נאומו של דונלד טראמפ אמש בעצרת האו"ם גרר הרבה מאוד תגובות ברחבי העולם, ונותח על ידי עשרות פרשנים, שקבעו שמדובר בנאום יחסית רגוע של הנשיא, שבדר"כ מתנהגת בצורה פחות מאופקת. 

נדב איל, מומחה לארה"ב ופרשן ערוץ 10, התייחס היום (רביעי) ב-103FM לאפקט של הנאום לקראת ההמשך: "יש נקודה בנאום שלו בה הוא הביא סעיפים שמייצגים את התפיסה שארה"ב לא תקבל. לדוגמה, יש הסכם עקרונות באו"ם לגבי הגירה חוקית, שהוא לא מחייב. הוא אמר שאנחנו לא נשתתף בזה, כי כל מדינה צריכה לקבוע את ההגירה לעצמה. תבינו, ההחלטה הבינלאומית הזאת קובעת רק עקרונות. זה פחות מוועידת האקלים בפריז, אבל הוא לא מוכן". 

הוא דיבר גם על בית הדין בהאג

"זה לא בדיוק מאבק בין פטריוטיזם לבין ליברליזם, זאת שיחה שמתנהלת בין שמאל לבין ימין, מאז קרל מארקס. זאת לא השיחה שטראמפ מנהל כרגע. גם רייגן אמר שהוא שם במקום הראשון את אמריקה והאינטרסים שלה. ההבדל ביניהם הוא שרייגן רצה שעם הפטריוטיות האמריקאית והייחודיות שלה, היא  תפיץ את ערכיה בעולם. רצה להגיד אנחנו השולטים החדשים, רומא החדשה, וטראמפ לא רוצה את התפקיד הזה, הוא לא רוצה להוציא את הכסף הזה, ובגלל זה הוא גם התנגד למלחמה בעירק". הוא מזהה בעיות - סין רוכשת את אפריקה, דברים בישראל, הסכמי הדואר שמאפשרים יתרון עצום. הוא מסמן אותם.

"הגלובליזציה איננה בת קיימא, זה משהו שטראמפ זיהה היטב, הוא נציג של המרד הזה, זה מה שהוא עושה. אם הגלובליזציה היתה בת קיימא, טראמפ לא היה נבחר. גם באיראן ודרום אמריקה היו יולדים אותם ילדים, במקום לכווץ את החברה. משהו הוא לא בר קיימא בעולם. האמריקאים לא עשו טובה לאף אחד, הם עשו טונה כסף ורוצים לשלוט בעולם. הם עשו טוב בעולם בסה"כ, אך הדבר הזה כבר לא עובד עבור האמריקאים ועבור המערב".

אני לא מבין את הכיוון החדש שלו

"הביטוי פטריוטיזם נשמע ככינוי גנאי. כשטראמפ אומר פטריוט, הצד השני של המשוואה לא מקבל את זה. טראמפ הוא פופוליסט, לא כקללה, אלא משלב תפיסות פרגמטיות. התפיסה שלו על השוק החופשי הוא של שמאל כמעט סוציאליסטי, כמו להטיל חסמי סחר, לשגר צ'קים ולסבסד חקלאים בארצות הברית. מצד שני, הוא מקדש את מדינת הלאום, ואת מדינתו במקום הראשון. קהילה במקום הראשון. זה בפירוש מעשה ימני. אגב, האו"ם הוקם על דבר כזה. מייסדי האו"ם אמרו שיש קדושה במדינת הלאום, ומשם צריך לצאת לדרך".

כשהם צחקו אתמול בנאום, זה היה נראה צוחק מי שצוחק אחרון.

"בניגוד לכולם, אני לא חושב שזה צחוק מרושע. אני לא חושב שהם לעגו לו. הם שמעו את העניין, וידעו להיכנס לתפקיד ולצחוק ברגע הנתון. לא היה זלזול או רשעות. זה היה ידידותי כזה. לא מסכים שהאו"ם לא מתפקד. ארגון הבריאות העולמי אחראי על כך שנחסך מותם של עשרות מיליוני תינוקות, הפוליו חוסל בגללו. אתה יודע כמה ארגונים כאלה יש?"

הוא גם נכנס בסין ואמר שהיא מתנהלת היא לא ישרה 

"מבחינתו, אנשים איבדו את העבודה שלהם בגלל הייצור בסין ובכך נפתח מעגל הסמים והאבטלה. הכל קרה. כשאתה בוחן את זה באמת כלכלית, אתה מגלה את התפוקות שמקבלים ממהלכים כאלה. כל כלכלן מתחיל פשוט שיערו סומר. כשיש פער בין ייבוא לייצוא, זה לא אומר שאתה מפסיד. סמסונג ואפל חסכו מהעובדים האמריקאים שעות עבודה מבחינתו, וברור שיש השפעה אדירה". לסיכום הוסיף: "גם אם מסכימים עם טראמפ, או לא, בגלל שאנחנו חוסים תחת כנפי ארה"ב, חשוב שתהיה להם תפיסת עולם סדורה. היה עכשיו התחלה של משהו, מפה צריך להצמיח משהו".