גורם בבית הלבן אמר היום (שישי) כי הם אינם "יכולים לדמיין תרחיש" לפיו הכותל המערבי, השריד האחרון של בית המקדש והמקום הקדוש ביותר ליהדות, "לא יהיה חלק ממדינת ישראל" בהסכם שלום עתידי עם הפלסטינים. הגורם הוסיף: "עם זאת, כפי שאמר הנשיא, הגבולות הספציפיים של מדינת ישראל הריבונית יהיו חלק מהסכם קבע בין ישראל לפלסטינים". הדברים נאמרו במהלך תדרוך שנערך לכתבים, לקראת ביקורו של סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס בשבוע הבא.
בתחילת השבוע דווח כי ביקורו של סגן נשיא ארה"ב יידחה בכמה ימים לבקשת האמריקאים. בישראל מאשרים כי אכן התקבלה בקשה שכזאת וכי מדובר בסיבה טכנית הנוגעת להצבעה חשובה בנושא המיסוי. לפיכך, הביקור שהיה אמור להתחיל ביום ראשון יידחה ככל הנראה ביומיים לפחות ויעל ביום שלישי או רביעי. מתוך כך, גם הישיבה המיוחדת שהייתה אמורה להתקיים בכנסת ביום שני ובו היה צפוי פנס לנאום תדחה.

בתוך כך, בסוכנות הידיעות רויטרס דווח כי שליחו המיוחד של נשיא ארצות הברית למזרח התיכון, ג'יימס גרינבלט, צפוי להגיע לביקור בארץ בתחילת השבוע הבא. על פי הדיווח, זהו ביקורו הראשון מאז הכרזתו של טראמפ על ירושלים.
כזכור, לפני כשבוע וחצי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודיע בנאום מיוחד שנשא בבית הלבן כי מדינתו מכירה בירושלים כבירת ישראל, כשאמר: "הגיעה העת, החלטתי להכיר בירושלים כבירת ישראל". מלבד זאת, הוא הצהיר כי "הוריתי להתחיל בהכנות להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים, ואף טען כי "אמריקה תומכת בפתרון שתי המדינות אם שני הצדדים יסכימו לכך". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה כי "זהו יום היסטורי ואבן דרך חשובה בתולדות העיר". 

"ההודעה שלי מסמנת את הגישה החדשה לסכסוך בין ישראל לפלסטינים", קבע טראמפ בפתח דבריו, והוסיף: "במשך יותר מ-20 שנה כל נשיא אמריקאי סירב להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים או להכיר בירושלים כבירת ישראל. הנשיאים הנפיקו את הוויתורים תחת האמונה שעיכוב ההחלטה יביא לשלום. לאחר יותר משני עשורים של וויתורים איננו קרובים יותר לשלום בר קיימא בין ישראל לפלסטינים. זו תהיה טעות לחשוב שחזרה על אותה נוסחה תביא לתוצאות אחרות. לכן, הגיעה העת, והחלטתי להכיר בירושלים כבירת ישראל".  

לדבריו, "זה האינטרס האמריקאי. מדובר בצעד שהיה צריך להיעשות מזמן. ישראל היא אומה ריבונית ויש לה זכות לקבוע את בירתה. ההבנה בעובדה הזו היא חשובה להשגת השלום. לפני 70 שנה אמריקה הכירה בישראל, ומאז ישראל קבעה את בירתה כירושלים. היום ירושלים היא מושבה של הממשלה הישראלית, היא הבית של הפרלמנט הישראלי ובית המשפט הישראלי. זה מקום משכנו של הנשיא וראש הממשלה. במשך עשורים נשיאים שביקרו בארה"ב נפגשו עם מקביליהם בירושלים, כפי שאני עשיתי מוקדם יותר השנה. ירושלים היא לא רק ביתה של כל בני הדתות, שלושת הדתות, אלא ביתו של העם היהודי".