הר הגעש קילוואה בהוואי ממשיך להכות: עננים לבנים קטלניים של חומצה ושברי זכוכית נראו בשמי המדינה החל מאתמול, כאשר הר הגעש התפרץ והזרים כמויות אדירות של לבה רותחת לתוך מי האוקיינוס. סוכנות ההגנה האזרחית של הוואי פרסמה אזהרה בה היא קוראת לנהגי סירות, אופנועי ים ושאר רכבי ספורט ימי להיזהר מעננים רעילים המכילים לבה וערפל, שנוצרו עקב זרימתה של הלבה לים.
נראה שהר הגעש ממשיך להתפרץ ולפעול במלוא הכוח ואינו מתכוון לשוב למצב רדום. לדברי גאולוג שבחן את התופעה, הענן הקטלני יכול לנוע למרחק של עד 24 ק"מ לאורכו של החוף והימצאות בקרבתו עלולה לגרום לבני האדם ולבעלי החיים לגירויים בעיניים ובמערכת הנשימה. הענן העצום מוריד גשם חומצי שמקביל בתכונותיו לחומצה סולרית מדוללת ועל כן עלול לגרום לגירויים כאמור.

הר הגעש בהוואי. צילום: רויטרסהר הגעש בהוואי. צילום: רויטרס


עד כה פונו כ-2,000 בני אדם מבתיהם הן בשל החשש שזרמי הלבה יגיעו לאזורים המיושבים והן בשל הסכנות שמביאים עימם הגזים הרעילים. כזכור, לפני כשבוע שחרר מעליו הר הגעש ענן אפר וולקני עצום, שהוביל לכך שבאזור הופעלה התרעת צבע אדום המזהירה את כלי התעופה מלטוס בשל ההתפרצות הוולקנית שעלולה לגרום לכשלים בטיסות עקב פריקה של אפר לנתיבי האוויר. הפיצוצים שנשמעו בהר אשר הובילו לפליטתו של ענן האפר, התרחשו לאחר 12 ימים של שקט מאז התפרצותו הקודמת, כאשר במהלכה, נפגעו לפחות 26 בתים מלבה שיצאה מפתחים שנוצרו באדמה. כ-1,700 אנשים פונו אז מבתיהם ונראה כי לא יוכלו לשוב אליהם בזמן הקרוב.

התפרצות הר הגעש בהוואי. צילום: רויטרסהתפרצות הר הגעש בהוואי. צילום: רויטרס