שוק הנדל"ן מתקרר, כך עולה מנתוני משרד האוצר לגבי מכירת דירות חדשות בשנת 2016, שפורסמו היום (רביעי). על פי הנתונים, הביקוש לדירות חדשות ומכירתן ירדו ב-16% לעומת 2015. על פי ההערכות, הסיבה לירידה היא פיחות בביקוש לדירות להשקעה, שכן הירידות החדות נרשמו במקומות בהם יש ביקוש השקעתי לא מבוטל.

כך לדוגמה בעפולה, מקום שבו הביקוש ההשקעתי הוא רב, המכירות ירדו ב-49%. בתל אביב, שגם היא מקום שבו יש ביקוש השקעתי רב, המכירות ירדו ב-39% . באילת ירידות של 42%, וברמת גן של 28%. בירושלים הבירה, שגם בה יש ביקוש השקעתי לא קטן, המכירות של דירות חדשות ירדו ב-27%.

הנתונים מהיום מצטרפים לנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו לפני יומיים, לפיהם ישנה ירידה גם במחירי הדירות.היזם עופר זרף, מנכ"ל ומבעלי חברת יסודות-איתנים, אמר בתגובה לנתונים, כי "נתוני האוצר והלמ"ס מטרידים. לא בגלל הירידה לכאורה במחירי הדירות, אלא דווקא בגלל שנעשות פחות עסקאות. אחת, רוב המשקיעים נעלמו מהשוק, עובדה שתרמה למגמה. שתיים, מחיר למשתכן תקע את השוק כולו. לתשומת לב מקבלי ההחלות. המחיר זה לא הכל. יש שוק דיור ומקבלי ההחלטות צריכים וחייבים לעודד אותו ולא לשים סייגים".