נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, דחה הלילה (ראשון) את ההודעה המשותפת שפרסמו מנהיגי מדינות ה-G7 ביחס למדיניות הטלת המכסים על ייבוא מוצרים למדינותיהם, והאשים את ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, בשחרור "הצהרות כוזבות" במסיבת העיתונאים האחרונה בפסגה.

מנהיגי המדינות, בהם טראמפ, חתמו במהלך הלילה על הסכם לפיו יאבקו במדיניות הטלת המכסים על מוצרי ייבוא. עם זאת, לאחר שטראמפ יצא מהפסגה הוא התנער מתמיכתו בהצהרה המדוברת, וטען כי דברי טרודו היו "לא ישרים", וכינה את האחרון "חלש".

בציוץ הראשון של טראמפ, כתב המנהיג האמריקאי כי "בהתבסס על הצהרות כוזבות של ג'סטין טרודו במסיבת העיתונאים שלו, והעובדה כי קנדה מציבה תעריפים גבוהים במיוחד לחקלאים, עובדים וחברות בארה"ב, הוריתי לנציגינו לא לתמוך בהצהרה הרשמית (של מנהיגי ה-G7), בזמן שאנו בודקים הטלת מכסים על רכבים שמציפים את השוק האמריקני".

לאחר מכן, הוסיף: "ראש הממשלה ג'סטין טרודו התנהג בצורה כה כנועה ומתונה במהלך פגישת ה-G7 שלנו, ורק אחרי שעזבתי ערך מסיבת עיתונאים ואמר ש'המכסים של ארה"ב הם די מעליבים' ושהוא לא מסכים 'שישחקו בו'. מאוד לא ישר וחלש. המכסים שלנו הם תגובה ל-270 אחוזים שהטיל על מוצרי חלב".

"ארגיש אם קים רציני בנוגע לפירוז"

טרם העימות עם טרודו, טראמפ התייחס במסיבת עיתונאים להוצאתה של רוסיה מארגון ה-G7, שעד 2014 היה ה-G8, וטען כי צריך להחזיר את רוסיה לארגון. כשנשאל האם אפשר לעשות זאת כאשר רוסיה עדיין נמצאת בחצי האי קרים, אותו היא סיפחה במהלך המהפכה באוקראינה תוך שימוש בכוח צבאי ובניגוד לחוק הבינלאומי, הפנה טראמפ את האצבע המאשימה לממשל אובמה, שהסיפוח התרחש במהלך כהונתו, אף ציין כי הוא מעדיף את ה-G8 על גבי ה-G7, ברמיזה שהוא תומך בהשבת רוסיה לארגון גם ללא התקדמות בנוגע למשבר חצי האי קרים.

בנוגע לפגישתו הצפויה עם קים ג'ונג און הוא אמר שהוא מאמין שמדובר במשימה של שלום. "בדקות הקרובות אעזוב לסינגפור, במטרה להביא לפירוז גרעיני, ואני מאמין שקוריאה הצפונית תהיה מדינה מדהימה בעתיד הקרוב. זה חשוב מאוד לקוריאה הצפונית, לקוריאה הדרומית, יפן, העולם וארה"ב", וציין כי הוא "ירגיש" אם קים רציני בכוונותיו תוך דקות, ואם הוא לא יחוש כך, הפגישה לא תימשך זמן רב. כאשר נשאל טראמפ האם הוא ידבר על הגולאגים במדינה המבודדת, הוא ענה כי הוא ידבר על כל הנושאים הרלוונטיים.