קרן פרס בראשית הכריזה היום (שני) בשמו של חתן הפרס לשנת 2019 רוברט קראפט, על הארגונים והעמותות שזכו בתחרות הבינלאומית Speak Out for Israel. קראפט, איש העסקים והפילנתרופ היהודי-אמריקאי, בחר להעניק את כספי הזכייה על סך מיליון דולר לטובת המאבק באנטישמיות ובדה-לגיטמציה של מדינת ישראל בעולם בדרכים חדשניות וייחודיות. ולארגונים שמעודדים ערכי סובלנות, דמוקרטיה, תרבות, מדע וחדשנות ישראלית בפורמטים שמתאימים למציאות הנוכחית תחת מגיפת הקורונה.

בתחרות Speak-out for Israel זכו 26 ארגונים ועמותות שפועלים לשיפור תדמיתה של ישראל מסביב לעולם, כולם זקוקים למימון ולסיוע כלכלי עכשיו יותר מתמיד. בעוד שתרומות ומענקים מתעכבים עקב המשבר הכלכלי שהביאה עימה הקורונה, האנטישמיות וההתבטאויות נגד קהילות יהודיות מסביב לעולם רק מתגברות. 

הארגונים הזוכים ישתמשו בכספי המענק כדי לממן פעילויות בארץ ובעולם במספר זירות פעילות ועולמות תוכן, בפורמטים שמתאימים למציאות החדשה ומול קהל מגוון ברחבי העולם כגון: תרבות, טכנולוגיה, דיפלומטיה, חברה ומדע. קהלי היעד של הפרויקטים הזוכים מגוונים ורחבי היקף בניהם: פוליטיקאים ואנשי עסקים, מחוקקים ורגולטורים, פעילים חברתיים, סטודנטים, חוקרים ואמנים.

בין הזוכים בתחרות המענקים האגודה למען הלהט"ב בישראל עם פרויקט "גאווה בסלון": מפגשים מקוונים של חברי וחברות הקהילה הגאה עם קהילות יהודיות מקומיות ברחבי העולם; StandWithUs, התוכנית לסטודנטים המייצרת מדי שנה שורה של שגרירים לישראל שמספרים את הסיפור של המדינה בצורה ייחודית ואותנטית, מתוך אמונה כי חינוך והידברות הם המפתח לשינוי. 

עוד ארגון זוכה בתחרות שפונה לצעירים הוא ישראליז (ISRAELis), תוכנית השגרירים הדיגיטליים שתכשיר צעירים ישראלים לבנות ולשתף את הסיפור האישי שלהם ואת ישראל ברשתות החברתיות ובמהלך הטיול הגדול בחו"ל. התוכנית Unboxing Israel של ארגון Vibe Israel מעניקה ארגז כלים דיגיטלי וחינמי שיסייע לארגונים לספר את הסיפור של ישראל לצעירים מכל העולם באופן רלוונטי ואותנטי. 

בין הארגונים המוכרים שזכו במענק של פרס בראשית נמצאים הליגה נגד השמצה, הוועד היהודי-אמריקאי, ELNET (הרשת לקידום יחסי ישראל-אירופה) ו-United with Israel – שיפנו לדיפלומטים, קובעי מדיניות, מחוקקים ומשפיענים וייצרו שיח על רב תרבותיות ודמוקרטיה בישראל, כמו גם אנטישמיות ודה לגיטימציה של מדינת היהודים. בנוסף אליהם, מרכז פרס לשלום ולחדשנות בפרויקט שיגיע לקהלים מגוונים ברחבי העולם, שלרוב לא זוכים לאינטראקציה חיובית ומשמעותית עם ישראל.

גם ארגונים שמספקים פתרונות למגיפת הקורונה זכו למענקי הפרס. אחד מהם הוא Start-Up Nation Central לקידום פתרונות טכנולוגיים ישראליים חדשניים שיכולים לסייע במאבק העולמי נגד הווירוס על ידי חיבורם למנהיגים, ממשלות, חברות וארגוני בריאות ברחבי העולם. את המענק יקבל גם המרכז לחדשנות ישראלית של תגלית, שבשיתוף עם הבורסה לניירות ערך יקיים ועידה מקוונת שתציג את הפתרונות הישראלים החדשניים במאבק בנגיף. 

אל קרן פרס בראשית ורוברט קראפט הצטרפה "קונצרט ביחד למען ישראל", חברה לתועלת הציבור שתומכת בקהילה הפרו-ישראלית לקידום התפיסה החיובית של ישראל. "קונצרט ביחד למען ישראל", שהגדילה את הסך הכולל של המענקים שיחולקו, היא שותפות בין מדינת ישראל והמשרד לנושאים אסטרטגיים והסברה לבין קבוצות פרו-ישראליות ברחבי העולם, במימון של פילנתרופים עצמאיים וממשלת ישראל. כמדי שנה חולקו המענקים בשיתוף פעולה מקצועי של ארגון מת"ן-משקיעים בקהילה. 

"לאחר שהוענק לי פרס בראשית בשנה שעברה בירושלים, התחייבתי פומבית להכפיל את מאמציי כנגד ניסיונות הדה-לגיטימציה למדינת ישראל מסביב לעולם. משבר הקורונה הכתיב סדר עדיפויות חדש, ושמחתי לתרום את חלקי בסיוע ההכרחי", אמר קראפט, "בה בעת עלינו גם לכבד את התחייבויותינו ולהישאר נאמנים לשאיפותינו לטווח הארוך", הוא הוסיף. "אנטישמיות ושיח אנטי-ישראלי לא נעלמים, ואף מתעצמים. אני בטוח שהארגונים שנבחרו לקבלת המענקים יסייעו ביעילות במאבק נגד שנאת החינם". 

קרן פרס בראשית מעניקה מדי שנה את "פרס בראשית" – שזכה לכינוי "הנובּל היהודי" על ידי המגזין "TIME" - לאנשים יוצאים מגדר הרגיל שהערכים שעל פיהם הם פועלים והישגיהם מעניקים השראה לבני הדור הבא של העם היהודי. הזוכים בוחרים מדי שנה רעיון פילנתרופי בעל משמעות אישית שחשובה להם ומעבירים בהתאמה מענקים לארגונים הפועלים בתחום. 

על הזוכים בפרס נמנים מייקל בלומברג, ראש עיריית ניו יורק לשעבר וכיום מועמד במרוץ לנשיאות ארה"ב; מייקל דאגלאס, שחקן, מפיק ופעיל חברתי; יצחק פרלמן, כנר בעל שם עולמי הפועל למען אנשים עם מוגבלויות; אניש קאפור, פסל ואקטיביסט למען זכויות פליטים; השחקנית זוכת האוסקר נטלי פורטמן; ורוברט קראפט, בעלי קבוצת הפוטבול המעוטרת "ניו אנגלנד פטריוטס" ומי שהקים את הקרן הגדולה ביותר למען המאבק באנטישמיות. 

ב-2018 העניקה הקרן פרס מפעל חיים לשופטת בית המשפט העליון של ארה"ב, רות' ביידר גינסבורג, על תרומתה ומחויבותה לקידום שוויון וצדק חברתי.

"תכנית המענקים שלנו תזרים משאבים אינטלקטואליים, פיננסיים ויצירתיים להעביר את הסיפור האמיתי של ישראל לעולם בזמן מכריע זה", אמר סטן פולובץ, מייסד ויו"ר קרן פרס בראשית. "המענקים שהוכרזו היום יתמכו ויחזקו שורה של ארגונים פרו ישראלים העוסקים, מחנכים ומשפיעים על קהלים ברחבי העולם. המסרים שלהם מתמקדים בדמוקרטיה וסובלנות כתכונות מפתח של ישראל המודרנית, כמו גם בתחומי המדע, טכנולוגיה, אומנות ותרבות". 

"אנו שמחים לשתף פעולה עם קרן פרס בראשית ורוברט קראפט", אומר מיכה אבני, יו"ר הדירקטוריון של קונצרט. "יחד נתמוך ברשת הענפה של הארגונים שנלחמים מדי יום בהפצת דיס-אינפורמציה, סטריאוטיפים ודעות קדומות על ישראל והעם היהודי, ומסייעים בהצגת סיפורה האמיתי של ישראל ברחבי העולם". 

"סיפורה של מדינת ישראל הוא רב-גוני כמו הפסיפס שמרכיב את עמנו", אומר יצחק (בוז'י) הרצוג, יו"ר הסוכנות היהודית לישראל. "קמפיין Speak Out for Israel יעניק במה לקולות הרבים שמספרים את הסיפורים הרבים, ויעמיק את המודעות אליהם בקרב קהילות רבות וחשובות מסביב לעולם. היוזמה הנוכחית מגיעה בעיתוי חשוב לכולנו."