נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שלח הלילה (שלישי) מסר מאיים למקביליו מסוריה, בשאר אסד, ורוסיה, ולדימיר פוטין, במקרה שבו יורו לצבאותיהם לתקוף באידליב. בציוץ בטוויטר כתב המנהיג האמריקאי: "הנשיא הסורי בשאר אסד חייב לא לתקוף בפראות את מחוז אידליב. הרוסים והאיראנים יעשו טעות אנושית חמורה אם ייקחו חלק בטרגדיה האנושית הפוטנציאלית הזו. מאות אלפי אנשים יהרגו. אל תיתנו לזה לקרות".

כידוע, צבא אסד הולך ומשלים בימים אלה את ההכנות לקראת מתקפה משולבת על אידליב, מעוז המורדים האחרון שנותר במדינה. שר החוץ הסורי, ואליד אל־מועלם, אמר אתמול, בתום פגישה עם מקבילו הרוסי, סרגיי לברוב, כי הם מתכוונים “להילחם בכל הכוח” עד לכיבוש העיר, ואף שלח מסר מרומז למערב כשהדגיש שהאויבים העיקריים הם לוחמי ג’בהת א־נוסרה במקום.

בראיון שהעניק ל”רוסיה היום” הוסיף השר הסורי כי “ננקה את אידליב מהטרור - באמצעות פיוס או באמצעים צבאיים. על הקהילה הבינלאומית להבין שמדובר באדמה סורית, וחובה על המדינה הסורית להשיב את כל אדמותיה. אין לאחרים זכות למנוע ממנה את השחרור”.

גם סגן שר החוץ הסורי, פייסל אל־מקדאד, הבהיר כי "המדינה הסורית נחושה בדעתה למגר את הנוכחות של ארגוני הטרור במחוז אידליב כדי להחזיר את הביטחון והיציבות ולשחרר את האזרחים החטופים בידי ארגונים אלו". במקביל, המורדים העבירו מסר משלהם למשטרו של אסד. “הקרב על אידליב לא יהיה טיול בפארק ולא מסע ציד”, הם כתבו במנשר שהפיצו. “כאן יהיו הכי הרבה פליטים בהיסטוריה של סוריה וכל האזור”.

בינתיים, תושבי המחוז חוששים מהשלכות הקרב שעומד לפתחם, ובסוף השבוע האחרון אלפים יצאו להפגין בשלושה מחוזות נגד כיבוש המשטר. “יצאנו להפגנה נגד הקמפיין הצבאי במחוז בתמיכת רוסיה”, אמר ד”ר בשאר אל־באשא, אחד המשתתפים בהפגנה שנערכה בסוף השבוע בפרברי אידליב. “אנחנו לא נאפשר את כניסת המשטר אל האזורים שלנו. כל המורדים עומדים על כך שלא יהיה פיוס. הנפנו שלטים נגד ההצהרות של שליח האו”ם, שתירץ את המתקפה של המשטר בנוכחות של ארגוני טרור, אך התעלם משלושה מיליון אזרחים במחוז. לא רק תושבי אידליב היו בהפגנות. רבים מאלה שהפכו לפליטים בארצם, לאחר שגורשו על ידי המשטר ממרכז, דרום ומזרח המדינה, השתתפו בהפגנות הללו”.