הוועדה המיוחדת לקידום חוק הלאום התכנסה היום (שלישי) לסיכום הנוסח הסופי של הצעת החוק, השנויה במחלוקת. זאת, על רקע המכתב ששלח נשיא המדינה ראובן ריבלין לראש הממשלה, יו״ר הכנסת, יו״ר הוועדה ח"כ אמיר אוחנה וחבריה. במכתבו מביע הנשיא חשש כי סעיף 7(ב) של הנוסח הנוכחי הקובע כי: "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת״, עלול לפגוע בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל. יושב הראש אוחנה פתח את דבריו בוועדה ותקף את הנשיא: "אחרי שהורדנו מהחוק את ההכפפה של דמוקרטית ליהודית ואת המשפט העברי מה שנשאר לצעוק סביב סעיף 7(ב). קראתי את מכתב הנשיא ואנו מכבדים את הנשיא ואת יועמ"ש הכנסת ואני רוצה לומר כי זו צביעות. אני קורא את המכתב ואני לא יודע האם להקשיב לנשיא ריבלין או לפוליטיקאי ריבלין". עוד הוסיף: "מי שאומר שהחוק הזה גזעני הוא כמו מי שאומר שהציונות היא גזענות. הציונות היא התשובה לגזענות".חברי הכנסת מהאופוזיציה מחו על דבריו של אוחנה כלפי הנשיא. ח"כ לבני, שתקפה את יו"ר הוועדה, הורחקה מהדיון והוחזרה לאחר מכן. אוחנה הזכיר כי "חמישה ימים לאחר שחוק הלאום הועבר בקריאה ראשונה יצאה הידיעה על כך שבכפר ורדים בוטלו מכרזים כי המועמדים היו ערבים. הלכתי לבדוק מה תוצאות הבחירות שם. מצאתי שרבע הצביעו למרצ וכמחצית למחנה הציוני. כפר ורדים זה אתם זה לא הליכוד. זה את זדברג".היועץ המשפטי לכנסת איל ינון הזהיר במהלך הדיון מהתערבות אפשרית של בג"ץ בחוק. "סעיף זה עלול להביא להתערבות בג"ץ למרות שמדובר בחוק יסוד. הוא עלול להכתים את חוק היסוד החשוב ולהביא להתערבות שיפוטית תקדימית בחקיקה של הכנסת. אני קורא לחברי הוועדה שלא לאשר את הנוסח המוצע", ציין והוסיף כי "לא מצאנו סעיף דומה באף חוקה בעולם. אנו שופכים את התינוק עם המים. האם היה איום על יהדותה של ישראל בתחום ההתיישבות בלהקים ישובים יהודים לכל דבר? החוק הזה משדר שאתה מאפשר סינון".המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, גיבה את דבריו של ינון ואמר כי "אנו רואים בעיה משפטית משמעותית ביותר בסעיף 7(ב) כפי שהוא מנוסח היום. בשונה מכל הסעיפים האחרים שמדברים על האופי של מדינת ישראל במישור הלאומי שעוסקים בעיצוב הפרהסיה הציבורית. זה בסדר גמור. הם לא מפלים בין יהודים לערבים. לא רואים את זה כאפליה במישור האישי כלפי הערבים. יש פה מדינת לאום יהודית. לעומת זאת סעיף 7(ב) בולט בחריגותו ומאפשר הפליה אישית של אזרח רק בגלל שייכותו הלאומית. הסעיפים האחרים לא פוגעים לרעה באזרח הבודד. אתם מכתימים לשווא את חוק היסוד".המשנה ליועמ"ש רז נזרי בוועדה. צילום: מרק ישראל סלם"יש לסעיף הזה גם השלכות בינלאומיות. אני פונה בקריאה נרגשת לחברים שתומכים בחוק בסעיפים האחרים. אני מאמין במדינה יהודית ודמוקרטית כמדינת לאום של העם היהודי. מי שמאמין בכל לבו שהשימור של יהודית ודמוקרטית חייב להישמר לא זה על חשבון. זה תסירו את הסעיף הזה. הוא מכתים את החוק גורם נזק".ח"כ לבני הקריאה ממגילת העצמאות ופנתה לח"כ אמסלם. "אתם מציבים סימני שאלה על המובן מאליו", אמרה, "כשאתם מוחקים צד אחד מהמשוואה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית".  ח"כ יוסף ג'בארין תקף: "אני נוכח באחד הדיונים הכי גזעניים שהיו בכנסת מאז הבחירות האחרונות. זה כתם בקורות החיים שלך אמיר אוחנה".ח"כ ג'בארין בדיון. צילום: מרק ישראל סלםלבני מורחקת מהדיון. צילום: מרק ישראל סלם
ח"כ פנינה תמנו שטה. צילום: מרק ישראל סלם


ח"כ פנינה תמנו שטה אמרה: "אני בעד חוק הלאום. אני עליתי לארץ כי אני יודעת שהעם הזה והבית הזה הוא שלנו. אני לא מרגישה נרדפת כשאני כאן. אי אפשר להיות גזעני כלפי מי שלא דומה לנו. תארו לכם שבמדינה אחרת היו מכוונים סעיף כזה כלפי יהודים. זה לא שאלה של ימין ושמאל אלא שאלת הערכים שלנו כעם. אף יהודי לא יילך לגור באמצע אום אל פאחם ולא ההיפך ועדיין אני רוצה שהאזרחים הערבים שגרים כאן ירימו ראש וירגישו אזרחים ולא מופלים. רק לפני שבועיים ראינו בדואים שלא רצו להכניס לבריכה. ראינו שלא רצו להכניס אתיופים לשכונות. חוק ועדות הקבלה מפלה אזרחים שלא בקליקה ובאליטה".
 
"15 שנה אני עושה הסברה בעולם והצלחתי לשכנע שמדינת ישראל היא לא אפרטהייד. אחרי החוק הזה לא אצליח לשכנע אף אחד", הוסיפה תמנו שטה, שהורחקה לאחר מכן כשקראה לעבר ח"כ מלכיאלי מש"ס - "אתם צבועים אתם גזענים. בגללכם לא קבלו עובדים אתיופים ביקב בברקן".