על רקע המלחמה והאנטישמיות בעולם, שמגיעה לשיאים חדשים, נרשמת בימים אלה עלייה של מאות אחוזים ברצון של יהודי צרפת לעלות לישראל, המתבטאת בזינוק במספר תיקי העלייה לישראל שנפתחו מאז השביעי באוקטובר. בניסיון להפוך את הרצון הגבוה לעלייה ממשית, מתקיים בימים אלה יריד עלייה מיוחד בשלושה מוקדים בצרפת (פאריז, מארסיי וליון) ביוזמת הסוכנות היהודית ובהשתתפות עיריית ירושלים ועמותת "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת לישראל). היריד כולל מרתון פגישות עם עולים פוטנציאליים רבים המשתייכים לקהילה היהודית בצרפת. קהילה זו מונה כחצי מיליון אנשים והיא נחשבת לשנייה בגודלה בעולם. 

"גרימת השמדה ופגיעה מכוונת": התובע בהאג מבקש להוציא צווי מעצר נגד נתניהו וגלנט   
בין התקיפה להתרסקות: מותו של ראיסי חושף את מה שאיראן ניסתה להסתיר

היריד מתקיים בסימן העיר ירושלים, על רקע הרצון הגדול והמאמצים שמשקיעה העיר לקלוט כמה שיותר עולים, וכן על רקע הרצון של חלק ניכר מהעולים מצרפת להפוך את ירושלים לביתם. ראש העיר ירושלים, משה ליאון, מוביל משלחת מיוחדת מטעם העירייה; יחד עם אנשי המקצוע מהסוכנות היהודית ועמותת "קעליטה" הם ענו על כל השאלות של העולים הפוטנציאליים מהקהילה היהודית בתחומים מגוונים, ביניהם: חינוך, תעסוקה, הכרה בתארים ודיפלומות, יזמות ועסקים, שירותי רווחה, אולפנים ללימוד השפה העברית, לימודים אקדמיים, צעירים, הגיל השלישי ועוד.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון מסר: "הגעתי ליריד כדי להביט בעיניו של כל יהודי ויהודיה ולומר להם דבר אחד - עלו לישראל, עלו לירושלים! כראש העיר, סיפרתי להם על היקפי הבנייה האדירים ברחבי העיר, על מיליוני המטרים לתעסוקה ועל פעולות הקליטה שיבטיחו עבורם נחיתה רכה ויהוו חותמת לכך שירושלים תענה על כל צרכיהם. בשנים האחרונות אי-אפשר לפספס את תרומתם הגדולה של העולים החדשים לירושלים בכלל, ושל העולים דוברי הצרפתית בפרט, ומחמם את הלב לראות כיצד תושבי ירושלים מחבקים את העולים וקולטים אותם היטב. אני שמח על שיתוף הפעולה עם הסוכנות היהודית ועם עמותת קעליטה, וכולי תקווה כי בעקבות היריד, נזכה לראות יהודים רבים עולים לבירת ישראל, זו תהיה מתנה מושלמת ליום ירושלים, החג הלאומי שבפתח". 

משה ליאון בכנס לעידוד עליית יהודי צרפת (צילום: באדיבות עמותת ''קעליטה'')
משה ליאון בכנס לעידוד עליית יהודי צרפת (צילום: באדיבות עמותת ''קעליטה'')

אריאל קנדל, מנכ"ל עמותת "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל), מסביר כי "המלחמה בארץ, יחד עם אווירת האנטישמיות ואלפי התקריות האלימות כלפי יהודים בצרפת, מתבטאים ברצון חסר תקדים של יהודי צרפת לעלות לישראל ולסייע במאמץ המלחמתי. זוהי שעת כושר, ואסור להתמהמה: מדינת ישראל צריכה ליזום וליישם בהקדם תכנית להבאת עולים חדשים שיחזקו את המדינה בזמן ולאחר המלחמה. אני מודה לראש העיר על משה ליאון שפועל לילות כימים במטרה לחזק את הקשר של העיר עם יהודי התפוצות וכדי לעודד את העלייה לעיר, ומקווה שמפירות המשלחת והיריד – נהנה כולנו".

עמנואל ציון, ראש המשלחת של הסוכנות היהודית בצרפת, מציין כי "ההיענות הרבה לירידי העלייה שאנו עורכים משמחת מאוד והיא מבטאת את התמיכה הגדולה של יהודי צרפת במדינת ישראל ואת הרצון העז שלהם לעשות עלייה. ליהודי צרפת ברור כיום יותר מאי-פעם שהעתיד נמצא בישראל, ואנו מקווים שכמה שיותר מהם אכן יממשו את חלום העלייה ויבנו בישראל את ביתם".

עמותת "קעליטה", שהוקמה ביוני 2015 על ידי הפילנתרופ ואיש העסקים היהודי-צרפתי מרק אייזנברג, היא ארגון הגג של עולי צרפת בישראל. קעליטה שמה לה למטרה לסייע ולהביא לשיפור משמעותי בקליטת העולים דוברי הצרפתית, להעלות את חשיבות העלייה והקליטה ולהציב אותן בראש סדר העדיפויות של החברה בישראל – ובכך לתרום לפתרון בעיות הנוגעות לכלל החברה הישראלית. מאז החלה לפעול, שיפרה העמותה משמעותית את סיכויי ההצלחה של העולים מצרפת בארץ וחיזקה את התרומה הכלכלית, החברתית והרוחנית של העלייה מצרפת.