כשהכריזה תרזה מיי ב-18 באפריל על הקדמת הבחירות הכלליות, הסוגיה המרכזית הייתה המשא ומתן על הפרישה (הברקזיט) מהאיחוד האירופי והשמרנים נראו בדרך לניצחון גורף. היום יגיעו אזרחי הממלכה המאוחדת לקלפיות ומה שיעסיק אותם לא פחות הוא נושא הביטחון האישי, אחרי שסבלו משלושה פיגועים קטלניים בעשרת השבועות האחרונים. הסקרים, נכון להיום (רביעי), מצביעים על יתרון זעם לשמרנים מול הלייבור.מערכת הבחירות הקצרה החלה בגלל רצונה של מיי, שהפכה לראש הממשלה בעקבות התפטרותו של דיוויד קמרון אחרי ההפסד במשאל העם על הברקזיט אשתקד, להבטיח רוב מוצק לשמרנים לקראת המשא ומתן המורכב עם נציגי האיחוד האירופי על הפרישה מהגוש המשותף. אולם בשל התנהלות מבולבלת של מיי, שכללה גם חזרה מהבטחות בתחומים החברתיים, החל היתרון של השמרנים להצטמצם בסקרים.שני אירועי הטרור האחרונים – פיגוע ההתאבדות במנצ'סטר שגבה את חייהם של 22 בני אדם ופיגוע הדריסה והדקירה בגשר לונדון ביום שבת האחרון שבו נרצחו שמונה בני אדם – הפכו את סוגיית המאבק בטרור ובהקצנה לשאלה המרכזית לקראת קו הסיום של הבחירות. מיי הכריזה על הצורך להקשיח את הצעדים במאבק בטרור וביום שלישי בערב אף הציעה לשנות חוקים שמגנים על זכויות אדם. מנגד האשימו הלייבור את מיי כי היא קיצצה את מספר השוטרים בעת שכיהנה כשרת הפנים מאז 2010 והזהירו מפני כוונה לפגוע בזכויות אדם ואזרח כחלק מהמאבק בטרור.אולם גם הלייבור נמצאים במצוקה קשה. מנהיג המפלגה, ג'רמי קורבין, עמד בפני לא מעט סערות מאז שנבחר לראשונה לתפקידו לפני קרוב לשנתיים, כולל האשמות באנטישמיות ובתמיכה בארגוני טרור כמו חמאס וחיזבאללה וקשרים עם בכירים במחתרת האירית (IRA). אתמול אף דיווח העיתון "הדיילי טלגרף" כי שוטרים סמויים עקבו אחרי קורבין, בעל דעות של שמאל קיצוני, במשך יותר מ-20 מחשש שהוא מנסה לערער את הדמוקרטיה בבריטניה. הבוחרים היהודים בבריטניה תולים בקורביין חלק גדול מהאשם במקרי האנטישמיות שנתגלו בשנתיים האחרונות בשורות המפלגה. 


ג'רמי קורבין. צילום: רויטרס


ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) פנתה היום במכתב חריף לקורבין בשל כרזת בחירות אנטישמית שהופצה בעיר בריסטול על ידי מפלגתו. "כיהודיה וכחברת פרלמנט ישראלי במפלגה האחות למפלגתכם, אדרוש כי תגנה בכל לשון את השימוש המחפיר בדרך זו - הן במערכות בחירות, והן בשגרה", כתבה. "נחשפתי לכרזה הגזענית, האנטישמית, השונאת, שהוציאה מפלגתך המשווה את יריבתכם, ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, ליהודיה, כאילו היה הדבר לגנאי. בכרזה מופיעה מיי עם 'אף יהודי' ועגיל עם מגן דוד, בדומה לכרזות שהופצו בשנות ה-30. שימוש בתעמולה מסוג זה מגונה ופסול ולא מתאים לתקופתנו, בוודאי שלא למפלגתך הטוענת לכך שמקדשת את השוויון והקבלה של כל אדם באשר הוא אדם, ללא הבדל דת, גזע או לאום".

בכירים אחרים במפלגתו של קורביין לא תרמו אף הם לקמפיין באופן חיובי. דיאן אבוט, שרת הפנים בממשלת הצללים של קורבין ואחת הפוליטיקאיות המקורבות ביותר אליו, זכתה לביקורות חוזרות ונשנות על הופעות מגומגמות בטלוויזיה. אתמול נמסר כי היא נאלצת לקחת הפסקה מהקמפיין בגלל "מצב רציני וארוך טווח". לא פורט איזה סוג של "מצב" אבל נראה שהכוונה היא פשוט שתשתוק לפחות עד שייגסרו הקלפיות כדי שלא תגרום לנזקים נוספים.

בימים האחרונים, בייחוד לאחר מתקפת הטרור בלונדון, ניסה קורבין להציג חזית ממלכתית, מנוגדת לזו של הפוליטיקאי השנוי במחלוקת, שצמח מהשטח וידוע בקשריו הקרובים עם ארגוני העובדים. עם זאת, גם גורמים בתוך המפלגה מודים כי הם מעריכים שההצבעה היום תסתיים באחת התבוסות הקשות ביותר בתולדות הלייבור.

בבריטניה כ-40 בעלי זכות בחירה ולפי הסקרים האחרונים, השמרנים מחזיקים ביתרון של 1% עד 4% על פני הלייבור, כאשר אין ודאות שיצליחו לשמור על הרוב המוחלט שלהם בפרלמנט היוצא, בו הם החזיקו ב-330 מתוך 650 המושבים. אם אכן יסתיימו הבחירות ללא רוב לשמרנים, הועלו הערכות כי הלייבור ינסו להקים ממשלת קואליציה בתמיכתה של המפלגה הלאומנית הסקוטית שצפויה להתחזק. תסריט כזה צפוי לעורר חוסר יציבות בשווקים הפיננסיים בבריטניה, אולם אחרי שהסקרים לא הצליחו לחזות במדויק את תוצאות הבחירות הכלליות בשנת 2015 ואת הניצחון המפתיע של תומכי הברקזיט במשאל העם בשנה שעברה, רבים מעדיפים להמתין עד תוצאות האמת, שישי בבוקר.