במודיעין הישראלי זהירים מאוד בכל הקשור לדיווחים של השבועות האחרונים כי מנהיג דאעש, אבו באכר אל בגדדי, נהרג. הדיווחים האלה, אשר מקורם מגיע מרוסיה, שבה נטען בתחילה כי רבים הסיכויים שהוא נהרג בתקיפת מטוסים של חיל האוויר הרוסי. לפני כמה ימים שר החוץ הרוסי אמר כי הוא יכול לקבוע בוודאות שאל בגדדי אכן נהרג.

הדיווחים האלה באים על רקע המפלות שארגון המדינה האסלאמית סופג בעיראק ובסוריה. בעיר מוסול צר צבא עיראק על מאות מלוחמי הארגון שמתבצרים בקילומטר הרבוע אחרון בעיר העתיקה. בסוריה מתקדמים כוחות המורדים בהנהגת יחידות כורדיות לעבר העיר ראקה. במהלך שלוש שנות קיומה של ה"חליפות" האסלאמית שעליה הכריז אל בגדדי היו כמה וכמה דיווחים כי הוא נפצע או נהרג במתקפות של כוחות הקואליציה בראשות ארצות הברית ושל צבא עירק. אך כל הדיווחים האלה הוזמו.

הזהירות של המודיעין הישראלי נובעת מכמה סיבות. האחת שאין בידיהם אישוש ברמת ודאות גבוהה לטענה הרוסית, אך גם מחוסר רצון לדווח על על אירועים בזירת המאבק בדאעש שישראל אינה מעורבת בה במישרין. עם זאת, ישראל עוקבת אחר ההתפתחויות במערכה זו וכפי שכבר פורסם, ישראל מסייעת לקואליציה הנאבקת בדאעש בעיקר בהעברת מודיעין, כמו שגם נחשף לאחרונה בדבריו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ובפרסום בניו יורק טיימס בהקשר זה. יודגש כי גם המודיעין האמריקני לא ממהר לאשר או להכחיש את הפרסומים הרוסיים.

כזכור, על פי פרסומים חוזרים ברוסיה, שקיבלו משנה תוקף גם בדבריו של שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, מתברר כי רוסיה הצליחה לחסל את אבו בכר אל בגדדי, מנהיג הארגון, שנחשב למבוקש הבכיר של המדינה האסלאמית. כזכור, סוכנות הידיעות TASS הרוסית דיווחה בשבוע שעבר כי ייתכן ומנהיג ארגון דאעש, אבו בכר אל-בגדדי חוסל בהפצצה אווירית שהתרחשה באזור העיר א-ראקה בסוריה בסוף חודש מאי.

זוהי לא הפעם הראשונה בה מדווח כי אל בגדדי נהרג, אך בדרך כלל מדובר בדיווחים תקשורתיים, ולא גורמים רשמיים של מדינה. אל בגדדי הוא האיש מאחורי מכונת ההרג וההרס, ונחשב לאיש חכם, אשר רכש השכלה אסלאמית קיצונית, והשתמש בה גם כאיש דת. לאחר תחילת מלחמת האזרחים בסוריה החל להרחיב את פעילות הארגון לתחומי סוריה, כשהוא נלחם לצד כוחות המורדים במשטרו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד. באפריל 2013 הודיע על איחוד ארגונו עם השלוחה הסורית של אל-קאעידה, ג'בהת א-נוסרה, תחת השם החדש: "המדינה האסלאמית של עיראק והלבנט".