דובר צה"ל הודיע כי תרגיל הגיס הצפוני "אור הדגן", התרגיל הגדול ביותר של צה"ל ב-19 השנים האחרונות הסתיים היום (חמישי). התרגיל התקיים באזור הצפון בהשתתפות כוחות גדולים של צבא ההגנה לישראל. זומנו אליו עשרות אלפי אנשי מילואים ובמהלכו תורגלו כוחות צה"ל במאמצים משותפים של כוחות היבשה, האוויר והים.

מטרת התרגיל הייתה שיפור כשירות פיקוד הצפון, הגיס הצפוני ואוגדותיו למלחמה בהפעלת המערכת המבצעית הרב זרועית בפיקוד הצפון ובדגש על חזית לבנון. במהלך התרגיל תורגלו יכולות הגנה, מהלומות אש, מודיעין ותמרון במספר גזרות במקביל ולאורך זמן רב, תוך שימור יכולת מבצעית ויכולת לבצע שינוי משימה לאור תמונת מצב מתפתחת.


במהלך התרגיל תורגל המטה הכללי במשך יומיים במגוון תרחישים רב זירתיים. כוחות חיל האוויר תרגלו מגוון תרחישי תקיפה והגנה. כוחות זרוע הים תרגלו תקיפות מטרות חוף, סיוע בתמרון כוחות היבשה, סיכול פעילות עוינת וכן הגנה על הנכסים האסטרטגיים של מדינת ישראל. פיקוד העורף תרגל במקביל את מימוש התוכנית להעברת תושבים מקו העימות לצורך מיצוי יכולות ההתקפה של צה"ל במרחב היישובים, והגנה על ביטחון התושבים.

דובר צה"ל הדגיש כי שבוע התרגול תוכנן מראש כחלק מגרף האימונים לשנת 2017 ונועד לשמירה על כשירות וכוננות הכוחות. עם סיומו חזרו הכוחות בגבול הצפון לשגרת המוכנות שלהם.

מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, אמר בסיום התרגיל: "במהלך השבועיים האחרונים, תורגלו פיקוד הצפון, על יחידותיו השונות, בהגנה ובהתקפה בחזית הצפונית. שיפרנו את המוכנות לאתגרי העתיד, תוך מימוש תפיסת השילוביות הבין זרועית ובחינת היכולות בהיבטי המודיעין, האש ולבסוף התמרון".