נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הודיע הערב (שישי) כי החליט על המשך ההקלה בסנקציות על איראן במסגרת הסכם הגרעין מ-2015. עם זאת, הנשיא האמריקאי הדגיש כי ההקלה בעיצומים, אותה עליו לאשר כל 120 ימים, מתרחשת "בפעם האחרונה". בכירים בממשל האמריקאי אמרו לרשת CNN כי טראמפ ילחץ על מדינות אירופה להסכים לכפות תנאים חדשים על התנהגות איראן בתמורה להישארות ארה"ב בהסכם הגרעין. 

לצד ההחלטה על ההסכם מ-2015, הנשיא טראמפ הטיל סנקציות חדשות על 14 בכירים וארגונים שקשורים להפרת זכויות האדם או לתכנית הטילים הבליסטיים של איראן, כולל על ראש מערכת המשפט של משטר האייטוללות, בתגובה לתגובה האלימה להפגנות במדינה בשבועות האחרונים. בהפגנות נהרגו לפחות 21 בני אדם. 

טראמפ קיבל את ההחלטה לאחר התייעצויות עם יועציו הבכירים, ביניהם היועץ לביטחון לאומי ה.ר. מקמאסטר ומזכיר המדינה רקס טילרסון שאמרו לו כי הטלה מחודשת של סנקציות תיתפס באיראן ובאירופה כהפרה אמריקאית של הסכם הגרעין. גם מנהיגי בעלות בריתה של וושינגטון, בהם נשיא צרפת עמנואל מקרון, שוחחו אתמול עם טראמפ ולחצו עליו להישאר בהסכם. כמו כן, טראמפ קיבל הבטחות ממחוקקים כי הקונגרס יחוקק חוק לפיו אם איראן תפר את הסכם הגרעין באופן מהותי, הסנקציות שהוסרו מהמדינה עם חתימת ההסכם יופעלו מחדש באופן אוטומטי.

נשיא איראן חסן רוחאני במצעד צבאי. צילום: רויטרס

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, תקף בתגובה את הודעת הנשיא האמריקאי בטוויטר. "מדיניותו והודעתו של טראמפ הן ניסיון נואש לערער הסכם רב-צדדי מוצק. הסכם הגרעין אינו נתון למו"מ מחדש. במקום לחזור על אותה רטוריקה, על ארה"ב למלא אחריו - בדיוק כמו איראן", טען זריף. 

כזכור, הנשיא טראמפ הכריז באוקטובר על שינוי באסטרטגיה של ממשלו מול הסכם הגרעין שנחתם בין המעצמות לאיראן בווינה ב-2015. הנשיא לא הצהיר על פרישה של ארצו מההסכם, אך אמר: "ננקוט כמה פעולות שיוודאו שלאיראן לא יהיה לעולם, אבל אני מתכוון לעולם, נשק גרעיני". הוא הוסיף כי: לא נוכל לאשרר את ההסכם הזה. אם לא נשפר אותו - נבטל אותו. לא נמשיך במצב שבסופו נגיע לעוד אלימות ולפריצת דרך בתוכנית הגרעין האיראנית".