אוסטרליה, מקדוניה, אוקראינה ואירלנד הצטרפו לרשימת המדינות שגירשו דיפלומטים רוסים ממדינתם, בעקבות ניסיון ההתנקשות במרגל הרוסי סרגיי סקריפל ובתו יוליה בתחילת החודש בבריטניה באמצעות נשק ביולוגי, כך דווח במהלך הלילה (שלישי) בסוכנות הידיעות רויטרס. עוד דווח, כי איסלנד הודיעה כי תחרים את המונדיאל שיתקיים ברוסיה בקיץ הקרוב. מדינות נוספות הודיעו כי הן שוקלות זאת, אך טרם הכריזו על כך רשמית. המתקפה הדיפלומטית הטרנס-אטלנטית נגד רוסיה החלה בהודעתה של ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי כי היא תגרש 23 דיפלומטים רוסים משטחה. יומיים לאחר מכן, דווח כי רוסיה צפויה לגרש מספר דיפלומטים דומה. אתמול הודיעו ארצות הברית ומדינות נאט"ו על גירוש דיפלומטים חזרה למוסקבה. הנשיא דונלד טראמפ הודיע על גירוש 60 דיפלומטים וכן על סגירת הקונסוליה בסיאטל. בין המגורשים 12 קציני מודיעין רוסים מהקונסוליה בניו יורק. גורם בממשל האמריקאי אמר כי הפעילות המודיעינית הרוסית בארצות הברית נהייתה יותר יותר אגרסיבית. 

בהודעת הבית הלבן נאמר כי "ארה"ב החליטה על הצעד הזה ביחד עם מדינות נאט"ו והשותפות שלנו ברחבי העולם בתגובה לשימוש הרוסי בנשק כימי על אדמתה של אנגליה, שהיא הפעולה נופת בשרשרת ארוכה של פעולות שפוגעות ביציבות ברחבי העולם שנוקטת מוסקבה". 
עוד נאמר כי הצעד "נועד לשפר את ביטחונה של ארה"ב בכך שהיא פוגעת משמעותית ביכולתה של רוסיה לאסוף מודיעין על אזרחים ומטרות באמריקה ותוך כך לאיים על ביטחונה של ארה"ב. בפעולה זו שאנו נוקטים ביחד עם מדינות נאט"ו יש להבהיר לרוסיה שלפעולות שלה יהיו השלכות. ארה"ב מוכנה לפתח שיתוף פעולה טוב יותר עם רוסיה אבל שינוי כזה יכול לקרות רק לאחר שממשלת מוסקבה תשנה את התנהגותה".