המהומות הגדולות בצרפת, שהביאו את נשיא המדינה, עמנואל מקרון, לשאת נאום בו הודה כי נעשו טעויות וכי הוא מתכוון להביא תוכנית אחרת שתביא לרגיעה בקרב המוחים. מי שהתייחס לדברים הוא איתי סלייר, שגר בצרפת ושפך ב-103FM קצת אור על לאן מתפתחת מחאת "הווסטים הצהובים".

"אני מתגורר בפרבר הצמוד לפריז אך גרתי תקופה גם בעיר", אמר סלייר והמשיך: "כיום יש שני שסעים גדולים המשפיעים על החברה הצרפתית. השסע הראשון הוא בין צרפת המטרופוליטאנית לפריפריות. השסע השני הוא בתוך אוכלוסיית המטרופולינים לאוכלוסיית הפרברים. אלו הוציאו את האנשים לרחובות. מקרון החליט שהוא מעוניין לממן רפורמה כדי לקדם את אמנת פריז ולתת איזושהי קונטרה לטראמפ. כדי לממן את הפרויקטים הגרנדיוזים הללו הוא החליט להעלות את המיסים על הדברים שמזהמים את הסביבה".


"אז בגלל שבפריפריה אין עדיין תחבורה ציבורית כמו זו שיש במטרופולין, אלו שמרוויחים הרבה פחות התייאשו. הם מרוויחים פחות וגם נדרשים לנסוע רחוק כשכל הלחץ נופל על 60% מהתושבים בצרפת
 

"בדיוק כך. אלו אותם אנשים שמשתמשים פי שתיים ברכב כי התחבורה הציבורית שלהם אינה יעילה כמו במטרופולין. לאותם אנשים גם לוקח הרבה יותר זמן להגיע לעבודה ומאז החלטת מקרון זה גם עולה להם יותר למרות שהם מרווחים פחות כסף ממה שמרוויחים במטרופולין. מהגרים בודדים שהגיעו לצרפת שהפכו למנקים, טבחים וכד' אך נהנים מהתשתיות המתקדמות במטרופולין ומרווחים משכורת גבוהה בעוד שאדם שמגיע עם משפחה לעבור לגור בעיר הגדולה נדרש לחסוך הרבה יותר".
 
אחת התופעות שמאוד מאפיינות את העולם המערבי בשנים האחרונות היא המרכזים העירוניים שהופכים להיות שמאלנים בעוד שהפריפריה נהיית יותר ויותר ימנית. רואים את זה בארצות הברית, בבריטניה וגם בישראל.
"בצרפת זה לא בדיוק אותו דבר. מקרון נבחר לנשיאות כמי שהציג את עצמו כמוחק ההבדלים בין הימין והשמאל וההבדל בין הפריפריה הצרפתית לבין הפריפריה בישראל הוא כמעט תהומי. אנחנו נמצאים במצב בו יש מעמדי ביניים בפריפריה שהולכים ונשחקים וכעת הופכים לעניים החדשים. מדובר בבעיה של 60% מצרפת".