ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) שוחח הבוקר (שני) עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103FM אודות הצעת החוק לדחיית ההחלטה על תקציב המדינה, ומתח ביקורת על התנהלותה של כחול לבן.

מה שלומך?
"אני בסדר, אני רק שומע את השיחה שלכם עם שר האוצר ואם בחוץ לא הייתה מדינה שקורסת - הייתי מתפקע מצחוק".

למה?
"תראו באיזה עולם הפוך אנחנו חיים, יש אנחת רווחה כללית על זה שהוחלט לדחות את התקציב בשלושה חודשים, תבינו, מה זה? זה אומר ששלושה חודשים אי אפשר לעשות העברות לאלפי עמותות שנותנות שירותים במקום המדינה, ואי אפשר להעביר להם כסף; כי זה העברות שהן לא בבסיס התקציב ועד שאין תקציב אי אפשר להעביר אותן. רבות פונות אליי ולחבריי בכנסת. זה אומר שעשרות, ומאות, ואלפי עניינים שמעוגנים בתקציב - אי אפשר לקיים אותם ב-1/12 הנוכחי".

תמכתם בתקציב חד שנתי.
"קודם כל צריך תקציב. קמה הממשלה הזאת, מה הם סיפרו האנשים האלה? בני גנץ מעל בכל דבר שהוא הבטיח לבוחרים שלו, חייבים שתהיה ממשלה וחייבים שיהיה תקציב". 

כ"ץ התקפל?
"אני לא יודע, התקפל, מה התקפל, מה אני בשיעור התעמלות? אנחנו רואים את העולם ההפוך אליו הכניס אותנו בנימין נתניהו, ועליו חתם בני גנץ. ממשלה שקמה כדי לתת מענה למשבר הקורונה, מטפלת במשבר הקורונה הן בהיבט הבריאותי והן בהיבט הכלכלי?".

מה קרה אתמול?
"להגיד את האמת? זה לא מעניין אותי. בנימין נתניהו לא יגיע ליום בו הוא ייתן את השלטון לבני גנץ. כולם יודעים את זה, אפילו בני גנץ יודע את זה עכשיו. בנימין נתניהו יעשה כל תעלול בדרך על חשבון אזרחי מדינת ישראל".

אתמול זה היה תעלול?
"כן, זה התעלול החדש, רק שיש מי שמשלם עליו את המחיר".

למה תעלול?
"אתם חושבים שבנובמבר, איזה תקציב יהיה? לא מוכן התקציב ל-2021, ידוע לכם שבמשרד האוצר אף אחד לא עובד על תקציב 2021, אז מה יהיה בנובמבר? שבאמצע יש חגים? יעשו תקציב לחצי נובמבר ודצמבר? כל הדבר הזה זה מן משחק על חשבון..".

התעלול הוא ניסיון לברוח מהצעת יאיר לפיד שתוגש ביום רביעי?
"אני לא יודע וזה לא מעניין אותי. אנחנו מעלים את הצעת החוק הזאת כי זו הצעת חוק מתבקשת. מינואר אזרחי ישראל יחזו במחזה המטורף, בו ראש ממשלה שלוש פעמים בשבוע יושב בבית המשפט, שומע עדים שמעידים שהוא אשם בשוחד, מרמה, והפרת אמונים, ואחר כך מנהל את ענייניה של מדינה שתלויה במשבר חסר תקדים. את הדבר הזה צריך למנוע והיה צריך למנוע, זו הצעת חוק שאנחנו העלנו בכנסת ה-20 ובוא נראה אם כחול לבן יתמכו בה או לא". 

אם תעלו את הצעת החוק ואין רוב, אתם חצי שנה לא תוכלו להעלות אותה שוב.
"זה תירוץ של כחול לבן למה הם עומדים פעם נוספת, הרי אם כחול לבן לא יתמכו בזה עכשיו, הם לא יתמכו בזה עוד חצי שנה. אפשר לחשוב שכחול לבן יושבים ומחכים מתי הם יוכלו להצביע בעד הצעת החוק הזאת. בני גנץ וגבי אשכנזי וכל מי שהלך איתם, חלקם אנשים מצוינים שחברים שלי, מעלו בכל דבר שהבטיחו לבוחר, וימשיכו למעול כל עוד הם בממשלה הזאת. אז שהם יחליטו איפה הם עומדים".

בכול מקרה תעלו?
"אנחנו מעלים את הצעת החוק הזאת, בוודאי. אם זה תרגיל בשביל למנוע את זה, והתרגיל אומר..".

אם זה תרגיל אולי כדאי לדחות את זה למועד אחר. פוליטית לא מהותית.
"אני לא מדבר פוליטית, אני מדבר על מדינת ישראל שיש בה למעלה מ-600,000 מובטלים ויש היום כתבות בעיתונים על מעמד חדש של הומלסים, אתה חושב שמעניין אותם התרגיל הפוליטי? מעניין אותם אם כחול לבן ימצאו תירוץ כדי לא להצביע לדבר הממש מתבקש שלא יהיה ראש ממשלה שמואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים? מעניין אותם שיהיה תקציב ויעבירו כסף לאן שצריך - את זה דחו בשלושה חודשים. וואלה, תרגיל פוליטי גאוני".