סוריה שלחה היום (שבת) שתי איגרות למזכ"ל האו"ם ולנשיא מועצת הביטחון בעקבות תקיפת צה"ל בקוניטרה, בתגובה לירי לעבר ישראל לפנות בוקר. "ישראל ביקשה מהטרוריסטים לשגר פצצות מרגמה לשטחה, כדי שתתרץ את הירי שלה", נטען בהודעות הסוריות. באיגרות של משרד החוץ הסורי נכתב כי "התוקפנות הישראלית החדשה על פרברי קוניטרה, היא פרק חדש בקשר בין הכיבוש הישראלי לבין ארגוני הטרור החמושים, וניסיון נואש לתמוך בארגונים הללו". ככל הנראה, הם מתכוונים בהודעתם למורדים נגד השלטון

עוד נכתב: "סוריה שבה ומזהירה מההשלכות החמורות של הפעולות התוקפניות החוזרות ונשנות האלה שאי אפשר להסביר אותן, אלא כתמיכה בטרור ובארגוני הטרור הפושעים, בניגוד להחלטות מועצת הביטחון". משרד החוץ הסורי הוסיף, כי "סוריה מופתעת מחוסר התגובה של מועצת הביטחון להפסיק את התוקפנות הישראלית ולגנות אותה, מאחר והיא מהווה פגיעה ביסודות עקרונות האו"ם והחוק הבינלאומי".

צבא סוריה טען כי "האויב הישראלי תקף אחד המוצבים בפרברי קוניטרה, לאחר שביקש מהטרוריסטים לשגר פצצות מרגמה לאזור ריק בתוך האדמה הכבושה". סוכנות הידיעות הסורית "סאנ"א" ציטטה את ההודעה ודיווחה כי "האויב הישראלי תקף הבוקר את אחד המוצבים שלנו וגרם לנזקים. התוקפנות הזו באה במסגרת התיאום בין האויב הישראלי לבין ארגוני הטרור בסוריה, שהיא תומכת בהם שכן יחידות הצבא הסורי תפסו עשרות פעמים נשק ואמל"ח ישראלי בתוך המאורות של ארגוני הטרור, האחרון בהם בעיר אל-מיאדין שבפרברי דיר א-זור בשבוע שעבר".

המפקד הכללי של הצבא הסורי חידש את איומיו "מההשלכות החמורות לתוקפנות זו של הכיבוש הישראלי, שנושא באחריות מלאה לכל תוצאה, ולא משנה מה האמתלות החלשות שלו שנחשפו בפני כולם". סוכנות הידיעות הסורית טענה, כי "מערך ההגנה האווירי הסורי תקף ביום שני שעבר אחד המטוסים הישראלים שחדרו אל המרחב הסורי, ופגעו בצורה ישירה באחד המטוסים". בדיווחים אחרים נטען, כי מדובר במטוס קרב מסוג "אדיר" (F-35) שלאחר הפגיעה בו, נטען בישראל כי הוא נפגע מציפור.

כזכור, צה"ל תקף הבוקר שלושה תותחי ארטילריה של הצבא הסורי סמוך לגבול בצפון רמת הגולן, וזאת לאחר שמוקדם יותר, בשעות הלילה המאוחרות, זוהו נפילות ארטילריות, שלא גרמו לנזק או לנפגעים בשטח פתוח ברמה. לאחר התקיפה נמסר מצה"ל כי "גם אם מדובר בזליגה מדובר באירוע חריג והמשך אירועים מסוג זה יענו בהחרפת התגובה הישראלית. צה״ל לא יסבול כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה ורואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו".

. "רואים במשטר הסורי אחראי": הודעת דובר צה"ל בערבית

זליגת האש הבוקר מגיעה יומיים אחרי הפעם הקודמת בה שירי ארטילרי פוגע בשטחי המדינה, גם אז לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. ביום חמישי, לאחר זליגת הירי הקודמת, הגיב צה"ל באש טנקים לעבר מקורות הירי.

מדובר צה"ל נמסר בחמישי כי "צה״ל לא יסבול כל ניסיון פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ובביטחון תושביה. צה״ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו". יום לפני כן נשמעו פעמיים במהלך היום אזעקות בבסיסיים צבאים באזור, גם כן בעקבות הלחימה הפנימית בתוך סוריה. כזכור, שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לירי שפוגע בישראל כתוצאה ממלחמת האזרחים הסורית, והטיל את האשמה לפתחו של הממשל בדמשק. 

במהלך ביקורו בוושינגטון ביום חמישי האחרון אמר ליברמן כי "כל פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל תיתקל בתגובה נחושה, בדיוק כפי שצה"ל פעל לפני שעה קלה כשתקף בסוריה כתוצאה מזליגת הירי לרמת הגולן מוקדם יותר היום. אנו רואים במשטר אסד אחראי לכל מה שמתרחש משטחו, ואני מציע לא לבחון את הסבלנות ואת הקווים האדומים שלנו. אין לנו כוונה לעבור לסדר היום על כל ניסיון להפר את השקט ולפגוע בביטחונם של אזרחי ישראל, כפי שקרה הבוקר בצפון".