קנצלר אוסטריה, ורנר פיימן מתח היום (שבת) ביקורת נוקבת על מדיניותה של הונגריה בטיפול במהגרי העבודה.

בראיון למגזין הגרמני "דר שפיגל" השווה פיימן את מדיניותו של ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן לזו שבה נקטו הנאצים בזמן השואה.

"לשים פליטים ברכבות ולשלוח אות למקום אחר לגמרי מזה שהם חושבים שהם הולכים אליו, מזכיר לנו את הפרק החשוך ביותר בהיסטוריה של היבשת שלנו", אמר פיימן כשהוא מתכוון כמובן למשלוחים של יהודים ואחרים למחנות ריכוז אותם ערכו הנאצים.


פליטים על הרכבת בהונגריה. צילום: רויטרס 

 הונגריה היא מדינת מעבר מרכזית למהגרים ופליטים שמנסים להגיע דרכה למדינות אחרות באיחוד האירופי כמו גרמניה ושוודיה. כבר בתחילת אוקטובר החלה המדינה במרוץ להקמת גדר לאורך גבולה עם סרביה בתחילת כדי לבלום את הזרימה של הפליטים.

לפני כשבוע עלו מהגרים לרכבת בבירה בודפשט כשהם מאמינים שהם בדרכם לגבול עם אוסטריה. אך הרכבת עצרה כ-35 ק"מ מערבית לבירה לעיירה ביסקה, שם נמצא מחנה הונגרי המיועד למבקשי מקלט.

 המשטרה נאלצה להתערב במהומות שנוצרו וניסתה לכפות על כמה מהפליטים לרדת מהרכבת. אחרים סירבו לעזוב את הרכבת וצעקו: "לא למחנה, לא למחנה".

היטלר פלש להונגריה ב-1944 וכבש אותה. הרשויות בהונגריה סייעו לנאצים לגרש מאות אלפים מיהודי המדינה למחנות המוות.

רה"מ הונגריה: "אנו עומדים בפני מרד של מהגרים בלתי חוקיים" 

אתמול הזהיר ראש ממשלת הונגריה, ויקטור אורבן  כי החל מהשבוע הבא, המשטרה במדינתו תנקוט בפעולה קשה יותר נגד גל המהגרים שלטענתו התמרדו נגד הרשויות. 

לטענתו, מהגרים שהגיעו להונגריה מורדים בשלטונות המדינה ואינם קשובים לחוקים."בהתחשב בכך שאנו עומדים בפני מרד של מהגרים בלתי חוקיים, המשטרה עשתה את עבודתה בצורה יוצאת דופן, ללא שימוש בכוח," אמר אורבן לכתבים.
"הם השתלטו על תחנות הרכבת, סירבו לתת טביעות אצבעות, ולא רצו לשתף פעולה,. הם אינם מוכנים ללכת למקומות שבם יקבלו מזון, מים, אירוח וטיפול רפואי ", הוסיף ראש הממשלה ההונגרי.