לכם את כל המידע הזה כבר בשנת 2015, טרם החתימה על ההסכם עם איראן? הנסיגה מההסכם אינה לצורכי מלחמה אלא להיפך, כדי להגיע ליציבות באיזור".

ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), שנלווה ליו"ר הכנסת, הגיב בכעס לדברים שנשמעו ואמר: "אינכם מכירים את ההיסטוריה ודיווחי התקשורת הצרפתית מתעלמים מהמציאות".

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין הוסיפה: "יישובי עוטף עזה חרוכים משריפות עפיפוני נפץ; איך הייתם מגיבים אתם לו היו משגרים כאלה אל השדות של פרובנס?".