ועידת ה-G20 תיפתח מחר בהמבורג, גרמניה, אליה הגיע היום (חמישי) נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. כינוס מנהיגי 20 המדינות המפותחות בעולם נערך על רקע המתיחות וחילוקי הדעות בין טראמפ לבין ראשי המדינות האחרות בעקבות הודעתו בחודש שעבר כי ארצות הברית תפרוש מהסכם האקלים שנחתם בשנה שעברה. 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, המארחת את הכינוס, אמרה היום כי היא רואה מספר אפשרויות שעומדות לדיון לפתור את חילוקי הדעות בנושא מדיניות האקלים. הקנצלרית הוסיפה ואמרה כי כמארחת, תפקידה הוא למצוא פשרות בנושאים שמחלוקת. 

כזכור, טראמפ החליט לפרוש מהסכם פריז, משום שלדבריו הוא מעמיס עלויות על העם האמריקאי וכי הוא קיים את הבטחתו "לשים את העובדים האמריקאים במקום הראשון".

לדברי טראמפ, בהסכם פריז יש סעיפים שפוגעים בארה"ב ומביאים לפחות תעסוקה, לסגירת מפעלים ולבירוקרטיה גוברת. "מהיום אנחנו משתחררים מהמגבלות של ההסכם. ההסכם פוגע בארה"ב ועולה לנו הון". הנשיא גם מתח ביקורת על סעיף הפחם בהסכם. "הוא לא מצמצם את הפקת הפחם, אלא מעביר אותה מאמריקה למקומות אחרים. זה לא עניין של איכות סביבה, אלא של תעסוקה", אמר, "ההסכם הוא חלוקה מחדש של העושר האמריקאי למדינות אחרות".

"אפעל לכך שארה"ב תמשיך להיות המדינה המובילה בעולם בנושאי איכות הסביבה, אבל תחת מסגרת הוגנת וכשהנטל מתחלק באופן שווה בין מדינות העולם. אף מנהיג אחראי לא יכול לשים את העובדים שלו במצב של חוסר שוויון. העובדה שהסכם פריז מגביל את ארצות הברית ובה בעת מחזק כמה מהמדינות המזהמות ביותר בעולם, צריך להסיר כל ספק לגבי הסיבה האמיתית שבגללה לוביסטים זרים רוצים שארצנו הנפלאה תהיה קשורה ומוגבלת ע"י ההסכם - לתת למדינה שלהם יתרון כלכלי על פני ארצות הברית. זה לא יקרה בזמן שאני נשיא".

עוד אמר הנשיא כי הגיע הזמן להשיג הסכם חדש שיגן על הסביבה אבל גם על החברות, האזרחים ואל ארצנו. הגיעה הזמן לשים את יאנגסטאון, אוהיו, דטרויט, מישיגן ופיטסבורג, פנסילבניה, כמו גם עוד ערים נפלאות באמריקה, לפני פריז, צרפת.