צוות המעבר של נשיא ארצות הברית הנבחר דונלד טראמפ, בוחן הצעות לסנקציות חדשות על איראן שאינן קשורות להסכם הגרעין, כך דווח היום (שישי) ב"פייננשל טיימס", שציטט מקור בקונגרס האמריקאי שהיה בקשר עם צוותו של טראמפ. 

הסנקציות הנבחנות ככל הנראה מיועדות לפגוע בתכנית הטילים של איראן או קשורות להפרות זכויות האדם במדינה. המהלך צפוי לקבל את תמיכת הקונגרס האמריקאי, המורכב מרוב רפובליקני, אך ידידותיה של ארצות הברית באירופה עלולות להתנגד לו. 

אתמול אישר הסנאט האמריקאי את הארכת תוקף הסנקציות על הרפובליקה האסלאמית בעשר שנים, מהלך שגרר ביקורת חריפה בטהרן, שאיימה להגיב בחומרה. 

דובר משרד החוץ, בהרם גאסמי, לא פירט מה התגובה האיראנית עשויה להיות, אבל בסוכנות הידיעות אירנ"א דווח כי הוא אמר ש"איראן הראתה את מחויבותה להסכמים הבינלאומיים עליהם היא חשופה, אבל אנחנו גם מוכנים לכל תסריט אפשרי. אנחנו מוכנים להגן על הזכויות שלנו בכל מחיר". 

בוחן אפשרוןיות. דונלד טראמפ. צילום: רויטרסבוחן אפשרוןיות. דונלד טראמפ. צילום: רויטרס


ממשל אובמה, שהסכם הגרעין עם איראן נחשב לאחד מהישגיו הגדולים, לא דחף לחידוש הסנקציות, אבל גם לא הביע התנגדות. גורמים בבית הנבחרים אמרו כי הם מצפים שהנשיא אובמה יחתום על החוק. 

ביום רביעי אמר ראש ה-CIA, ג'ון ברנן, כי ביטול הסכם הגרעין עם איראן יהיה הרסני. ברנן, שצפוי לפרוש מתפקידו עם חילופי הממשל, הזהיר את הנשיא הנבחר דונלד טראמפ ממהלך כזה, והסביר כי "הרעיון שממשל יבטל הסכם של הממשל הקודם יהיה חסר תקדים, זה יחזק את הקיצונים באיראן אשר שואפים להשיג נשק גרעיני, מדובר בשיא הטיפשות". 

בחודש שעבר, אמר נציג סבא"א, ארגון הפיקוח על תפוצת נשק וטכנולוגיה גרעינית בעולם, כי איראן חרגה מהתנאים שהוטלו עליה במסגרת הסכם הגרעין עם המעצמות. לפי הדיווח, איראן חרגה מכמות המים הכבדים שמותרת לה על פי ההסכם, והחזיקה ב-130.1 טון של מים כבדים, זאת לעומת 130 טון שמותר לה. גם בחודש פברואר חרגה איראן ממגבלת המים הכבדים המותרים לה, אז החזיקה ב-130.9 טון. השימוש במים כבדים הוא בעיקר בקירור כורים גרעיניים מהסוג שהאיראנים החלו לבנות באראק, כור שבנייתו לא הושלמה.