פרופ' ירון זליכה, יו"ר המפלגה הכלכלית, החליט לחזור ולהתמודד בבחירות הקרובות. בשיחה שקיים הבוקר (ראשון) עם ינון מגל ובן כספית ב-103FM, הוא שטח את משנתו, העביר ביקורת קשה על הממשלה, ולא פסל אפשרות להיות בממשלה בראשות נתניהו.

"ממשלה שכושלת מבחינה כלכלית צריכה ללכת הביתה ויפה שעה אחת קודם", אמר פרופ' זליכה בפתח דבריו. "ראיינתם אותי לפני שנה ואני הזהרתי שזה בדיוק מה שעומד לקרות, 'הם יאיצו את מחירי הדיור, הם יעלו מיסים, הם יטריפו את יוקר המחיה והם עומדים להיכשל', כי התקציב שהם הגישו, היה תקציב של כישלון. זו כרוניקה של מוות ידוע מראש". 

כמה קולות בסוף "נשרפו" אצלך בפעם הקודמת?
"אני מוחה על המילה 'לשרוף'. אני חושב שמי שלא הצביע למפלגה הכלכלית לא רק שרף את הקול שלו, אלא נתן את היד לאותה שיטה שמלבה את יוקר המחיה, מעלה את מחירי הדיור". 

לגבי הגז. 
"עצם העובדה שיש גז שלנו שאנחנו לא צריכים לייבא אותו מבחוץ, זה ודאי בלם חלק מעליות המחירים, אבל החוק בישראל קובע, כמו באירופה אגב, שמונופול חייב למכור את מוצריו בעלות פלוס רווח סביר. אני, כשהייתי באוצר, קניתי מתשובה גז ב-2.70 דולר, לא בחמישה דולר, וההפרש הזה הוא ההפרש המונופוליסטי. כשאני אהיה שר האוצר, אנחנו נקנה את זה ב-2.70 דולר, מה שישפיע על 10% ממחיר החשמל". 

זה מטריד מה שאתה אומר, כי אם אתה רוצה לפנצ'ר פה את משק הגז, זה בעייתי.
"לא רק שאני לא רוצה לפנצ'ר את משק הגז, אני מסרב להמשיך ולהיות הפראייר העולמי. אנחנו בעשור האחרון שילמנו מחיר שהוא בין 5-4 עכשיו, רק בשנה האחרונה, לבין שבעה דולר, רוב העשור שקדם לכך". 

פתאום אתה אומר שאין לך בעיה לשבת עם נתניהו.
"אמרתי וגם הסברתי. ראשית, הפילוסופיה שלי לאורך כל השנים, גם כשאולמרט היה בשלטון, גם כשנתניהו היה בשלטון, ובוודאי עכשיו, כשהממשלה הכושלת הזו בשלטון – זה שממשלה שנכשלת כישלון קולוסאלי בכלכלה צריכה ללכת והאופוזיציה צריכה להחליף אותה. זה לא משנה את העובדה שאני ימני בדעותיי. הדבר השני הוא שבבחירות הקודמות, נתניהו היה בשלטון והוא ניסה לפעול לדחיית משפטו, לזה לא יכולתי לתת יד. משעה שמשפטו נפתח, הוא כבר מתנהל תקופה מאוד ארוכה, ההוכחות על סף סיום, מי שיחליט כרגע זה רק שופט". 

אם אחרי שהוא ינצח ויביא 61 וימנה את יריב לוין לשר המשפטים ואת בן גביר לשר לביטחון הפנים, ובעצם יילך לפרק את מערכת המשפט ויפטר את היועצת המשפטית לממשלה ולעשות הקפאת הליכים למשפט, זאת אומרת לבטל את המשפט, ושהממשלה תבחר גם את שופטי העליון, אתה תהיה שם?
"אני אהיה שם ואצביע נגד, מאוד פשוט". 

איך אתה רוצה שמישהו מהימין יצביע לך, אם אתה אומר שלא תיתן יד לשינוי במערכת המשפט. הימין רוצה שינוי במערכת המשפט. הוא רוצה פה ממשלה ימנית מלא על מלא.
"מכיוון שהעמדה שלי היא מורכבת, אנשים יצטרכו להכריע. אני חושב שאם אני לא אהיה שר האוצר של הממשלה הבאה, אנחנו ניפגש פה עוד שנה כשמחירי הדיור עם עוד 200 אלף שקלים, האינפלציה עם עוד 8-7 אחוזים, רק הפעם גם הבורסה תקרוס". 

איך אתה יכול להגיד שהממשלה הזאת הייתה כל כך גרועה כשהיא לקחה גירעון ענק וסגרה אותו להכי נמוך בתולדות המדינה?
"זו לא חוכמה לקחת גירעון גדול של הממשלה ולהעביר אותו לכיסם של האזרחים הפרטיים. היתרון של הממשלה הוא שהיא צריכה לנהל מדיניות כלכלית שמייצרת צמיחה ואז הכנסות. הם העלו מיסים ב-25 מיליארד שקלים ורוקנו את הכיסים של האזרחים דווקא בשעה שהבורסות בעולם עומדות ליפול, נטל החוב הפרטי הגיע לשיא של כל הזמנים והריביות עומדות לעלות. תראה לי ממשלה אחת בעולם כולו שעשתה מדיניות כל כך מטומטמת.

הדבר השני, עם כל הכבוד, כשאני הייתי באוצר, הגירעון לפניי היה הרבה יותר גדול ואני העברתי יחד עם נתניהו כשר אוצר את הממשלה לעודף, אבל עשינו את זה תוך הקטנת הגירעון של האזרחים, לא הגדלת הגירעון של האזרחים. הממשלה העלתה שורה ארוכה של מחירים של מוצרים ושירותים וליבתה את האינפלציה. הממשלה הפכה את עצמה, כמו גם את הבנקים והמונופולים בשנה האחרונה למאוד עשירה, רק שהיא עשתה את זה על חשבון האזרחים. זה הפרדוקס".

סייע בהכנת הכתבה: אמיתי דואק, 103FM