אימאן עבד אל־עאטי מאלכסנדריה שבמצרים, שוקלת 500 קילו, דבר שהעניק לה את התואר המפוקפק - האישה השמנה בעולם, הגיעה בחודש שעבר לניו דלהי שבהודו כדי לעבור ניתוח לקיצור קיבה שיציל את חייה, לאחר שבשנים האחרונות היא היתה מרותקת למיטתה, לאחר שעברה שבץ מוחי שפגע ביכולת הדיבור שלה והגביל את תנועתה. היא עברה בהצלחה את הניתוח אתמול. "היא מאוד שמחה ואפילו התחילה לרקוד", סיפר אחד מרופאיה, "החיוך שלה חזר". הרופא הוסיף כי במידה והכל יעבור בהצלחה, היא צפויה לרדת עוד 80-70 קילוגרמים לפני שתוכל לחזור בעוד מספר לביתה שבמצרים. "הניתוח הבא צפוי להיערך בשנה הבאה", ציין.

כזכור, בחודש שעבר היא הוטסה להודו, בתום מבצע מורכב. שר התעופה המצרי התגייס, קבלני בניין סייעו בשבירת הקיר בקומה הראשונה בבניין מגוריה, מנוף הוריד את הצעירה אל הרחוב הראשי, שפונה מבעוד מועד מעוברי אורח ומסקרנים, ואילו משאית של חברת “מצרים לתעופה” נשלחה להוביל אותה על מיטה מיוחדת שהוכנה למבצע הטיסה הפרטית למומבאי.

בכל ראיון שהתקיים עמו בנושא, הדגיש מנכ”ל חברת התעופה המצרית, ספואת מיסלם, כי הטיסה הזאת הייתה על פי הוראותיו של שר התעופה האזרחית שריף פתחי, שהביע עניין רב במצבה של הצעירה המצרייה. כך, למשל, הטיסה הפרטית יצאה מעירה של עבד אל־עאטי הישר אל מומבאי, ועבד אל־עאטי לא הגיעה בעצמה לשדה התעופה הבינלאומי בקהיר. לא היה אפשר להעבירה בטיסה רגילה של החברה, הדגיש המנכ”ל, כי היא לא הייתה יכולה להיכנס מדלת המטוס.

המשאית שהוכנה בשביל להעביר את הצעירה מביתה למטוס. צילום: רשתות חברתיות

מיסלם הוסיף כי היה צורך להשתמש במטוס תובלה מדגם "איירבוס". "מדובר במקרה ראשון של הובלת אדם במטוס תובלה", ציין המנכ”ל והוסיף כי "החברה תעשה הכל כדי לשרת מקרים כאלה של חולים, שמצריכים גם הכנה לאווירה רפואית בתוך המטוס ולתנאים מיוחדים בטיסה הארוכה". ד"ר מפדל לקדוואלה, הרופא המטפל, סיפר כי "כהכנה למסע הגיע צוות רופאים מצרים להודו לפני עשרה ימים". אחותה של אימאן התחננה בפני הרופאים להתערב להצלת חייה. "היא לא עזבה את החדר שלה זה 25 שנים", היא אמרה. ואילו הרופאים בהודו הציעו לערוך לה ניתוח ללא תמורה.

בהתחלה סירבו שלטונות ניו דלהי להעניק לצעירה אשרת כניסה, אך לאחר התערבות הרופא המטפל בדצמבר האחרון, נענה שר הפנים ההודי סושמה סואראג’ לדרישה ואישר את כניסתה. עבד אל־עאטי המתינה כחודשיים לטיסה זו, מאחר שאף חברת תעופה לא הסכימה להטיסה.

הטייס באסם גוהר, נשיא מחלקת התובלה של EGYPTAIR, אמר כי העברת החולה ממקום הולדתה בשכונת סמוחה באלכסנדריה נעשה באמצעות משאית שהוכנה גם היא כדי להעניק לה את כל אמצעי הנוחות עד הגעתה לשדה התעופה בעיר, וזאת בשל מצבה הרפואי הקשה. “חברת התובלה הכינה את עצמה להוביל את החולה על מיטה נוחה, כדי שלא ייגרם נזק לחולה עם כל תנועה פתאומית של המשאית”, אמר. עוד הוסיף כי למטוס הוכנס כל הציוד הרפואי החיוני לשעות ארוכות של טיסה עד שדה התעופה במומבאי. לצעירה התלווו אחותה וצוות רפואי.

את הנערה אימאן עבד אל־עאטי קיבלו בבית החולים צוות האחיות, שדאגו גם להצטלם עמה למזכרת. “היא הגיעה בשלום”, אמר הרופא ההודי המטפל ד’”ר לקדוואלה בהצהרה לתקשורת. הוא אמר כי עבד אל־עאטי צריכה להישאר בהודו בחודשיים הבאים, עד שמצבה הרפואי יאפשר את חזרתה למצרים.