שוב תוקף בארסיות את ישראל: נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, התייחס היום (שלישי) לחוק הלאום וטען כי הוא מוכיח שישראל היא המדינה "הציונית, הפשיסטית והגזענית בעולם". עוד הוא תקף והוסיף, כי "רוחו של היטלר מתעוררת מחדש בממשלת ישראל". לדברי הנשיא הטורקי, שניצח לאחרונה בבחירות בארצו והגדיל מאוד את סמכויותיו וכוחו בזכות שינויים שהכניס לחוקה, "ישראל הראתה שהיא מדינת טרור, כשהיא תוקפת את הפלסטינים בעזרת טנקים וארטילריה". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו לא נשאר חייב לדבריו החריפים, וזמן קצר לאחר שנאמרו השיב לנשיא טורקיה, וטען שמדינתו הפכה לדיקטטורה חשוכה. "ארדואן טובח בסורים ובכורדים וכולא רבבות מאזרחיו בכלא. העובדה שה"דמוקרטור" הגדול ארדואן תוקף את חוק הלאום, זו המחמאה הגדולה ביותר לחוק זה. טורקיה, תחת שלטונו של ארדואן, הופכת לדיקטטורה חשוכה, ואילו ישראל שומרת בקפדנות על שוויון זכויות לכל אזרחיה, גם לפני החוק וגם אחרי החוק". 

בחודש שעבר ארדואן הכריז על ניצחונו בבחירות לנשיאות, לאחר שעל פי הנתונים הרשמיים זכה ביותר ממחצית מהקולות מהקולות. מאוחר יותר, ועדת הבחירות הודיעה כי הנשיא המכהן זכה ביותר ממחצית מהקולות והכריזה כי ניצח. בנאום הניצחון קרא ארדואן לאופוזיציה לקבל את תוצאות הבחירות. "הציבור נתן לי את המנדט לשלוט", אמר ארדואן והוסיף כי הוא מקווה "שאף אחד לא יפגע בהליך הדמוקרטי בכך שיטיל צל על תוצאות הבחירות כדי להסתיר את כישלונו". עוד אמר הנשיא הטורקי כי "הגיע הזמן להתמקד בעתיד המדינה, בכלכלתה ובדמוקרטיה שלה ולהשאיר מאחור את המתחים מתקופת הבחירות".

תומכי ארדואן. צילום: רויטרסתומכי ארדואן. צילום: רויטרס

במהלך מערכת הבחירות נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן הודיע כי יבחן את היחסים בין ארצו לבין ישראל לאחר הבחירות. בשיחה עם עיתונאים שהתלוו לביקורו בבוסניה, אמר ארדואן כי הוא מכוון בעיקר ליחסים הכלכליים והמסחריים בין שתי המדינות. "נשים את היחסים על השולחן. יש בחירות בקרוב, אז אנחנו נפעל בנושא לאחריהן", אמר. 

הנשיא אמר עוד, כי לדעתו מדינות הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי צריכות ליישם החלטה קודמת שהתקבלה, להחרים מוצרים ישראלים. "אני מקווה שכל המדינות של הארגון יפעלו כך", אמר הנשיא הטורקי. 

במהלך מערכת הבחירות התקיימה בטורקיה הפגנה גדולה נגד ה"אלימות הישראלית" ברצועת עזה והעברת שגרירות ארה"ב לירושלים, בנוכחות עשרות אלפי בני אדם. הנשיא ארדואן אמר כי "מאז הרגע שבו האימפריה העות'מאנית איבדה את ירושלים, בסוף מלחמת העולם הראשונה, העיר לא ראתה או חוותה שלום". הוא הוסיף כי "שנתיים לאחר כיבוש ירושלים ב-1967 על ידי ישראל, קבוצת אנשים הציתה את מסגד אל אקצא וזה היה הקש האחרון עבורנו. אלה מעשי הציונות ואנחנו עומדים בפני מאבק בהם".

נשיא טורקיה התייחס להפגנות שהפלסטינים קיימו בגבול הרצועה ואמר כי "כמו שנלחמנו על גליפולי בעבר, נילחם על ירושלים כעת, והמאבק שבליבנו יוביל לניצחון". בנאומו, בכיכר תחריר בבירה איסטנבול, הכריז ארדואן: "לא נקבל את כיבוש ירושלים, את ההפרות הקשורות למסגד אל אקצא ואת התגובה האמריקאית. אנחנו אומרים כי הדבר מנוגד להחלטת האו"ם". הוא הוסיף כי "ארצות הברית לא פותרת בעיות, אלא יוצרת חדשות".